10°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 20:00

3. Sukcesy wrocławian na Drużynowych Mistrzostwach Europy

W zakończonych niedawno lekkoatletycznych Drużynowych Mistrzostwach Europy, w których w generalnej klasyfikacji reprezentacja Polski zajęła historyczne, pierwsze miejsce, nie zabrakło zawodników mocno związanych z Wrocławiem.

Tegoroczne lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwa Europy z pewnością przejdą do historii polskiego sportu. Po raz pierwszy w historii turnieju na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci Polski, którzy z 10. zwycięstwami na koncie w poszczególnych dyscyplinach, wyprzedzili w końcowej klasyfikacji Niemcy i Francję, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Nieoceniony wkład w końcowy sukces naszej kadry mieli wrocławianie (AZS AWF Wrocław i WKS Śląsk), którzy rozgrywane w Bydgoszczy zawody, zakończyli z bardzo dobrymi wynikami:

• W biegu na 1500 m, po długim i skutecznym finiszu, złoty medal wywalczyła mieszkająca we Wrocławiu Sofia Ennaoui.
  • Złoto w rzucie dyskiem zdobył Piotr Małachowski ze Śląska Wrocław.
  • Trzecie miejsce zajęła Joanna Linkiewicz (AWF), która podczas biegu na 400 m przez płotki, na ostatnich 100 m w imponujący sposób przesunęła się z 6. na 3. miejsce.
  • Czwarte miejsce na 400 m i trzecie w sztafecie 4x400 m zajął doktorant AWF Wrocław Rafał Omelko. Warto podkreślić, że w sztafecie 4x400 m biegł również absolwent tej uczelni Łukasz Krawczuk, a w szerokim składzie znalazł się także zawodnik Śląska Tymoteusz Zimny.
  • W szerokim składzie złotej żeńskiej sztafety 4x400 m nie zabrakło Natalii Kaczmarek.
  • Z kolei tuż poza wąskim finałem w trójskoku znalazł się Adrian Świderski ze Śląska Wrocław. Zajął ostatecznie 5. miejsce.
Format drużynowych rozgrywek wystartował w 2009 roku. Dotychczas głównie przewodziły w nich reprezentacje Niemiec oraz Rosji, jednak w tym roku najwyższy stopień podium przypadł gospodarzowi zawodów. Warto także podkreślić, że niedzielny finał na trybunach bydgoskiego stadionu śledziło aż 16 tysięcy osób, co jest rekordem obiektu podczas zawodów lekkoatletycznych.

Podium lekkoatletycznych Drużynowych Mistrzostw Europy:

• Polska 345
  • Niemcy 317,5
  • Francja 316,5
Przed lekkoatletami chwila odpoczynku, a następnie dwudniowa rywalizacja na mistrzostwach kraju. Te od 23 do 25 sierpnia odbędą się w Radomiu. Tuż po zakończeniu zmagań poznamy kadrę reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Katarze.