Straż Miejska ma nową siedzibę przy Na Grobli

Wrocławscy strażnicy miejscy przeprowadzają ponad 100 tysięcy interwencji rocznie. W nowej siedzibie będą mieli lepsze warunki do przyjmowania interesantów, prowadzenia szkoleń i doskonalenia umiejętności

  • Punkt Przyjmowania Interwencji w nowej siedzibie Straży Miejskiej, fot. UM

    Punkt Przyjmowania Interwencji w nowej siedzibie Straży Miejskiej, fot. UM

  • Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Słysz, Waldemar Forysiak, rzecznik straży, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, fot.

    Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Słysz, Waldemar Forysiak, rzecznik straży, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, fot.


Strażnicy przejęli budynki do niedawna zajmowane przez dyrekcję Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy Na Grobli 14/16. W dawnej portierni działa już całodobowy Punkt Przyjmowania Interesantów. Jest tam recepcja, poczekalnia oraz pomieszczenia służące do prowadzenia czynności w sprawach o wykroczenia.

- W dotychczasowej siedzibie przy ulicy Gwarnej nie było warunków, aby na spokojnie porozmawiać z osobą zgłaszającą potrzebę interwencji - mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu. - Tu każdy może na przykład dojechać samochodem i wygodnie zaparkować. Pokoje spotkań sprzyjają spokojnej rozmowie ze strażnikiem.

Komendant SM i dział administracyjny instytucji zajmują zabytkowy budynek dyrekcji wodociągów. To tam znajduje się między innymi referat wykroczeń, zespół oskarżycieli publicznych, czy stanowisko do spraw kontroli i skarg. Jest też sala konferencyjna, wyposażona w nowoczesny system wizyjny i nagłośnieniowy oraz sala dydaktyczna, gdzie prowadzone będą odprawy służbowe dla funkcjonariuszy, ale także spotkania z aktywistami miejskimi, Radami Osiedli i dzielnicowymi policji. Wyspecjalizowani strażnicy miejscy będą tam prowadzić zajęcia prewencyjne m.in. Bezpieczna Kobieta, Mini Ratownik, Od Juniora do Seniora, EkoRodzina

W nowym skrzydle obiektu są m.in. magazyny, sale strażników z Oddziału Patrolowego i Interwencyjnego.

- Straż Miejska jest instytucją bardzo potrzebną we Wrocławiu. Jej funkcjonariusze przeprowadzają ponad sto tysięcy interwencji rocznie, co pokazuje skalę zadań, których się podejmują – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przy okazji otwarcia nowej siedziby strażnicy pokazali sprzęt, który jest na ich wyposażeniu i opowiadali o codziennych zadaniach.

Zgłoszenie od mieszkańca, interwencja strażnika

Zbigniew Słysz, komendant Straży Miejskiej: - W Straży mamy 366 etatowych pracowników. Największa część pełni służbę w patrolach na terenie miasta. W sierpniu na ulice wyszło czternastu nowych strażników, a kolejnych dziesięciu oczekuje na szkolenie.

Mamy wyspecjalizowany 30-osobowy oddział ochrony środowiska, jego funkcjonariusze sprawdzą sygnały dotyczące palenia śmieciami, nielegalnych wysypisk i innego rodzaju zagrożeń. Wrocławianie bardzo często wzywają nas do interwencji w tych sprawach.

Najwięcej interwencji – nawet 70 tys. rocznie - dotyczy naruszenia zasad ruchu drogowego, w tym nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, rozjeżdżania alejek parkowych. – Impulsem do olbrzymiej części naszych interwencji w tym zakresie są zawiadomienia od wrocławian – podkreśla komendant Zbigniew Słysz.

Strażnicy reagują w sytuacjach naruszenia porządku publicznego, odławiają dzikie zwierzęta, które zapędziły się do miasta. Prowadzą szkolenia i akcje edukacyjne dla wrocławian z różnych grup wiekowych. – Spektrum ich działań jest różnorodne i bardzo szerokie, dlatego straż będziemy nadal wzmacniać, doposażać w niezbędny sprzęt. Nowa siedziba to kolejny etap tego procesu – deklaruje prezydent

Przy okazji otwarcia nowej siedziby SM, zaprezentowano trzy nowe, specjalistyczne samochody Isuzu. Terenowe pojazdy posłużą jako środek transportu dla patroli z Oddziału Ekologicznego, umożliwią dojechanie w trudno dostępne miejsca, np. dzikie wysypiska śmieci, mogą też posłużyć jako platforma startowa dla drona wyposażonego w kamerę.

Jeden z pojazdów będzie wykorzystywany do przewozu specjalnych barierek odgradzających, stosowanych w miejscach gdzie niewskazane jest wejście człowieka lub wjazd pojazdu. Na kolejnym będzie umieszczona specjalna klatka do przewozu zwierząt i chwytaki. Zestaw ten będzie stanowił wyposażenie ANIMALpatrolu, który już niebawem rozpocznie działania.Zgłoś uwagę