Wielkanoc – najważniejsze święto chrześcijańskie

Święta Wielkanocne to największa uroczystość w roku liturgicznym. Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

  • Figura zmartwychwstałego Chrystusa z kościoła pw. św. Krzysztofa we Wrocławiu; fot. Tomasz Walków

    Figura zmartwychwstałego Chrystusa z kościoła pw. św. Krzysztofa we Wrocławiu; fot. Tomasz Walków


Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ale obchody świętowania należy rozciągnąć na tzw. Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono od wieczornej mszy w Wielki Czwartek, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, a kończy Wigilią Paschalną, czyli nocnym nabożeństwem w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania.

Termin Wielkanocy związany jest w cyklem Księżyca. Święto wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Dlatego termin Zmartwychwstania Pańskiego ustawia także wiele innych świąt w roku, m.in. Popielec, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego czy Boże Ciało.

W tym roku roku wszyscy chrześcijanie (zarówno tradycji wschodniej i zachodniej) świętują w jednym terminie.

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych. Najbardziej popularne są malowanie pisanek, święcenie pokarmów na świąteczny stół czy tradycja lanego poniedziałku zwanego śmigus-dyngus.

Wielkanocne nabożeństwa

Triduum Paschalne w Katedrze Wrocławskiej

W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.30 rozpocznie Triuduum. W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.30. W Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 20.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Kolegiacie św. Krzyża od godziny 11 do godziny 17.

Świętowanie Wielkiej Nocy rozpocznie się o godzinie 20.30 Wigilią Paschalną. Zakończy ją procesja rezurekcyjna.

W Niedzielę Wielkanocną Katedra będzie otwarta od godziny 7.45. Msze święte o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.30 I 18.30.

Katedra greckokatolicka przy pl. Nankiera

W czwartek rozpoczyna się Święte Triduum, liturgia św. Bazylego o godz. 10. O godz. 18 Jutrznia Męki Pańskiej (Utrenja Strastiej). W Wielki Piątek  o godz. 17.00 weczirnia, na których pod koniec wynosi się płaszczanicę - rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno.

W Wielką Sobotę o godz. 17.00 nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego oraz święcenie pokarmów. Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną od godz. 7.00. O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną. Poprzedza ją procesja wokół świątyni.

Zobacz również: niezbędnik wielkanocny

Zgłoś uwagę