Straż miejska będzie mieć nową siedzibę

Wrocławską straż miejską czeka przeprowadzka do nowej siedziby. Nadal też formacja poszukuje chętnych do pracy – do wypełnienia jest ponad 70 wakatów. Budżet, którym SM dysponuje w tym roku, ma pozwolić na zwiększenie wynagrodzeń, a sprzętowe wsparcie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. 

  • straż miejska

    fot. www.wroclaw.pl


Na tegoroczną działalność straż miejska otrzymała 23 158 000 zł. To więcej w stosunku do lat ubiegłych, ale konieczne, żeby i zwiększyć pensje strażnikom, i standard świadczonej przez nich pracy. 

– Mamy na dziś 323 etaty mundurowe, potrzebujemy 70-73 dodatkowych funkcjonariuszy. Cały czas prowadzimy nabór, a jego szczegóły podajemy na naszej stronie internetowej – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy SM Wrocławia.

Więcej strażników na osiedlach

Szczególnie pożądana jest obecność patroli SM na wrocławskich osiedlach, dlatego co najmniej 48 strażników zostanie skierowanych do takiej służby. Jak pokazują np. niedawne tragiczne zdarzenia na Kleczkowie, możliwość i szybszych interwencji, i czasowych kontroli to priorytetowe dla strażników miejskich czynności.

W ostatnich dniach funkcjonariusze np. pojawili się w rejonie Śródmieścia, Nadodrza i Ołbina nie tylko z ulotkami informacyjnymi nt. właściwego korzystania z instalacji grzewczych, ale od 2 lutego posługują się specjalnymi, przenośnymi miernikami tlenku węgla do wykrywania ewentualnych zagrożeń. To ważne, żeby mieszkańcy na prośbę strażników udostępniali wnętrza mieszkań do takiej doraźnej kontroli, bo od jej wyników może zależeć nawet czyjeś życie.

– Za pomocą tych przenośnych mierników, których mamy obecnie na wyposażeniu pięć, strażnicy dokonują takich sprawdzeń również na klatkach schodowych wieczorami oraz w porze nocnej – dodaje rzecznik SM.

Dokładniej oznacza bezpieczniej

Czego ludzkie oko nie wypatrzy, dostrzeże specjalistyczny sprzęt. W przypadku wrocławskiej straży, oprócz wspomnianych już „wykrywaczy” czadu, chodzi np. o drona, który spenetruje miejsca trudno dostępne – takie jak nielegalne wysypiska odpadów, trzy kamery do monitoringu mobilnego, dymomierz i analizator spalin, dwa wilgotnościomierze – do badania wilgotności drewna spalanego w piecach i kominkach oraz urządzenie do lokalizowania miejsc nielegalnych podłączeń ścieków. To wszystko najnowsze, niezbędne w pracy stażników zakupy sprzętowe.

Służbę w Ekopatrolu pełni obecnie 30 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy SM

Wsparcie otrzymał także Ekopatrol, czyli oddział straży miejskiej ds. ochrony środowiska, w postaci samochodu przeznaczonego do pracy w trudnym terenie. W magistracie zakładają także – jak podkreśla rzecznik prasowy UM Wrocławia – że liczba funkcjonariuszy skierowanych do zadań „środowiskowych” od 2020 r. zostanie podwojona i wyniesie 60 osób.

W nowej siedzibie

– Teraz nadzór nad funkcjonowaniem i działaniami straży miejskiej będzie sprawował bezpośrednio prezydent Wrocławia – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy magistratu.

Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy jest podjęcie decyzji o zorganizowaniu nowej siedziby straży miejskiej z wykorzystaniem istniejącej już w mieście infrastruktury. Wybór padł na budynek przy ul. Na Grobli 14/16 (dotychczasowy adres MPWiK). Nowe lokum SM obliczone jest na 4 tys. mkw., to znacznie więcej – bo aż o 1,5 tys. mkw. – niż w dotychczasowej siedzibie przy ul. Gwarnej 5/7.

– Obecnie w toku są formalnoprawne kwestie przejęcia budynku i terenu – wyjaśnia Waldemar Forysiak, rzecznik SM. – Musimy dokonać także oceny stanu technicznego budynku, w tym jego wszelkich instalacji. Z pewnością niezbędne będą również małe prace remontowe oraz przystosowanie obiektu do naszych wymagań. Dlatego trudno już dziś podać wiążącą datę przeprowadzki do nowej siedziby. Niewykluczone, że będzie się odbywała się ona etapowo – dodaje.

W tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć o całodobowym posterunku straży miejskiej, który ma zostać ulokowany w Sukiennicach 12, czyli w Centrum Kierowania SM Wrocławia, Oddział I, zdaniem urzędników – wzmacniającym poczucie bezpieczeństwa wrocławian. Zgłoś uwagę