Uczennica Technikum nr 10 triumfuje w międzynarodowym konkursie nt. praw człowieka

Ada Winiarska z Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu zajęła I miejsce w międzynarodowym konkursie filmowym „Write the Change” – na scenariusz fabuły o tematyce praw człowieka, współczesnych migracji i globalnych współzależności. Przedtem ta uczennica klasy III C wygrała etap krajowy ww. konkursu, zorganizowany przez Amnesty International.

  • Zdobywczyni I miejsca Ada Winiarska (w środku) z pozostałymi laureatami konkursu na Giffoni Film Festival we Włoszech

    Zdobywczyni I miejsca Ada Winiarska (w środku) z pozostałymi laureatami konkursu na Giffoni Film Festival we Włoszech, źródło: ezn.edu.pl


Międzynarodowy konkurs filmowy „Write the Change!” ma zachęcić młodzież do refleksji i przedstawienia własnych, kreatywnych pomysłów na fabułę, odnoszącą się do bardzo aktualnej na świecie zwłaszcza dziś problematyki, a poprzez to do budowania świadomości o zrównoważonym rozwoju i kształtowania postaw otwartości, solidarności i poszanowania dla praw i wolności wszystkich ludzi, bez względu na ich miejsce zamieszkania, przynależność rasową i religijną czy wyznawane wartości.

W tegorocznej przygodzie „Write the change!” wzięli udział młodzi ludzie, w wieku 14-19 lat z 12 krajów Unii Europejskiej.

– Dowiedziałam się o konkursie od mojej polonistki – mówi polska uczestniczka z Wrocławia i jak się potem okazało – triumfatorka „Write the Change!” Ada Winiarska. – Stwierdziłam, że to ciekawy sposób na próbę uświadomienia ludziom problemów mieszkańców krajów, będących w wojnie. Miałam od razu pomysł na scenariusz. Chciałam połączyć fantastykę z realnym światem, co dało bardzo ciekawy efekt – dodaje.

Dojrzałe spojrzenie, przejmująca fabuła...

Ada stworzyła sceniariusz, którego akcja rozgrywa się w dwóch równoległych rzeczywistościach. Główna bohaterka, Basima, jest pięcioletnią Syryjką. Podczas bombardowania miasta wraz z mamą, siedmioletnim bratem, Amirem, i kilkumiesięczną siostrą chowa się w piwnicy. Matka, aby uspokoić dzieci, zaczyna opowiadać im baśń o królestwie Warów. Mała Basima wyobraża sobie, że jest bohaterką opowiadania.

Akcja tej fabuły jest odzwierciedleniem sytuacji politycznej, panującej w kraju głównej postaci, i kończy się tragicznie – śmiercią całej rodziny, która zostanie zamordowana. Basima natomiast przenosi się do świata baśni.

Ta praca konkursowa Ady Winiarskiej, opatrzona tytułem „Nida from Alepsa”, została doceniona przez jurorów jako przykład „emocjonalnej i sugestywnej mocy opowieści i jakości pisarskiej” i uznana za najlepszą wśród kilkudziesięciu innych zgłoszeń z 12 krajów UE.

– Nie mogłam na początku w to uwierzyć – przyznaje Ada. – Naprawdę nie spodziewałam się, że zajmę pierwsze miejsce. Bardzo się cieszyłam, ale uważam, że każdy finalista był już zwycięzcą. Najlepszą nagrodą był wyjazd, podczas którego mogłam poznać wspaniałych ludzi z całej Europy.

Honory na prestiżowym festiwalu

Wyjazd, o który mówi Ada, odbył się do włoskiego miasta Giffoni, miejsca światowej sławy festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży – Giffoni Film Festival, gdzie wrocławska uczennica odebrała swoją główną nagrodę.

Jej nauczycielka języka polskiego Lidia Borowska powiedziała nam: – Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z sukcesu Ady. Może on być inspirujący dla młodzieży Elektronicznych Zakładów Naukowych. Ada to utalentowana, wrażliwa i mądra osoba. Trzymam kciuki za jej kolejne osiągnięcia.

Dołączamy się do gratulacji i życzymy Adzie dobrego spożytkowania swojego sukcesu i dalszych kreatywnych pomysłów. Zgłoś uwagę