We Wrocławiu otwarto Punkty Karmienia Piersią

W czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu otwarto specjalne Punkty Karmienia Piersią, czyli kąciki dla mam, które mogą w komfortowych warunkach nakarmić swoje dzieci. Punkty są dostępne w godzinach otwarcia bibliotek.

 • W filiach MBP rodzice z dziećmi mogą uczestniczyć w wielu grach i zabawach

  W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej rodzice z dziećmi mogą uczestniczyć w wielu grach i zabawach dla najmłodszych, fot. Bartosz Moch

 • W czterech filiach MBP we Wrocławiu we wtorek otwarto specjalne Punkty Karmienia Piersią

  W czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu we wtorek otwarto specjalne Punkty Karmienia Piersią, fot. Bartosz Moch

 • W filiach MBP rodzice z dziećmi mogą uczestniczyć w wielu grach i zabawach

  W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej rodzice z dziećmi mogą uczestniczyć w wielu grach i zabawach dla najmłodszych, fot. Bartosz Moch

 • Od lewej: Jacek Sutryk, Agnieszka Kędzierska oraz Joanna Nyczak

  Od lewej: Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Agnieszka Kędzierska, radna i pomysłodawczyni oraz Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, fot. Bartosz Moch


23, 44, 22 i 16

Filia nr 23 przy Bulwarze Ikara 29-31, nr 44 przy ul. Powstańców Śląskich 210, nr 22 przy ul. Chociebuskiej 8-10 oraz filia nr 16 przy ul. Kolistej 17 – w tych czterech oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu działają już specjalne punkty karmienia piersią, wyposażone w duży wygodny fotel, parawan oraz przewijak.

Punkty znajdują się w ustronnych, specjalnie ozdobionych miejscach tak, by zapewnić karmiącym mamom odpowiedni komfort i wygodę. Z drugiej strony w bliskim sąsiedztwie rodzice i dzieci znajdą księgozbiory przeznaczone dla najmłodszych.

– Punkty Karmienia Piersią to kolejny projekt realizowany w przestrzeniach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jest to zadanie świetnie wpisujące się w politykę prorodzinną miasta. W naszych oddziałach rodzice z dziećmi już od dawna korzystają z wielu innych pomysłów, takich jak: kluby rodzica czy program „Na dobry początek”. Teraz te przestrzenie uzupełniamy w czterech filiach o kąciki dla mam karmiących piersią – wyjaśnia Jolanta Słowik, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

– Dziękuję miastu za zaangażowanie w program i organizację pierwszych tego typu punktów. Założenie jest takie, że każda matka przechodząca w pobliżu ze swoim dzieckiem, może tutaj wejść i nakarmić swoją pociechę, a jednocześnie miło spędzić czas. Będziemy teraz starali się pozyskać dodatkowe środki z zewnątrz na rozwój tego programu – mówi radna Rady Miejskiej Wrocławi Agnieszka Kędzierska, pomysłodawczyni otwarcia takich punktów we Wrocławiu.

W czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu otwarto specjalne
Punkty Karmienia Piersią, składające się m.in. z fotela oraz z przewijaka, fot. Bartosz Moch

Program „Zdrowa matka, zdrowe dziecko”

Otwarcie Punktów Karmienia Persią w różnych częściach miasta wpisuje się w realizację programu „Zdrowa matka, zdrowe dziecko”, który od kilku lat funkcjonuje w stolicy Dolnego Śląska. – W ramach tego programu uruchomiliśmy w zeszłym roku Regionalny Bank Mleka przy szpitalu przy ul. Borowskiej. Korzystają z niego wrocławianki, a także mamy z całego regionu. Teraz uruchamiamy punkty, gdzie można nakarmić dziecko, a dodatkowo chcemy rozwijać w mieście sieć przewijaków – tłumaczy Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Czytaj też: Bank mleka kobiecego powstanie we Wrocławiu

Punkty Karmienia Piersią to jeden z pomysłów realizowanych w ramach polityki prorodzinnej Wrocławia. Drugim jest tworzenie w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej specjalnych przestrzeni dla rodziców z dziećmi, gdzie przy wsparciu wyszkolonych animatorów najmłodsi mogą skorzystać z bogatej oferty gier i zabaw.

– Miejska Biblioteka Publiczna podzieliła się swoją przestrzenią i stała się naturalnym miejscem do realizacji kolejnych pomysłów. To właśnie tutaj przychodzą młodzi ludzie z dziećmi, a obecnie dostrzegamy także zmieniające się oblicze biblioteki. Dziś to już nie tylko miejsce, gdzie można poczytać książkę, ale przede wszystkim miejsce spotkań oraz kontaktu z drugim człowiekiem – dodaje dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Od lewej: Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Agnieszka Kędzierska, radna i pomysłodawczyni oraz Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, fot. Bartosz Moch

Wkrótce kolejne punkty

W najbliższych miesiącach planowane jest także otwarcie podobnych punktów w innych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tych we Wrocławiu jest aż 37 i choć nie we wszystkich od razu pojawią się podobne przestrzenie, to ich liczba ma systematycznie rosnąć.

– Chcemy ten projekt rozwijać w całym Wrocławiu w oparciu o pozostałe filie biblioteki, a także w innych instytucjach miejskich. Mamy ambicje, żeby w kolejnych miesiącach i latach w większości instytucji publicznych otworzyć takie punkty, gdzie można spędzić czas z dzieckiem oraz je nakarmić – kończy Jacek Sutryk.

Projekt jest realizowany przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej rodzice z dziećmi mogą uczestniczyć
w wielu grach i zabawach dla najmłodszych, fot. Bartosz Moch

Godziny otwarcia Punktów Karmienia Piersią

Filia nr 23, Bulwar Ikara 29-31 oraz filia nr 22, ul. Chociebuska 8-10

 • pon., wt., czw., pt.: 10.00-19.00
 • śr.: 12.00-16.00
 • sob.: 10.00-15.00

Filia nr 44, ul. Powstańców Śląskich 210 oraz filia nr 16, ul. Kolista 17

 • pon., wt., czw., pt.: 10.00-18.00
 • śr.: 12.00-16.00
 • sob.: 10.00-15.00
Zgłoś uwagę