Streetbus dla bezdomnych wraca na ulice Wrocławia

Jak informuje MPK Wrocław, autobus z posiłkami dla osób bezdomnych w piątek, 13 marca wraca na ulice. Z inicjatywą wyszło MPK Wrocław, a w projekt zaangażowały się Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, MiserArt i Fundacja Weźpomóż.pl

 • fot. MPK Wrocław

  fot. MPK Wrocław

 • Fot. MPK Wrocław

  Fot. MPK Wrocław, zdjęcie archiwalne

 • MPK Wrocław

  MPK Wrocław


W czwartek po raz pierwszy Streetbus nie wyjechał na ulice, gdyż ryzyko zarażenia podopiecznych i wolontariuszy koronawirusem w zamkniętej, ciasnej przestrzeni było zbyt duże. Teraz pomysł powraca w nowej formule.

Jak Streetbus będzie działał od dziś?

 • Będzie kursował na tej samej  linii, w tych samych godzinach i zatrzymywał się na tych samych przystankach, co wcześniej.
 • Żywność będzie wydawana w formie suchego prowiantu w specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych pakietach żywnościowych (w tym szczelnie zapakowana gorąca zupa).
 • Żywność będzie  wydawana przez wolontariuszy podopiecznym, którzy pozostaną na zewnątrz pojazdu.
 • Będzie to bus, a nie autobus.
 • Nie będzie zabierał osób potrzebujących na pokład. Nieprzerwanie działają natomiast Noclegownia i Ogrzewalnia.

Błyskawiczna reakcja miejskiego przewoźnika

- Cieszę się, że po jednym dniu przerwy pomoc dla bezdomnych wraca. W okresie walki z koronawirusem jest ona szczególnie potrzebna. Dlatego jeszcze wczoraj Prezydent Sutryk i ja robiliśmy wszystko, by Streetbus szybko wrócił na ulice Wrocławia. Udało się. Dziękuję wszystkim partnerom akcji za gotowość do jej kontynuowania – powiedział Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Trasa Streetbusa

trasa wrocławskiego Streetbusa

Zmiana formuły ma ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa, przy jednoczesnym zapewnieniu osobom znajdującym się w kryzysie ulicznej bezdomności dostępu do ciepłego posiłku.

Aktualizacja 09.04.2020

Streetbus jedzie dalej! Pierwotna umowa podpisana pomiędzy MPK a Urzędem Miejskim zakładała zakończenie projektu 12 kwietnia. Z uwagi na rozwój sytuacji epidemiologicznej oraz wyjątkowo trudne położenie osób bezdomnych, umowa została jednak przedłużona do 31 maja.Zgłoś uwagę