Była tu Babeczka, będą apartamenty. Remont kamienicy Sachsów

Zobacz jak będzie wyglądała po remoncie


Prace w kamienicy, która mieści się między Placem Teatralnym a ul. Świdnicką idą pełną parą. Ich zakres jest duży.

Gruntowna rewitalizacja budynku obejmuje m.in. wymianę wszystkich instalacji, renowacja klatek schodowych i komunikacji wewnątrz budynku oraz odnowienie elewacji. Kamienica zyska nową konstrukcję i poszycie dachu a także stolarkę okienną – informuje Krzysztof Jabłoński z Iglica Nieruchomości.

Remont rozpoczął się na początku 2013 roku po tym, jak budynek od Stronnictwa Demokratycznego kupili trzej wrocławscy przedsiębiorcy. Kamienica została sprzedana jako pierwsza w kraju należąca do SD. Pieniądze zasiliły budżet partii. Jej wartość szacowano na 30 mln zł. Ostatecznie jednak partia sprzedała ją za 13 mln zł.

Budynek ma duży potencjał. Do atutów należy zaliczyć znakomitą lokalizację oraz prestiżowe sąsiedztwo. Znajduje się niedaleko Opery Wrocławskiej, Hotelu Monopol i Rynku. Docelowo w kamienicy będą renomowane kancelarie prawne i apartamenty oraz różnego rodzaju działalności usługowe i handlowe na parterze – dodaje Krzysztof Jabłoński.

Remont kamienicy potrwa do końca 2014 roku. Jest on prowadzony pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.

Historia Budynku – Kamienica Sachsów

Kamienicę Sachsów zaprojektował architekt Karl Schmidt. Budynek powstawał w latach 1870-73. Tego rodzaju XIX-wieczne budowle nazywano pałacami czynszowymi. Kamienica należała do żydowskiej rodziny wrocławskich przedsiębiorców Sachs. Założycielem fortuny był Moritz Sachs, do którego należał dom handlowy położony na działce, na której obecnie znajduje się "Feniks". Rodzinna firma zajmowała parterze kamienicy przy ul. Świdnickiej. Prywatne apartamenty Sachsów pierwsze, drugie i trzecie piętro. Ostatnia kondygnacja była przeznaczona dla służby. Budynek składa się z dwóch czterokondygnacyjnych kamienic o wspólnej elewacji w neorenesansowym stylu. Nieruchomość ma bliski 3,8 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Sachsom odebrano budynek w 1933 roku. Po wojnie kamienicę wyremontowano, wtedy straciła sporo ze swojego przepychu. Nieruchomość następnie przekazano partii Stronnictwo Demokratyczne. Do 2010 roku w budynku mieszkali lokatorzy związani z SD.

Miłosz TurowskiZgłoś uwagę