WGF 2014: McCain - Rosja jak stacja benzynowa

Kongresmeni o Ukrainie, Putinie i Azji


Senator John McCain to już stały gość Wrocław Global Forum, tym razem przyjechał do Wrocławia wraz z senatorem Chrisem Murphy.

Wrocław był dla nich przystankiem w drodze do Kijowa na zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy. Sprawy Ukrainy zdominowały spotkanie prowadzone przez Jacka Stawiskiego z TVN.

 

Senator McCain kilka razy zwracał uwagę na przeszłość Putina. – Trzeba pamiętać, że Putin to oficer KGB i zdać sobie sprawę z jego ambicji. Jego celem jest doprowadzenia o odzyskania przez Rosję statusu imperium – mówił amerykański polityk.

Putin rządzi stacją benzynową

Potem żartem nawiązał do wyznania byłego prezydenta USA George’a W. Busha, który wyznał, że kiedy spojrzał w oczy Putina to dostrzegł tam duszę. – Ja też spojrzałem w oczy Putina i zauważyłem trzy litery: KGB – ironizował senator McCain, i dodał, że argumentem, który ma olbrzymie znaczenie w jego polityce jest energia. – Tak naprawdę Putin rządzi stacją benzynową udającą kraj.

Już serio stwierdził, że problemy na Ukrainie jeszcze długo nie zostaną rozwiązane. Jednak trzeba ciągle wywierać nacisk dyplomatyczny na prezydenta Rosji, bo ten z kolei naciska na kraje bałtyckie, Rumunię i Mołdawię.

Miejsca zapalne na świecie

Chris Murphy podkreślał, że należy przeciwstawić się Putinowi. Będzie to także sygnał wysłany innymi krajom o mocarstwowych ambicjach, np. Chinom, które biorą pod uwagę zmianę granic przy użyciu wojska.

Senator McCain mówił także o innych zapalanych miejscach na mapie świata. Przyznał, że niepokoją go wydarzenia na Morzu Południowochińskim, spory między Chinami a Wietnamem. Zwrócił także uwagę na nieprzewidywalność młodego przywódcy Korei Północnej.

Projekt Wrocław Global Forum 2014 jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

wZgłoś uwagę