Spektakle Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy na ekranie w DCF-ie

Na ekranie w Dolnośląskim Centrum Filmowym od kwietnia od czerwca bezpłatnie obejrzymy trzy telewizyjne rejestracje spektakli Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Będzie legendarna już „Ballada o Zakaczawiu”, od której zaczęły się wielkie sukcesy tej dolnośląskiej sceny, zaprezentowane też zostaną słynny „Made in Poland” i „III Furie”.

  • dcf modrzejewska

    Jacek Głomb i Jarosław Perduta inicjują nowy cykl prezentowania spektakli Teatru Modrzejewskiej na ekranie DCF-u


Spektakle Teatru Modrzejewskiej na ekranie

– To mały, bardzo ciekawy projekt, a Dolnośląskie Centrum Filmowe jest miejscem spotkania sztuk, także teatru, odbył się tu m.in. przedpremierowy pokaz Teatru Telewizji i spektaklu „Mock” na podstawie książki Marka Krajewskiego, ale też spotkanie z Krystianem Lupą – przypomina Jarosław Perduta, dyrektor DCF-u. Teraz kolej na trzy sfilmowane przedstawienia Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

– Staramy się podkreślać związki z Dolnym Śląskiem, więc pomyślałem, że Dolnośląskie Centrum Filmowe to najlepszy adres, by właśnie tu pokazać spektakle jedynego teatru na świecie, który ma aż tyle realizacji telewizyjnych – podkreśla Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

Projekt „Modrzejewska w DCFie”

Projekt „Modrzejewska w DCFie”

Termin od 29 kwietnia 2019 do 17 czerwca 2019

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Ballada o mieście, którego już nie ma

Najpierw, 29 kwietnia, pokazana zostanie „Ballada o Zakaczawiu” w reżyserii Waldemara Krzystka, telewizyjna rejestracja legendarnego spektaklu Jacka Głomba realizowanego wspólnie z mieszkańcami Legnicy i przesyconego duchem miejscowych legend i barwnych biografii, jak Gienka Cygana (w spektaklu Benka Cygana), który w latach powojennych trząsł całą szemraną dzielnicą Zakaczawie (zawdzięczającą nazwę położeniu za rzeką Kaczawą).

– Od premiery „Ballady” minęło 18 lat, widzowie, którzy wtedy mieli roczek, dziś mogą obejrzeć spektakl, od którego zaczęła się dobra passa teatru w Legnicy. Robiliśmy ważne dla legnicy przedstawienie, nie sądziliśmy, że zrobimy tak ważne przedstawienie dla Polski – przyznaje Jacek Głomb ubolewając jednocześnie, że nie ma już tego świata i nie ma kultowych miejsc, jak Kino „Kolejarz”, w którym nakręcono większość zdjęć telewizyjnej realizacji „Ballady o Zakaczawiu”.

Made in Legnica

Za sprawą historii o powojennej Legnicy sławę zdobyli także aktorzy teatru, zwłaszcza Tomasz Kot i Przemysław Bluszcz. Ale scena im. Modrzejewskiej promowała też przedstawienie  „Made in Poland”, którego gwiazdą był Eryk Lubos, wówczas aktor Teatru Współczesnego we Wrocławiu, dziś ceniony aktor filmowy. „Made in Poland” zrealizowano w nietypowej przestrzeni, w startym osiedlowym sklepie na Piekarach, legnickim blokowisku.

Tam widzowie obejrzeli spektakl o Bogusiu z wytatuowanym na czole napisie „Fuck Off”, który rozbija bejsbolem samochody, ma w głowie wojnę i szuka sprzymierzeńca. – Spektakl w reżyserii Przemysława Wojcieszka rejestrowany 20 września 2005 roku był pierwszą transmisją na żywo, jaką przeprowadziła TVP Kultura – podkreśla Jacek Głomb. W DCF-ie obejrzymy go 17 czerwca.

III Furie – Polacy, nic się nie stało!

Spektakl Marcina Libera na podstawie „Dzidzi” Sylwii Chutnik oraz na motywach „Egzekutora” Stefana Dąmbskiego wzbudzał dużo kontrowersji, ale był świetnie oceniony, podobał się na wielu festiwalach. Historia współczesnej Polski odmalowanej w mocnych kontrastowych barwach. Zostanie pokazany w DCF-ie 27 maja.

Wstęp na wszystkie trzy spektakle jest wolny, trzeba odebrać wejściówkę, która będzie dostępna na kilka dni przed planowanym seansem.Zgłoś uwagę