Na wirażu. Historia wrocławskiego żużla – niesamowita wystawa

Od poniedziałku, 2 lipca, na wrocławskim Rynku prezentowana jest nowa wystawa przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia poświęcona historii „czarnego sportu”. Dyscyplina, która na świecie zyskiwała popularność jeszcze przed II wojną światową, w Polsce przyjęła się po wojnie ze zdwojoną siłą.


– Kiedy tylko ustały wojenne działania, rozmaici zapaleńcy wyciągali z zakamarków ukryte przed światem części, z których następnie montowali składaki lub fasowali kompletne motocykle, często poniemieckie. Rozpoczęły się wyścigi w Warszawie, Łodzi i Krakowie, na Pomorzu i na Śląsku. W małych miejscowościach i w największych miastach. Również we Wrocławiu – pisze we wstępie do wystawy dr Robert Noga.

Autor ekspozycji, znany dziennikarz sprotowy, komentator żużla i i współtwórca programów telewizyjnych popularyzujących sport i jego historię, swoją wiedzę wielokrotnie przelewał na papier, wydając szereg książek i opracowań poświęconych historii sportu. Nic więc dziwnego, że zdobywca wielu nagród, jakie dr Robert Noga otrzymał za swoją pracę, postanowił zapoznać wrocławian i turystów z tak barwną historią „czarnego sportu”. 

W stolicy Dolnego Śląska zawody żużlowe biły rekordy zainteresowania. To we Wrocławiu rozgrywano najważniejsze zawody krajowe, między innymi finały Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz pełne emocji zawody ligowe. Stadion Olimpijski we Wrocławiu stał się na mapie światowego żużla miejscem kultowym. Tak było przez dziesięciolecia i tak dzieje się – choć w innych już realiach – również dziś.

Na wirażu. Historia wrocławskiego żużla

Na wirażu. Historia wrocławskiego żużla

Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 2 lipca 2018 do 31 lipca 2018

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Na wystawie autorstwa Roberta Nogi zobaczymy zarówno archiwalne materiały, jak i współczesne zdjęcia najwybitniejszych zawodników wrocławskiej Sparty oraz relacje imprez światowej rangi odbywających się na Stadionie Olimpijskim.

Co ciekawe, historia "czarnego sportu" prezentowana na wystawie, przetłumaczona została także na język angielski, tak aby również turyści mogli poznać te wspaniałe chwile.

Wystawa, której partnerem jest WTS Sparta Wrocław potrwa do końca lipca.

Serdecznie zapraszamy na wrocławski Rynek!Zgłoś uwagę