Wielkanoc – najważniejsze święto chrześcijańskie. Wielki Tydzień 2021

Święta wielkanocne to największa uroczystość w roku liturgicznym. Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku ponownie zastosowano ograniczenia w udziale wiernych w kościelnych nabożeństwach. Z apelem o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wystąpił także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 • Figura zmartwychwstałego Chrystusa z kościoła pw. św. Krzysztofa we Wrocławiu; fot. Tomasz Walków

  Figura zmartwychwstałego Chrystusa z kościoła pw. św. Krzysztofa we Wrocławiu; fot. Tomasz Walków


Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ale obchody świętowania należy rozciągnąć na tzw. Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono od wieczornej mszy w Wielki Czwartek, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, a kończy Wigilią Paschalną, czyli nocnym nabożeństwem w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania.

Termin Wielkanocy związany jest w cyklem Księżyca. Święto wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Dlatego termin Zmartwychwstania Pańskiego ustawia także wiele innych świąt w roku, m.in. Popielec, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego czy Boże Ciało.

W tym roku roku katolicy świętują 4 kwietnia, a wierni tradycji wschodniej – 2 maja.

28 marca  Niedziela Palmowa

28 marca, na tydzień przed Wielkanocą obchodzona jest Niedziela Palmowa. Swoją nazwę zawdzięcza ewangelicznemu opisowi uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta witali go wówczas m.in. gałązkami z palm, którymi ścielili drogę.

Przed mszą święcone są tzw. palemki albo po prostu palmy, którymi są zazwyczaj gałązki wierzby z pąkami, jako symbol rodzącego się po zimie życia. Palemki w niektórych regionach Polski są zrobione z suszonych i żywych kwiatów, są bogato zdobione i osiągają nawet kilkadziesiąt metrów długości. Poza Polską zwyczaj ten przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii.

Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych

Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas, katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.

W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań, mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).

Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 25 marca 2021 roku

Michael Willman, Zmartwychwstanie Chrystusa, ok. 1682

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021

Wedle dekretu metropolity wrocławskiego bpa. Józefa Kupnego, który wydał również wiernym dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej i świątecznej Eucharystii, zaleca się, by proboszczowie tak zaplanowali celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, aby wierni mogli w nich uczestniczyć duchowo.

Czytaj: 

Wielki Tydzień we wrocławskich parafiach

Zasady uczestniczenia w nabożeństwach wielkanocnych

Niedziela Palmowa

We wszystkich kościołach i kaplicach kapłani będą ją celebrować według trzeciej formy, czyli od zwykłego przejścia z zakrystii do prezbiterium, bez żadnych obrzędów dodatkowych, np. modlitwy nad palmami. Po dojściu do ołtarza, mszę sprawuje się jak zwykle, stosuje się wtedy akt pokutny. Drugą formę upamiętnienia wjazdu Chrystusa do Jerozolimy odprawia się tylko w katedrze.

Msza Krzyżma

Zostanie odprawiona w Wielki Czwartek, 1 kwietnia 2021 r. o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej przy ul. Nowodworskiej tylko w gronie wyznaczonych kapłanów. Msza będzie również transmitowana przez katolickie media.

Triduum Paschalne

W czasie Triduum Paschalnego wszystkie obrzędy będą celebrowane tylko raz, wyłącznie w kościele parafialnym, bez możliwości ich powtórnego sprawowania. Uczestnictwo w celebracjach nie jest nakazane. 

Wielki Czwartek

Gdy nie ma możliwości koncelebry, księża mają możliwość odprawienia mszy św. bez udziału wiernych.
Msza Wieczerzy Pańskiej ma być sprawowana jak zwykle, z obostrzeniami, np. nie przygotowuje się ołtarza adoracji, czyli tzw. ciemnicy oraz omija się obrzęd obmycia nóg.

Wielki Piątek

Kapłani powinni w swoim gronie celebrować rano Jutrznię z Godziną Czytań, tzw. Ciemną Jutrznię. Liturgię Męki Pańskiej sprawuje się jak zwykle, z obostrzeniami, m.in. rezygnując z budowy okazałego Grobu Pańskiego czy zachęcając wiernych do adoracji krzyża w swoich domach. 

Wielka Sobota

Zabronione jest organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Dozwolone poza nimi, zależnie od decyzji parafii. Wierni odczytują tekst błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. 

Wigilia Paschalna

Ma się rozpocząć najwcześniej o godz. 20.30 zwykłym przejściem kapłanów z zakrystii do prezbiterium. Pomijane ma być rozpalenie ogniska (zapala się znicz bądź świecę), procesja – ale obrzędy jej towarzyszące odprawiane będą w prezbiterium, poświęcenie wody i pokropienie wiernych i udzielenie komunii. 

Niedziela Zmartwychwstania

Nie ma procesji rezurekcyjnej, błogosławieństwa wody i pokropienia nią. W tzw. nieszporach chrzcielnych nie ma procesji do chrzcielnicy i pokropienia.

Transmisje mszy św. i nabożeństw wielkanocnych

Nabożeństwa wielkanocne w telewizji

WIELKI CZWARTEK (1 kwietnia)

 • 6.00, TV TRWAM, audiencja generalna u Ojca Świętego Franciszka z Watykanu
 • 10.00, TV TRWAM, msza święta z Watykanu 
 • 12.00, TV TRWAM, Droga Krzyżowa z Ojcem Świętym Benedyktem XVI
 • 15.00, TVP3, Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • 18.00, TVP1, TVP POLONIA, Triduum Paschalne – Wielki Czwartek
 • 18.00, TV TRWAM, msza św. Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka
 • 20.20, TV TRWAM, Różaniec
 • 22.00, TV TRWAM, Misterium Męki Pańskiej 

WIELKI PIĄTEK (2 kwietnia)

 • 12.00, TV TRWAM, Anioł Pański
 • 15.00, TVP1, TV TRWAM, TVP3, Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • 18.00, TVP1, TVP POLONIA - Triduum Paschalne – Wielki Piątek
 • 18.00, TV TRWAM - Liturgia Wielkiego Piątku z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie
 • 20.55, TVP 1, TVP POLONIA, TV TRWAM, Droga Krzyżowa z Watykanu z udziałem papieża Franciszka

WIELKA SOBOTA (3 kwietnia)

14.30, TV TRWAM, Gorzkie żale

Nabożeństwa wielkanocne w radiu

WIELKI CZWARTEK (1 kwietnia)

 • 10.00, Radio Głos, Radio Maryja – msza św.
 • 15.00, Radio Maryja, Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • 18.00, Program Pierwszy PR, msza Wieczerzy Pańskiej
 • 20.20, Radio Maryja, Różaniec

WIELKI PIĄTEK (2 kwietnia)

 • 18.00, Radio Maryja, transmisja Męki Pańskiej
 • 18.00, Program Pierwszy PR, liturgia Męki Pańskiej (bazylika Św. Krzyża)
 • 21.00, Radio Maryja, Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem

WIELKA SOBOTA (3 kwietnia)

 • 7.00, Radio Maryja, msza św.
 • 20.00, Program Pierwszy PR, orędzie wielkanocne
 • 20.05, Program Pierwszy PR, liturgia Nocy Paschalnej
 • 21.00, Radio Maryja, liturgia Wigilii Paschalnej

NIEDZIELA WIELKANOCNA (4 kwietnia)

 • 6.00, Radio Maryja, msza św. rezurekcyjna
 • 9.00, Program Pierwszy PR, msza św.
 • 10.00, Radio Głos, msza św.
 • 11.00, Radio Maryja, msza św. Zmartwychwstania Pańskiego z błogosławieństwem Urbi et Orbi z Watykanu
 • 18.00, Radio Głos, Anioł Pański

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (5 kwietnia)

 • 7.00, Radio Maryja, msza św.
 • 9.00, Program Pierwszy PR, msza św. (bazylika św. Krzyża)
 • 10.00, Radio Głos, msza św. ze świątyni Opatrzności Bożej
 • 12.00, Radio Głos, Anioł Pański
 • 18.00, Radio Głos, Anioł Pański

Transmisje mszy świętych online

 • Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – YouTube
 • Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – YouTube
 • Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu – YouTube

Msze św. z polskich i zagranicznych świątyń w przekazie internetowym

Sprawowanie nabożeństw wielkanocnych w katedrze prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych, które m.in. ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do pięciu osób, Cerkiew apeluje, aby osoby z objawami przeziębienia, osłabione, starsze i przewlekle chore – będące w grupie podwyższonego ryzyka pozostały w domu i nie uczestniczyły we wspólnych nabożeństwach.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w kraju od niedzieli 28 marca do święta Paschy – we wrocławskiej katedrze będą odprawiane dwie Boskie Liturgie: o godz. 8.00 i 10.00. Prosimy o rygorystyczne przestrzeganie nakazu noszenia maseczek zakrywających usta i nos oraz zachowanie 2-metrowego dystansu.

 • Sobotnie i niedzielne nabożeństwa będą transmitowane na żywo na stronie parafii na Facebooku.
 • Wszystkie nabożeństwa będą sprawowane planowo, z uwzględnieniem ograniczenia w ilości wiernych do 5 osób.
 • W razie potrzeby wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwie rotacyjnie.
 • W soboty i niedziele cerkiew będzie otwarta w godz. 8.00-18.30, w tym czasie można przyjść do cerkwi na indywidualną modlitwę, zapalić świece i przystąpić do spowiedzi.
 • Osoby uczestniczące w nabożeństwach nie są zobligowane do całowania ikon, krzyża, relikwii czy ręki duchownego. 
 • Podchodząc do ikon, krzyża czy relikwii, można oddać im cześć poprzez pokłon.
 • Zapiski za żywych i umarłych można przesyłać e-mailowo: katedra.wroclaw@gmail.com


Zgłoś uwagę