Weź udział w biegu charytatywnym na rzecz budowy hospicjum dla dzieci

Fundacja Bezpieczna Przystań od 13 lat pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom, cierpiącym z powodu chorób genetycznych czy nowotworów. Po latach doświadczeń powołała do życia – drugie na Dolnym Śląsku – domowe hospicjum dla dzieci. Teraz ma w planach ogromny projekt – stworzenie stacjonarnego i najnowocześniejszego w kraju hospicjum. Cały czas zbiera środki na ten cel, także podczas biegu charytatywnego, który odbędzie się we wrześniu. 


Fundacja Bezpieczna Przystań, która od trzech lat ma status organizacji pożytku publicznego, na swoją działalność związaną z pomocą nieuleczalnie chorym dzieciom zbiera środki z 1% podatku. Już tysiące ludzi zaufało fundacji i przekazało fundacji wsparcie w zeznaniu podatkowym. Można to zrobić i w tym roku, do końca kwietnia, i wpisać do swojego PIT-a nr. KRS: 0000267078.

Dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców Bezpiecznej Przystani udało się stworzyć Centrum Rehabilitacyjne, które służy podopiecznym, wymagającym codziennej rehabilitacji, z takimi chorobami, jak: dziecięce porażenie mózgowe, dystrofia mięśniowa Duchenne'a i chorobami rzadkimi. Obecnie to 33 chorych dzieci, zapisanych do hospicjum z całego regionu.

Wielkie marzenie – wybudować stacjonarne hospicjum

Teraz fundacja stoi przed kolejnym ogromnym wyzwaniem – chce stworzyć stacjonarne i najnowocześniejsze w Polsce hospicjum dla dzieci. Bezpieczna Przystań zebrała już pierwsze środki na projekt i wizualizację tego tak potrzebnego miejsca. Inwestycja będzie kosztowała 13 milionów złotych. Dlatego  każda pomoc i wsparcie w tym dziele zmiany losu ciężko chorych dzieci jest teraz dosłownie na wagę złota.

W budowie hospicjum można pomóc, przekazując wspomniany powyżej 1% swojego podatku. Można także, biorąc na przykład udział w biegu charytatywnym, który Bezpieczna przystań organizuje we wrześniu br. Można już zgłaszcać swój udział. O szczegółach czytajcie poniżej:

I Bieg Charytatywny dla Bezpiecznej Przystani

I Bieg Charytatywny dla Bezpiecznej Przystani

W plenerze / Akcje społeczne / Zdrowie
Termin 7 września 2019 10:00

Miejsce Park Południowy

Zobacz

Gdy hospicjum już powstanie...

...będzie mogło zapewnić na odpowiednim poziomie opiekę paliatywną nieuleczalni chorym dzieciom, które nie są już w stanie leczyć się w domach rodzinnych. Często również warunki takich gospodarstw domowych nie wpływają dobrze na stan pacjenta, a nieraz jeszcze doprowadzają do jego pogorszenia. Etap choroby takiego dziecka jest najtrudniejszym momentem życia dla całej rodziny, który destabilizuje i wpływa na pozostałych członków rodziny.

Dzięki stacjonarnemu hospicjum Bezpiecznej Przystani będzie możliwe zapewnienie całościowej, 24-godzinnej opieki wykwalifikowanego personelu medycznego. Pacjent codziennie będzie miał możliwość konsultacji z lekarzem prowadzącym, dostęp do opieki pielęgniarek, codziennej zmiany opatrunków, pracy z fizjoterapeutami, korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego, jak i do pomocy duchowej.

Pod bieżącą kontrolą lekarzy łatwiej i skuteczniej będzie można stosować leczenie farmakologiczne, leczyć inne objawy, które pojawią się z związku z chorobą, leczyć powikłania oraz wykonywać szereg szczegółowych badań, które pozwolą na skuteczną diagnozę lekarza, a przez to na sprawniejsze leczenie cierpiącego pacjenta.

Tak może wyglądać nowe stacjonarne hospicjum 

Będzie to budynek jednopiętrowy, by jak najdogodniejsze było przemieszczanie się pacjentów po całym obiekcie, którzy często poruszają się za pomocą wózków inwalidzkich bądź leżą w specjalistycznych łóżkach, które chronią przed odparzeniami. Docelowo w hospicjum na stałe będzie mogło przebywać jednocześnie 30 podopiecznych.

Pokoje będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym oraz miejscem do czuwania najbliższej rodziny. W budynku zostanie utworzone Centrum Rehabilitacji, wyposażone w najlepszy, profesjonalny sprzęt. Rehabilitacja jest bardzo ważna dla ciężko i przewlekle chorych dzieci.

W niewielkiej odległości od hospicjum powstanie 5 domków, które będą służyły rodzinom i dzieciom, które nie będą potrzebowały przebywania już na oddziale, ale wciąż będą w trakcie leczenia i stosowania indywidualnej terapii farmakologicznej. Oczywiście tacy podopieczni będą wciąż pod stałą opieką medyczną oraz będą mogli korzystać z całego zaplecza hospicjum.

Dodatkowo w zaciszu powstanie piękny ogród, pergola oraz zaciszne miejsca edukacyjno-pobudzająco-relaksacyjne dla pacjentów, rodzin i odwiedzających. Wyjście na zewnątrz dla chorego dziecka powinno być ogromną dawką radości, niespodzianek, ale też kontaktem ze światem zewnętrznym, przyrodą.

Powstaną różnego rodzaju ścieżki edukacyjne, motylarnia, elementy do terapii sensorycznej, dźwiękowej, strefy odpoczynku i relaksu, oczka wodne, fontanny i inne formy, które sprawią, że to miejsce będzie chętnie odwiedzane. Ponadto cały teren wokół hospicjum ma być otoczony alejami spacerowymi i krużgankami, a budynki mają być zasilane odnawialnymi źródłami energii słonecznej.

W hospicjum będzie oferowana specjalnie zbilansowana dieta, która będzie wpływać na polepszenie się stanu zdrowia. Dlatego na miejscu mają być również uprawiane warzywa i owoce.

Taka kompleksowo zapewniona opieka pozwoli godnie i na wysokim poziomie zmierzyć się z postępującą chorobą, z której pacjent nigdy się nie wyleczy. A rodziny naszych podopiecznych będą mogły z większym spokojem, pewnością, że ich dziecko jest w dobrych rękach, pod kontrolą specjalistów, trwać przy chorym dziecku.

Wizualizacje: bezpiecznaprzystan.orgZgłoś uwagę