Urodziny van Gogha – świętujemy z twórcami „Loving Vincent” [WIDEO]

Niesamowita, pełnometrażowa animacja „Loving Vincent” o życiu wybitnego malarza Vincenta van Gogha powstaje we Wrocławiu. Dziś, z okazji 163 urodzin artysty można dostać wyjątkową pocztówkę „Gwiaździsta noc nad Wrocławiem”, namalowaną w stylu mistrza. Mamy też dla was do wygrania wejściówki na plan malarski filmu! 

  • „Gwiaździsta noc nad Wrocławiem” - pocztówka z okazji 163 urodzin Vincenta van Gogha

    „Gwiaździsta noc nad Wrocławiem” - pocztówka z okazji 163 urodzin Vincenta van Gogha


Pocztówka jest reprodukcją obrazu, który namalował jeden z malarzy biorących udział w produkcji „Loving Vincent”. Inspiracją był obraz van Gogha „Gwiaździsta noc”. Pocztówkę można dostać za darmo 30 marca, w dniu urodzin artysty w infopunkcie Barbara, w Kinie Nowe Horyzonty i Centrum Technologii Audiowizualnych.

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy na świecie pełnometrażowy film, tworzony w technice animacji malarskiej. Film opowiadać będzie o życiu i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych malarzy. Widzów w podróż po życiu artysty zabiera Armand Roulin, chłopiec, którego malarz wielokrotnie portretował. Cały film opiera się na pomyśle rozmów z ludźmi, którzy znali artystę, spotykali się z nim, byli przez niego malowani. Film powstaje we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych w ramach ESK Wrocław 2016.

Wygraj wizytę na planie malarskim „Loving Vincent” w CeTa

W projekcie bierze udział 85 malarzy. Ekipy pracują we Wrocławiu, Gdańsku i Atenach. Technologia, w której tworzą polega na połączeniu klasycznej techniki malarskiej na płótnie z fotografią i filmem. Aktorzy występujący w filmie zostaną namalowani w stylu van Gogha. Zadaniem malarzy jest właśnie uchwycenie  kolorystyki i stylu mistrza. W filmie zostanie ożywionych ponad 100 obrazów. Artyści pracują przy stanowiskach PAWS (Painting Animation Work Station). W sumie muszą stworzyć 61.500 klatek/obrazów filmu. Pod koniec lutego powstał oficjalny zwiastun filmu. „Ten film to uderzenie geniuszu” – napisał po jego emisji w internecie brytyjski „The Times”.

Producentami filmu są polska firma BreakThru Productions założona przez Seana Bobbitta i Hugha Welchmana, zdobywcę Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Piotruś i wilk” (2008), oraz Trademark Films, firma Davida Parfitta, który ma na koncie 9 Oscarów i 26 nominacji za swoje filmy (m.in. „Zakochany Szekspir”, „Szaleństwo Króla Jerzego”, „Mój Tydzień z Marylin”). Koproducentami filmu są Miasto Wrocław, Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film), oraz Centrum Technologii Audiowizualnych.

Film reżyseruje malarka Dorota Kobiela, która wraz z Jackiem Dehnelem i Hugh'em Welchmanem napisała też scenariusz filmu. Główna obsada „Twój Vincent” („Loving Vincent”) to: Douglas Booth (Jupiter: Intronizacja, Klub dla wybrańców, Noe), Jerome Flynn (Gra o Tron, Ripper Street), zdobywca nagrody Emmy – Chris O’Dowd (Druchny, serial angielski The IT Crowd), nominowana do Oscara Saoirse Ronan (The Grand Budapest Hotel, Nostalgia Anioła, Pokuta), John Sessions (Brud, Żelazna Dama), Eleanor Tomlinson (Poldark, Śmierć w Pemberley, Biała Królowa) i Aidan Turner (Poldark, Hobbit).

Premiera filmu odbędzie się w 2016 roku we Wrocławiu, który jest właśnie Europejską Stolicą Kultury.

Zgłoś uwagę