Wrocław ma oficera łącznikowego z Białorusinami

Pomoc w sprawach administracyjnych oraz wsparcie informacyjne – to główne zadania pełnomocnika prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego. Została nim Tatsiana Andrushka.


W związku z trudną sytuacją na Białorusi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk utworzył specjalne stanowisko. Piastująca je osoba zapewni pomoc mieszkańcom tego kraju, którzy uciekając ze swojej ojczyzny, zdecydują się przyjechać do Wrocławia. Teraz mogą liczyć na wsparcie Tatiany Andrushki pochodzącej z Białorusi.

– Wszyscy śledzimy wydarzenia na Białorusi i mocno trzymamy kciuki, żeby doszło tam do trwałej zmiany – mówi Jacek Sutryk. –  Rewolucję prowadzą tam kobiety, co wcale nie dziwi, bo są silniejsze i sprawniejsze od nas. Wierzę, że Tatsiana będzie naszym ważnym łącznikiem w relacjach z Białorusinami. Ich społeczność w naszym mieście jest liczona w dziesiątki tysięcy. Chcemy, aby wiedzieli, że nasze miasto jest ich domem i że zawsze mogą na nas liczyć. Wrocław to miasto solidarności, gdzie nie tylko solidarność wspominamy, ale chcemy ją okazywać każdego dnia.

Trudne pierwsze kroki

Tatsiana Andrushka komentując powołanie na nowe stanowisko, podziękowała za okazane wsparcie. 

– Bardzo dziękuję za wsparcie naszego narodu. W tych trudnych chwilach jest to dla nas bardzo ważne – twierdzi Tatsiana Adnrushka. – Wszyscy mówią, że nasze protesty mają kobiecą twarz. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kobiety wyszły na ulice walcząc o swoich mężczyzn, których porywają codziennie na ulicach. Niczego nie można porównać z determinacją troskliwej matki i kochającej kobiety. Gdy ja przyjechałam do Polski nie znałam tu nikogo. Przekonałam się jednak, że Wrocław to miasto spotkań dobrych ludzi. Białorusini, którzy obecnie tu przyjeżdżają, często musieli natychmiast opuścić swój dom i spakować swoje życie i rodzinę do jednej walizki. Te pierwsze kroki mogą być więc dla nich bardzo trudne. Zależy nam, żeby dowiedzieli się, że to miejsce jest dla nich bezpieczne i gościnne. Moja funkcja ma polegać na wsparciu informacyjnym, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również administracyjnym.

Od sześciu lat w Polsce

Tatsiana Andrushka mieszka we Wrocławiu od 2014 roku. Jest absolwentką Mińskiego Państwowego Uniwersytetu Lingwistycznego, Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Obecnie aktywnie działa na rzecz Akademickiego Związku Sportowego (AZS) oraz w Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego (FISU).

Uczestniczyła w organizacji kilkudziesięciu międzynarodowych wydarzeń m.in. największej imprezy sportowej w Polsce The World Games 2017 Wrocław oraz pomaga w organizacji polsko-białoruskich kontaktów w zakresie biznesu i sportu. Posiada bogate doświadczenie pracy w multikulturowych zespołach w Polsce i za granicą. Zgłoś uwagę