Kulturalnie w lutym przy Ulicy Świdnickiej

Najciekawsze wydarzenia

  • Aniołkowe Granie w Teatrze Lalek

    Aniołkowe Granie w Teatrze Lalek

  • Anna Lipiak podczas koncertu kończącego kurs pianistyczny we Wrocławiu/fot. Andrzej Solnica

    Anna Lipiak podczas koncertu kończącego kurs pianistyczny we Wrocławiu/fot. Andrzej Solnica


Aniołkowe granie w Teatrze Lalek

Aniołkowe Granie to koncert charytatywny organizowany przez wrocławskie przedszkola i szkoły podstawowe przy współpracy z Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania, dla dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka oraz dzieci z rodzin zastępczych o charakterze Pogotowia  Rodzinnego. Dziesiąty, jubileuszowy koncert rozpocznie się 21 lutego o godz. 17 we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Oprawę artystyczną zapewniają dzieci z  Przedszkola Nr 56 "Niezapominajka" oraz Przedszkola Nr 31 im. Janiny Porazińskiej. Dzięki wsparciu rodziców i sponsorów, wrocławskie przedszkola i szkoły szykują paczki dla losowo wybranych placówek, które zgłosiły się do udziału w koncercie.

Wieczory Lisztowskie z Anną Lipiak

W programie recitalu Anny Lipiak znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina i Aleksandra Skriabina. Początek w poniedziałek 24 lutego o godzinie 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury (pl. Tadeusza Kościuszki 9).

Wstęp jest wolny.

Na co dzień Anna Lipiak studiuje na wydziale artystycznym katowickiego Uniwersytetu Śląskiego u Grzegorza Niemczuka, regularnie też korzysta z porad znanych pianistów podczas kursów mistrzowskich, co jest powszechnym zwyczajem i daje niejednokrotnie doskonałe rezultaty. Dotychczas dobrze rokująca artystka pracowała z profesorami Andrzejem Jasińskim (uczył Krystiana Zimermana), Piotrem Palecznym, Katarzyną Popową-Zydroń (przygotowała do Konkursu Chopinowskiego Rafała Blechacza), ale też Amerykanina Jeffrey’a Swanna, który niegdyś wzbudzał w Polsce wielki entuzjazm (został ulubieńcem publiczności na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku).

Noworoczne postanowienia 2014

Otwarta pracownia w BWA Dizajn po raz drugi galeria zamienia się w otwartą pracownię i zaprasza na „Noworoczne Postanowienia 2104” -  warsztaty, spotkania i działania twórcze.

PROGRAM WYDARZEŃ NA LUTY 2014

Wszystkie wydarzenia odbywają się w galerii Dizajn – BWA Wrocław, przy ul. Świdnickiej 2-4.
Wstęp bezpłatny

CZWARTEK, 13 LUTEGO
GODZ. 18.00
Wykład EXPO - wystawy światowe

Ponad 160 lat temu w Londynie została otwarta pierwsza wystawa światowa, na której zaprezentowano przełomowe dzieło architektoniczne - Pałac Kryształowy, zaprojektowany przez Josepha Paxtona. O tym jak tworzona była historia kolejnych wielkich osiągnięć na wystawach światowych opowie Michał Jędrzejewski - wybitny scenograf i profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

CZWARTEK- PIĄTEK, 13-14 LUTEGO
GODZ. 13.00-18.00
Warsztaty projektowania plakatów Teraz Dizajn!

Warsztat poświęcony jest zagadnieniom związanym z projektowaniem plakatów do wystaw i innych wydarzeń artystycznych. Na przykładzie konkretnego zlecenia (program edukacyjny galerii Dizajn – BWA Wrocław, zatytułowany „Teraz Dizajn!) omówimy zagadnienia takie jak: przygotowywanie do pracy projektowej, poszukiwanie odpowiednich środków wyrazu oraz narzędzi projektowych, sposoby komunikowania się ze zleceniodawcą oraz realizacja zadania. Wszystkie plakaty powstałe w ramach warsztatów zostaną wydrukowane cyfrowo oraz zaprezentowane w przestrzeni pracowni Noworocznych Postanowień.

Warsztaty zostaną poprowadzone przez projektanta graficznego Jakuba Stępnia (Hakobo). Zapisy potrwają do 7 lutego na adres design@bwa.wroc.pl (w temacie wiadomości wpisać: warsztaty Teraz Dizajn!). Ilość miejsc ograniczona!

SOBOTA, 15 LUTEGO
GODZ. 11.00-15.00
Warsztaty dla dzieci Robimy katalog!

Specjalne spotkanie w ramach cyklu 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, prowadzonego przez Magalenę Kreis i Natalię Romaszkan. Bacznie przyglądniemy się pracom projektantów prezentowanym w galerii, sfotografujemy, opiszemy, ocenimy ekspozycję i wydamy serię katalogów. Zapraszamy dzieci w wieku 9-13 lat. Zapisy przyjmowane są od 10 lutego na adres 3d@bwa.wroc.pl (w tytule wiadomości należy wpisać KATALOG, podać imię i nazwisko dziecka oraz wiek).

PONIEDZIAŁEK-WTOREK, 17-18 LUTEGO
GODZ. 18.00
Wykład i konsultacje Jak przedrzeć się prze dżunglę? Budowanie skutecznego portfolio

Dwa intensywne dni dla projektantów i architektów, którzy najpierw podczas wykładu, a potem indywidualnych konsultacji będą mogli posłuchać cennych uwag redaktora portalu Łowcy Dizajnu o tworzeniu skutecznego portfolio. Zapisy na konsultacje przyjmowane są do 10 lutego na adres design@bwa.wroc.pl (w temacie wiadomości wpisać: konsultacje Łowców Dizajnu).

PIĄTEK, 21 LUTEGO
GODZ. 18.00
Prezentacje specjalne: Jak to się robi? O wystawach dizajnu krytycznie

Zaproszeni goście w swoich prezentacjach odpowiedzą na pytanie o zasadność tworzenia wystaw przedstawiających działania projektantów graficznych, dizajnerów. W swych wystąpieniach wskażą realne tory krytycznego myślenia o dizajnie, często znajdujące swą realizację w projektach o innowacyjnych formach. Ich działalność, poza typową prezentacją obiektu, przyjmuje alternatywny wymiar, umiejscawiając dziedzinę projektowania w szerszych kontekstach: ekonomicznych, politycznych, społecznych, wskazując tym samym na dużą wartość edukacyjną.

Goście: Czesława Frejlich - redaktor naczelna magazynu "2+3D"; Ksenia Piątkowska - kuratorka wystaw dizajnu, m.in. 'Design innowacyjny - rzeczy piękne i mądre' podczas Gdynia Design Days 2013; Małgosia Żmijska - dyrektor programowa Łódź Design, Łódź Art Center; Rene Wawrzkiewicz i Agata Szydłowska - z Pracowni Krytyki Dizajnu; Marian Misiak - typoaktywista, projektant graficzny, typograf. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Roj.

PONIEDZIAŁEK-ŚRODA, 24-26 LUTEGO
GODZ. 13.00-18.00
Warsztaty kuratorskie Nie siadać, nie dotykać. O wystawach dizajnu

W trakcie warsztatów zastanowimy się nad alternatywnym, niedotykowym sposobem odczytywania dizajnu na wystawach, przyjrzymy się historii wystaw projektowych oraz spróbujemy krytycznie spojrzeć na wystawy przygotowywane obecnie. Szczegółowy program warsztatów dostępny będzie na początku lutego. Prowadzenie: Katarzyna Jeżowska. Zapisy: zgłoszenia razem z krótkim cv prosimy przesyłać na adres design@bwa.wroc.pl (w temacie wiadomości wpisać: Warsztaty kuratorskie). O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

PIĄTEK, 28 LUTEGO
GODZ. 18.00
Warsztaty Na co się gapisz? Eye­tracking

Wydawać by się mogło, że w tym zamkniętym świecie wystawy sami wybieramy co jest dla nas ważne - zwracamy uwagę na dzieła, które nam się podobają i szerokim łukiem omijamy te mniej interesujące. Czy na pewno? W trakcie spotkania uczestnicy będą zachęceni również do wcielenia się w rolę kuratora wyimaginowanej galerii sztuki i zaprojektowania własnego układu wystawy. Prowadzenie: Jakub Krukar. Zapisy do 21 lutego na adres design@bwa.wroc.pl (w temacie wiadomości wpisać: warsztaty Na co się gapisz?)Zgłoś uwagę