Historia i tajemnica wszechświata na scenie WCTD

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza widzów dorosłych na unikatowy pokaz spektaklu R. Buckminster Fuller: The History (and Mystery) of the Universe,  czyli Historia (i tajemnica) wszechświata, autorstwa D.W. Jacobsa, na podstawie życia, pracy i tekstów R. Buckminstera Fullera. W roli głównej – David Novak.

  • David Novak

    David Novak w roli R. Buckminstera Fullera, fot. mat. prasowe


Spektakl ten to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. R. Buckminster Fuller – amerykański inżynier, architekt, filozof i wizjoner – poprowadzi nas przez swoje życie i idee: od dziecięcego zachwytu nad stabilnością trójkąta, przez spotkanie z Einsteinem aż po niezwykle nowatorskie projekty architektoniczne. Buckminster Fuller, zwany zdrobniale Buckym, był postacią równie wielowymiarową jak jego słynne kopuły geodezyjne, przez co do dziś nie przestaje fascynować naukowców i artystów. Spektakl ukazuje najciekawsze fragmenty z jego życia i twórczości, spójnie łącząc ze sobą elementy humorystyczne, wykład naukowy oraz rozważania filozoficzne.

Wcielający się w tytułową rolę David Novak jest wielokrotnie nagradzanym narratorem, pisarzem i aktorem. Otrzymał nagrodę zwaną Oscarami świata opowieści: Circle of Excellence Award, przyznawaną przez National Storytelling Network, a ponadto nosi tytuł Master Storyteller (Mistrza Narracji) w Disney Institute. Novak potrafi za pomocą zaledwie kilku rekwizytów i prezentacji multimedialnej stworzyć porywający monodram, który wymaga od widzów zaangażowania zarówno intelektualnego, jak i emocjonalnego. Jest to w dużej mierze zasługa także świetnego scenariusza, napisanego przez obsypanego nagrodami D.W. Jacobsa, który postanowił przełożyć swoją fascynację Buckminsterem Fullerem na język teatru. Spektakl miał swoją prapremierę  w San Diego Repertory Theatre w 2000 r. Została ona również wystawiona przez teatr Foghouse z Ronem Campbellem w roli głównej, który odegrał ponad 600 spektakli w San Francisco, Chicago i Seattle (Intiman Theatre).

Trzykrotnie, czyli 16-18 maja, o godz. 19.00 spektakl zostanie zagrany we Wrocławiu – w języku angielskim, z polskimi napisami – na scenie Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka (ul. Kuźnicza 29a, I piętro; dawna scena teatru Kalambur).

Cena biletu: 10 zł/os. Rezerwacja miejsc: tutaj.

Dla naszych czytelników mamy 4 podwójne zaproszenia na spektakl – po dwa na sobotę i niedzielę. Rozdamy je wśród autorów poprawnych odpowiedzi na pytanie: 

Czy R. Buckminster Fuller jest odkrywcą fulerenów?

na które czekamy do wtorku, 12 maja, do godz. 16.00.

Prosimy o podanie w e-mailu preferowanej daty spektaklu.

KONKURS ZAKOŃCZONY. Oczywiście R. Buckminster Fuller nie odkrył fulerenów, ale ich nazwa pochodzi od jego nazwiska:) 

Zgłoś uwagę