Urządzasz mieszkanie? Zobacz, gdzie i u kogo się poradzić

We Wrocławiu mamy ożywienie na rynku mieszkaniowym, co oznacza, że wielu nowych nabywców własnego M może się zastanawiać, jak je najlepiej urządzić. Zgodnie z własną wizją, a może wzorując się na najnowszych trendach? Odpowiedzi szukamy u dekoratorki wnętrz Magdaleny Zabierzowskiej, która doradza klientom w ramach nowej we Wrocławiu, bezpłatnej usługi Interior Design w Magnolia Park.

  • fot. Magnolia Park


Na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania nowoczesnego mieszkania, jeżeli chcemy podążać za najnowszymi trendami?

Magdalena Zabierzowska: Zostawmy na razie trendy i skupmy się na bardziej istotnej kwestii. Mieszkanie to przecież nie ubrania, które beztrosko zmieniamy co sezon. Mieszkanie niech zostanie ponad modą i będzie ponadczasowe. Oczywiście w biznesie wnętrzarskim są proponowane kolory, trendy w meblach, oświetleniu, ale powinniśmy pamiętać, że to, co modne, szybko nam się nudzi, dlatego lepiej skłonić się ku designowi uniwersalnemu. Chodzi o to, żeby po kilku latach mieszkanie wciąż nas zachwycało, niezależnie od trendów.

Zatem o czym powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności?

Przy tworzeniu wnętrza, po pierwsze, musimy myśleć o funkcjonalności, dopiero później o designie. Przede wszystkim zagwarantujmy sobie miejsce do przechowywania różnych rzeczy: garderobę i szafy na ubrania czy pomieszczenie, w którym schowamy przedmioty codziennego użytku. Powinniśmy mieć przestrzeń na rzeczy, których nie chcemy oglądać i które zaburzają estetykę w mieszkaniu, gdy są na widoku.

 

Magdalena Zabierzowska jest stylistką wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Dekoruje mieszkania, domy, kawiarnie, showroomy i przestrzenie coworkingowych. Jej aranżacje często publikowane są w magazynach wnętrzarskich, fot. MP

Co później, gdy już spełnimy obowiązek praktyczności?

Wnętrze powinno oddawać nasz charakter i to, kim jesteśmy. Tak by po wejściu do mieszkania można było domyślić się, kto w nim mieszka. We wnętrzu powinna być zawarta nasza osobowość. Jeżeli jesteśmy miłośnikami podróży czy bibliofilami, lub kochamy płyty winylowe – pokażmy to! Już sama zabawa kolorami może zmienić charakter wnętrza i spowodować, że mieszkanie będzie niestandardowe. Osobiście bardzo lubię zabawę kolorami. Nie zawsze musi być to kolor ścian, a detali, mebli, które ożywią wnętrze.

Fajnie otaczać się przedmiotami i meblami nietuzinkowym, które budzą skojarzenia i przywołują wspomnienia. Przedmioty pochodzące z domu rodzinnego lub wygrzebane na pchlim targu bądź w antykwariacie mają wartość dodaną. Sprawiają, że całe mieszkanie ma duszę i ponadczasowość.

Charakter mieszkaniu nadają nawet najdrobniejsze rzeczy i można ukształtować je dodatkami. Pomaga chociażby zmiana zasłon z jednolitych na wzorzyste lub inne obicie mebla.

Jeżeli jednak ktoś się uprze i chce mieć w mieszkaniu coś modnego?

To niech ma z tyłu głowy, że hitem ostatnich miesięcy są beże, brązy i karmele. W aranżacjach widać połączenia barw, które moglibyśmy określić kolorami włoskiej cukierni. Ostatnim krzykiem mody jest powrót do designu lat 50. i 60. Można zauważyć, że współcześni architekci wnętrz inspirują się projektami wielkich twórców z tamtego okresu. W sklepach warto rozejrzeć się za stylistyką retro.

A z jakich inspiracji możemy korzystać przy urządzaniu wnętrza?

Mimo że zawsze powtarzam, że wnętrza są poza modą, to jednak w jakiś sposób są inspirowane wszystkim, co nas otacza. Żeby stworzyć atrakcyjne wnętrze, ważna jest obserwacja tego, co się dzieje w sferze mody, wzornictwa, architektury, a nawet w dziedzinach sztuki: w malarstwie, grafice, rzeźbie. Te wszystkie sfery przenikają się i przy projektowaniu wnętrz tworzą szkic i ogólny rysunek.

Bezpłatne konsultacje ze stylistką wnętrz

Bezpłatne konsultacje ze stylistką wnętrz

Spotkania
Termin bezterminowo

Miejsce Magnolia Park

Zobacz


Zgłoś uwagę