Rocznie Straż Miejska Wrocławia usuwa setki wraków

Zajmują miejsca parkingowe, tarasują trasy rowerowe czy chodniki i zaśmiecają przestrzeń miejską. W tym roku Straż Miejska usunęła blisko 400 takich aut, a będzie ich więcej.

  • Straż Miejska usuwa wraki

    Straż Miejska usuwa wraki, źródło: www.wroclaw.pl


Za wrak kwalifikujący się do usunięcia uznaje się samochód, który m.in.: nie ma tablic rejestracyjnych lub opon oraz ma powybijane szyby. Straż miejska usuwa je z dróg publicznych, strefy zamieszkania oraz strefy ruchu. 

– Robimy wszystko, by wraki nie szpeciły krajobrazu miasta. W tym roku usunęliśmy z ulic i podwórek niemal 400 porzuconych pojazdów. W większości po zgłoszeniach mieszkańców, którzy sygnalizują funkcjonariuszom, gdzie tego typu auta stoją – mówi Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia. – Obecnie prowadzi czynności w związku z kolejnymi wrakami, a jest ich blisko 200 – dodaje.

Wraki wywożone są lawetą na miejski parking, gdzie przez sześć miesięcy można je odebrać. Aby to zrobić, trzeba najpierw zapłacić 330 złotych, pokrywając tym samym koszty usunięcia auta. Jeżeli nie uda się ustalić właściciela lub nie zgłosi się on po auto w wyznaczonym terminie, to automatycznie samochód staje się własnością gminy.

Gmina może sprzedać wraki

Poprzednie lata wskazują, że zaledwie 12-15 proc. usuniętych „wraków” odbieranych jest przez uprawnionych właścicieli. W większości przypadków jednak stan usuwanych pojazdów wskazuje, iż nie nadają się one do użytku, i po przejęciu ich na własność przez miasto, przekazywane są do stacji demontażu pojazdów.

Od początku roku do utylizacji oddano 256 pojazdów. Sporadycznie zdarzają się przypadki usunięcia tzw. wraków, których stan wskazuje, iż mogą być one znacznej wartości, np. w lutym bieżącego roku Straż Miejska Wrocławia wydała dyspozycję usunięcia limuzyny marki Lincoln Town Car, inne to przyczepy kempingowe, samochody dostawcze i ciężarowe.

Pojazdy, które przedstawiają znaczną wartość rynkową i nie zostały odebrane przez właścicieli z niewiadomych przyczyn, kwalifikowane są przez Gminę Wrocław do sprzedaży, w trybie pisemnego przetargu ofertowego. Dotychczas sprzedane zostały samochody marek Audi, BMW, Mercedes czy Jaguar.

Gdzie zgłosić wrak?

Informacje o miejscach, gdzie stoją wraki, można zgłaszać do Straży Miejskiej Wrocławia, pisząc na adres: interwencje@strazmiejska.wroclaw.pl lub dzwoniąc na numer 986.Zgłoś uwagę