Skandaliści i geniusze: Warhol i Dali w Muzeum Teatru

Aż 20 tysięcy osób odwiedziło Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego w dziewięć miesięcy od jego otwarcia. W 2018 r. zwiedzających może być jeszcze więcej, bo w kameralnym muzeum przy pl. Wolności zaprezentowane zostają obrazy Salvadora Dalego i Andy’ego Warhola.

  • Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego


Wystawa prace gwiazd surrealizmu i pop-artu zatytułowana jest „Dali contra Warhol. Geniusz wszechstronny”, wernisaż zaplanowano na marzec 2018 roku, a szefostwo Muzeum Miejskiego Wrocławia zapowiada: To będzie artystyczne wydarzenie roku.

- Pokażemy nie tylko obraz, ale i dokumentację tego, jak wielcy artyści dochodzili do sukcesu, jak prowokowali widownię, jak skandalizowali – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Pejzaże, fotografie i 11 listopada

Wystaw artystycznych i historycznych planowanych na rok 2018 jest bogata lista. Otwiera ją styczniowa prezentacja gobelinów Ewy Paradowskiej – Weszler. Wiosną zobaczymy nadzwyczajną kolekcję zdjęć Wrocławia autorstwa Włodzimierza Kałdowskiego, który w nadchodzącym roku obchodzi 95 urodziny.

Interesująco zapowiada się wystawa obrazów Gertrudy Staats, wrocławskiej artystki, która tworzyła w drugiej połowie XIX – wieku. – Do tej pory nie doczekała się ona opracowania twórczości, a to ciekawe zjawisko – mówi dyrektor Łagiewski.

„Z miłości do zwierząt i sztuki” to tytuł wystawy prac Marcusa von Gosen, syna sławnego Theodora. Na ekspozycję wybrano przede wszystkim obrazy i grafiki, prezentujące zwierzęta z wrocławskiego Zoo, gdzie młody Gosen tam doskonalił warsztat.

Muzeum Miejskie uczci setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dużą wystawę związaną z tym wydarzeniem zaplanowano w Arsenale już w kwietniu. – W całym kraju przygotowywane są wydarzenia z tej okazji. Nasza wystawa będzie wyjątkowa, ponieważ jako jedyne muzeum w Polsce posiadamy komplet polskich odznaczeń – podkreślał dyrektor muzeum.

Nadzwyczajnie interesująco zapowiada się wystawa obejmująca badania archeologiczne na wrocławskim Nowym Targu. Pokazane zostaną przedmioty wydobyte kilka lat temu podczas prac na tym dawnym śródmiejskim placu targowym, którego historia sięga średniowiecza.

Zgłoś uwagę