Nowe zielone miejsca spotkań

Miejsce spotkań, koncertów i pokazów filmowych – zielone patio w sercu wrocławskiego OVO już niedługo będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Warto zobaczyć też „otwarty” Dominikański.

 • Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław

  Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław, fot. inwestor

 • Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław

  Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław, fot. inwestor

 • Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław

  Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław, fot. inwestor

 • Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław

  Ogólnodostępne patio w OVO Wrocław, fot. inwestor


Ogólnodostępne patio to niezwykle ważny element OVO Wrocław, wielofunkcyjnego kompleksu, który powstał w samym centrum miasta. Według inwestorów zostało zaplanowane jako miejsce otwarte i zapraszające. Można je porównać do małego rynku lub dziedzińca, który często znajduje się wewnątrz zabytkowych kamienic.

– Jedną z interesujących cech zabytkowych miast w Niemczech czy w Polsce jest to, jak dziedzińce wewnątrz zabytkowych zabudowań stawały się kameralnymi przestrzeniami publicznymi – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny i jeden z inwestorów OVO Wrocław. – Te dziedzińce często wypełnione są kawiarniami, sklepami i galeriami. Stanowią przedłużenie miejskiego życia, które najczęściej rozgrywa się wzdłuż ulic i alei. Było dla nas ważne, aby patio w OVO stało się właśnie takim miejscem - pełnym życia i energii.

Obecnie patio jest już prawie gotowe. Zniknęły elementy budowy i kontenery. Chodniki pokryła drobna brukowa kostka, a pozostała przestrzeń, w tym potężne okrągłe donice, wypełniła się zielenią. Pojawiła się trawa, drzewa i drobne nasadzenia. Po ścianie oddzielającej kompleks od gmachu Pocztu Głównej zaczął wspinać się bluszcz – obecnie znajduje się na wysokości dwóch metrów, docelowo ma pokryć całą ścianę.

Patio w OVO

Dzięki patio budynek stanie się dostępny dla całego miasta. Dziedziniec będzie pełnił rolę centrum aktywności, w którym chętnie spędza się czas i spotyka z innymi ludźmi. Znajdą się tu butiki, kawiarnia, lokale gastronomiczne oraz handlowo-usługowe. Organizowane będą przyjęcia, koncerty, wystawy czy pokazy filmowe. Całość ma zachęcać do interakcji, zarówno społecznych, jak i biznesowych czy kulturalnych.

– Patio ma pełnić rolę otwartego miejsca spotkań, które będzie pobudzane poprzez cykliczne imprezy – mówi Shuckie Ovadiah, jeden z inwestorów i CEO OVO Wrocław. - Ekspozycja poszczególnych najemców będzie stanowiła różnorodną, ale spójną ofertę, jak na małym rynku. To zapewni kameralną atmosferę i sprawi, że mieszkańcy miasta chętnie będą tutaj spędzać swój wolny czas.

Istotną częścią będzie restauracja hotelu DoubleTree by Hilton. Lokale handlowo-usługowe na parterze mogą mieć ekspozycję zarówno od strony ulic Traugutta i Podwale, jak i od strony patio. Ich wysokie i przejrzyste witryny sprawiają wrażenie, jak gdyby budynek unosił się nad parterem, a  dodatkowo mają zachęcić do wejścia i spędzania czasu właśnie w tym miejscu.

Otwarty Dominikański

Niedaleko OVO Wrocław mieszkańcom miasta swoje patio udostępnia również biurowiec Dominikański. W otwartym na miasto budynku zlokalizowany jest zadbany plac, na którym znajduje się dużo zieleni i przyjazna mała architektura. W jego centrum znajduje się oryginalna rzeźba wykonana przez studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, pieszczotliwie nazywana przez bywalców tego miejsca „koziołkiem”. W czasie cieplejszych miesięcy w patio mają też swoje letnie ogródki tutejsze kawiarnie i restauracje. Wkrótce ozdobą tego miejsca stanie się też wielka zielona ściana, która jest obecnie w przygotowaniu.

– Niestety dość dużym wyzwaniem jest upilnowanie takich miejsc, zwłaszcza w weekendy i dni wolne od pracy – mówi Anna Sienkiewicz, zarządzająca biurowcem Dominikański. – Wciąż jeszcze nie wszyscy mieszkańcy są gotowi do korzystania z takich przestrzeni. Nie zważając na monitoring, wiele osób próbuje spędzać tu czas w sposób zupełnie inny niż było to zaplanowane przez projektantów budynku. Nie ukrywam, że jest to dość duże wyzwanie dla osób zajmujących się jego ochroną.

Zgłoś uwagę