Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego zostanie wybrany na stadionie

Wybory rektora Uniwersytetu Wrocławskiego będą miały wyjątkową oprawę. Dwustu elektorów zasiądzie na trybunie A na Stadionie Wrocław, a kandydaci pokażą się na boiskowych telebimach. Głosowanie przeniesiono z Auli Leopoldyńskiej ze względów bezpieczeństwa.

  • Aula Leopoldyńska


Od lat 90. elektorzy, czyli przedstawiciele profesury i innych pracowników naukowych, doktorantów, studentów oraz pracowników administracji, o wyborze rektora decydowali podczas zebrania w Auli Leopoldyńskiej. W poniedziałek, 25 maja, spotkają się na Stadionie Wrocław na Maślicach.

– Zmiana miejsca głosowania jest podyktowana względami bezpieczeństwa, na stadionie kontakt między uczestnikami tego procesu zostanie ograniczony do minimum – mówi Kacper Cecota, rzecznik prasowy Stadionu Wrocław.

Uczestnicy głosowania wejdą na trybunę czterema wejściami. Na trybunie zajmą co 15-20 krzesełko. Kandydaci na rektora będą przemawiali z tarasu przy klubie biznesmena. Elektorzy będą mogli ich oglądać na telebimach stadionowych.

Wybory zdalne lub mieszane

Epidemia koronawirusa wymusiła zmiany w terminarzach wyborczych na uczelniach. Głosowania były planowane na okres luty-maj. Konieczne były także zmiany w sposobie prezentacji kandydatów, najczęściej wykorzystywanym kanałem kontaktu jest internet.

Na Uniwersytecie Medycznym pozostał jeden kandydat na rektora – prof. Piotr Ponikowski, prorektor ds. nauki, który od pół roku pełni obowiązki rektora uczelni. Swoją wizję uczelni przedstawi 18 maja, a wybory zaplanowano na 21 maja. Elektorzy nie spotkają się na uczelni, oddadzą głosy za pomocą systemu elektronicznego.

Tydzień później – 28 maja, o obsadzie fotela rektora zdecydują elektorzy na Uniwersytecie Ekonomicznym. I tu wynik jest przesądzony, bo kandydat jest jeden, urzędujący rektor prof. Andrzej Kaleta. I tu głosowanie zorganizowane zostanie zdalnie.

Na Politechnice Wrocławskiej trwają przymiarki, aby proces wyboru nowych władz uczelni zakończyć z wykorzystaniem elektronicznych systemów łączności. Tak mogłaby się odbyć debata pięciu kandydatów oraz samo głosowanie. Decyzję w tej sprawie podejmie Senat Politechniki w przyszłym tygodniu.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym o fotel rektora ubiega się dwóch naukowców. To prof. Jarosław Bosy, obecny prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, oraz prof. Krzysztof Kubiak, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Kto pokieruje uczelnią, będzie wiadomo nie wcześniej niż w czerwcu.

Na etapie dyskusji jest formuła przeprowadzenia głosowania. Pod uwagę brany jest model mieszany: tradycyjne, osobiste głosowanie przy urnie oraz głosowanie z wykorzystaniem elektronicznych systemów komunikacji.

Do obsadzenia jest także stanowisko rektora Akademii Sztuk Pięknych, o które ubiega się dwóch kandydatów: grafik prof. Jacek Szewczyk i prof. Wojciech Pukocz, dziekan Wydziału Malarstwa. Na razie procedury wyborcze są zamrożone, wyników wyborów można się spodziewać w czerwcu.Zgłoś uwagę