Rektorzy uczelni apelują o pokojowe rozwiązanie sporów

Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola apelują o pokojowe rozwiązanie sporów towarzyszących protestom wywołanym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego na temat dopuszczalności aborcji. – W dobie epidemii wszyscy powinni się skupić na jej przeciwdziałaniu – twierdzą rektorzy.


- Głęboką obawę budzą możliwe skutki tej sytuacji dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców naszego kraju, w szczególności członków naszych wspólnot akademickich. Od kilku dni trwają protesty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – napisano w apelu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, i dodano: - Niezależnie od treści wyroku, co najmniej za nieroztropne należy uznać rozpoczęcie i prowadzenie właściwej procedury w czasie epidemii, a ogłoszenie wyroku w momencie wykładniczego wzrostu zakażeń.

Wystąpienie podpisali rektorzy uczelni państwowych działających we Wrocławiu i w Opolu. Przewodniczącym gremium jest prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Razem przeciwko epidemii

Przedstawiciele szkół wyższych przekonują, że obecnie „wszystkie siły polityczne i społeczne powinny skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju. Powinien to być bezwzględny priorytet, zwłaszcza dla osób sprawujących władzę”.

Ponadto zwracają uwagę na narastające społeczne podziały, co tylko pogłębia kryzys zdrowotny.

Rektorzy apelują: - Aby wszystkie siły polityczne, instytucje i osoby cieszące się autorytetem społecznym, włączyły się dziś, bez wahania i bez szacowania strat i zysków politycznych, w pokojowe rozwiązanie sporu. To po stronie osób sprawujących władzę leży odpowiedzialność za właściwe, szanujące prawa obywateli rozwiązanie tej sytuacji, którą zapoczątkowały decyzje organów państwa.

Pamiętajmy, że gdy spór przeminie, będziemy nadal żyli obok siebie, będziemy współpracować i wspierać się w trudnych chwilach, które bez wątpienia są przed nami.

Kruwio/wZgłoś uwagę