Rusza program PICTURE: Idź na badania! Sprawdź zdrowie swojej rodziny!

Na taką skalę nikt jeszcze wrocławian nie badał. Naukowcy Uniwersytetu Medycznego rozpoczynają badania stanu zdrowia mieszkańców Wrocławia – zbadają 2,5 tysiąca osób, dzieci i ich rodziców. Wkrótce do ich skrzynek trafią zaproszenia do udziału w projekcie PICTURE.


Badania współfinansowane są przez Miasto Wrocław. W sumie przez trzy lata Urząd Miejski Wrocławia przeznaczy na ten cel blisko pół miliona złotych.

- Dbałość o zdrowie wrocławianek i wrocławian to dla mnie jedno z najważniejszych zadań. Dlatego we Wrocławiu realizujemy wiele programów prozdrowotnych przeznaczonych dla mieszkańców w różnych grupach wiekowych. To między innymi: program darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów oraz niedawno wprowadzony program in vitro, dla par które starają się o dziecko – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prezydent Wrocławia: - Teraz chcemy pójść krok dalej. Chcemy się dowiedzieć, w jakiej kondycji zdrowotnej są mieszkańcy, jak się odżywiają, a nawet jaki sport uprawiają. Odpowiedzi na te pytania, pozwolą nam stworzyć optymalną ofertę dla mieszkańców miasta w zakresie nowych pomysłów na poprawę aktywności wrocławian, profilaktyki i innych zadań mających pozytywny wpływ na zdrowie.

– To bardzo ważne z naszego punktu widzenia badanie – podkreśla p.o rektora Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski. – Wierzę, że na jego podstawie uda się stworzyć plan działań dla miasta, który poprawi zdrowie wrocławian. Miasto jest tu dla nas naturalnym partnerem - dodaje.

Komplet badań wart tysiąc złotych

Uczestnicy wybrani zostali losowo. Dane - na podstawie bazy PESEL - przekazało badaczom Ministerstwo Cyfryzacji. Od przyszłego tygodnia wylosowani wrocławianie znajdą w skrzynkach pocztowych zaproszenie. Dotyczyć będzie dziecka i jednego z rodziców. Na tej podstawie przebadanych zostanie 2500 osób.

Zaproszenie zawierać będzie numer telefonu, pod którym należy się zarejestrować. Zobacz wzór zaproszenia

Dlaczego warto wziąć udział? W ramach badania każdy z uczestników (dziecko i rodzic) będzie miał wykonane badania laboratoryjne (tj. morfologa krwi, poziom glukozy, hemoglobina glikowana, poziom kreatyniny, lipidogram: cholesterol całkowity, LDL cholesterol, HDL cholesterol, trójglicerydy, poziom elektrolitów: sód i potas oraz poziom hormonu tyreotropowego TSH.

Dodatkowo wykonane zostaną badania EKG, spirometria, pomiar ciśnienia tętniczego, badania antropometryczne z uwzględnieniem analizy składu masy ciała oraz badanie laryngologiczne i audiometryczne.

Badania wykonane na własną rękę kosztowałyby rodzinę około tysiąca złotych.

Dlaczego dzieci nie biegają

Naukowcy Uniwersytetu Medycznego planują powrócić do badanych rodzin po dwóch latach. I ponownie przeprowadzić badania, bo jak podkreślają dane, które zebrali do tej pory były zaskakujące. 

- Zaczęło się od Biegu Uniwersytetu Medycznego, na który przygotowaliśmy specjalne konkurencje biegowe dla dzieci. Wtedy zacząłem się zastanawiać, skoro tak wiele radości sprawiało naszym najmłodszym zawodnikom bieganie, to dlaczego tak niewiele dzieci biega – opowiada prof. Tomasz Zatoński kierownik projektu PICTURE.

Prof. Tomasz Zatoński

W ten sposób rozpoczęła się akcja Uruchamiamy dzieciaki. W inicjatywę zaangażował się Urząd Miasta Wrocławia. To ułatwiło kontakt z wrocławskimi nauczycielami szkół  podstawowych i ówczesnych gimnazjów.

Prof. Tomasz Zatoński znalazł się w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia 2019

- Co miesiąc spotykaliśmy się z nimi na konferencjach poświęconych problemowi otyłości. Ponadto przeprowadziliśmy, przy ogromnym wsparciu Akademii Wychowania Fizycznego, zawody sprawnościowe - wyjaśnia prof. Tomasz Zatoński, i dodaje: - Dla mnie ogromne znaczenie miały badania ankietowe, które zrealizowane były we wrocławskich szkołach. Rodzice na zebraniach wypełniali nasze ankiety. Dzięki temu zyskaliśmy spory materiał badawczy. Pierwsze podsumowania przyniosły zaskakujące wyniki i chęć pogłębienia analizy.

Dieta i ruch, czyli żyjmy zdrowiej

To był wstęp do programu PICTURE. Planujemy przebadać 2500 wrocławskich uczniów i ich rodziców. - Na taką skalę nikt jeszcze wrocławian nie badał – podkreśla prof. Zatoński.

- Wiedząc o zagrożeniach zmieniamy styl życia rodziny. Wprowadzamy zdrowe zasady żywienia. Modyfikujemy codzienną dietę, wykluczając z niej produkty wysokoprzetworzone. Wzajemnie mobilizujemy się do uprawiania aktywności ruchowej. Spacer, jazda na rowerze, pływanie to propozycje, z których każdy może coś dla siebie wybrać - mówi Jadwiga Ardelli-Książek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Badania prowadzone będą w siedzibie PICTURE na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211.

Projekt PICTURE jest realizowany ze środków Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Um/wZgłoś uwagę