Teatr na Ostrowie. Premiery dla dzieci i dorosłych

Niewielki Teatr na Ostrowie okazał się prawdziwym hitem, bo gra przede wszystkim dla dzieci i zawsze z konkretnym, psychologicznym albo ekologicznym przesłaniem. Premiera nowej sztuki „Cudaczek Wyśmiewaczek” jest tego najlepszym dowodem. Ale realizatorzy zaryzykowali i uruchamiają też scenę dla dorosłych. Na pierwszy ogień – komedia „Pożądanie w cieniu pokrywki” Jacka Getnera.

  • cudaczek wyśmiewaczek teatr na ostrowie

    Lalka Cudaczka Wyśmiewaczka

  • cudaczek wyśmiewaczek teatr na ostrowie

    Lalka Cudaczka Wyśmiewaczka


Mały wielki teatr

Siedzibą jest ostrów Tumski, domem najczęściej – z braku innych sal – Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, publicznością z reguły dzieci (więcej przeczytacie w Teatr na Ostrowie. Nowa scena we Wrocławiu). Teatr na Ostrowie pod dyrekcją Stefana Brzozowskiego, aktora, reżysera i autora książek dla małych czytelników z roku na rok ma coraz bogatszy repertuar i przyciąga coraz większą publiczność. To grupy dzieci z wrocławskich szkół (przychodzą w ramach programu „Szkoła w mieście”), ale też rodzice z dziećmi, którzy śledzą imprezy dla najmłodszych i błyskawicznie rezerwują bilety, bo miejsc na sali jest wciąż za mało. – Na spektakle „Cudaczka Wyśmiewaczka” mamy nadkomplet i musieliśmy wprowadzić listę rezerwową – przyznaje Stefan Brzozowski.

Skrzat, który wodzi na pokuszenie

Nowa premiera to inscenizacja szkolnej lektury „Cudaczek Wyśmiewaczek” autorstwa Julii Duszyńskiej (pierwsze wydanie w 1947 roku). W wersji Teatru na Ostrowie wyreżyserowała ją Kinga Maciejewska, absolwentka wrocławskiej PWST, a w rolach głównych występują Ewelina Niewiadomska. – Powierzyłem jej jedną z głównych ról i gra ją pięknie, przekonująco, momentami wręcz brawurowo – przyznaje Stefan Brzozowski, który podkreśla także udział Tomasza Lipki (jako Cudaczka). A „Cudaczek Wyśmiewaczek” jest historią diablika skrzacika, który podszeptuje dzieciom do ucha komendy: obraź się, tupnij nogą, bądź niegrzeczny. – Cudaczek jest manipulatorem i żywi się złymi emocjami dziecka, ale jeśli ono nie zareaguje przez 3 dni na zaczepki skrzata wtedy diablik znajduje sobie inną ofiarę – opowiada Stefan Brzozowski.

W przedstawieniu Teatru Na Ostrowie dzieci obejrzą stworzoną specjalnie na potrzeby spektaklu wrocławskiego Cudaczka, lalkę projektu Małgorzaty Bekalarskiej. Na razie zespół gra „Cudaczka Wyśmiewaczka” dwa, nawet trzy razy w tygodniu, ale w niedzielę 23 października (godz. 16.00) w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego zaplanowano specjalne darmowe przedstawienie. Można wygrać u nas podwójne zaproszenia. Zainteresowanie jest olbrzymie, a dzieci reaguje fantastycznie. To jeden z hitów jesieni, a Teatr na Ostrowie wystawi „Cudaczka” nie tylko dla szkół także na przełomie listopada i grudnia.

Spektakl dla seniorów

Nowością sceny na Ostrowie Tumskim mają być spektakle dla dorosłych. W sobotę 22 października premiera „Pożądania w cieniu pokrywek” Jacka Getnera, sztuki o manipulowaniu ludzkim zaufaniem podczas sprzedaży urządzeń, których nikt nie potrzebuje, jak dodatkowa pościel, czy drogie garnki. Głównym bohaterem jest Ten, Który Daje Szczęście, a zaprasza na spotkanie dwie kobiety, którym chce sprzedać Cudowny Zestaw Garnków. Licytacja przyjmuje nieoczekiwany obrót. – Chcieliśmy wystawić taką sztukę, bo interesował mnie temat zmanipulowania ludzi starszych, który po części dotyczy każdego z nas, a warto poprzez pokazanie zabawnych sytuacji uczulić też seniorów na niebezpieczeństwo – zwraca uwagę Stefan Brzozowski.

W sztuce wyreżyserowanej przez Karolinę Szczepanowską główną rolę gra Paweł Janyst, a obok niego wystąpią Daria Iwan i Magdalena Mielczyk. – Pożądanie w tytule jest przewrotne, bo steruje się nim w celu budowania chciwości, a człowiek staje się biernym trybikiem w machinie systemu – opowiada Stefan Brzozowski. Na premierę kupimy bilety w cenie 20 i 30 zł, ale planowany jest także spektakl darmowy, trzeba jednak śledzić terminy na stronie teatru. W naszym konkursie możecie wygrać podwójne zaproszenie na premierę „Pożądania w cieniu pokrywek” Jacka Getnera.

Zgłoś uwagę