Radni pamiętają o zasłużonych [ZDJĘCIA]

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, w ramach organizowanej od 1998 r. akcji „Wrocławski Znicz Pamięci”, radni Rady Miejskiej Wrocławia, pracownicy Biura Rady oraz uczniowie z Młodzieżowej Rady Miasta w dniach od 28 października do 1 listopada, zapalą  znicze na grobach zasłużonych mieszkańców Wrocławia, zmarłych radnych minionych kadencji, wybitnych uczonych, a także żołnierzy, artystów i pisarzy.

 • Akcja „Wrocławski Znicz Pamięci”

  Akcja „Wrocławski Znicz Pamięci”

 • Akcja „Wrocławski Znicz Pamięci”

  Akcja „Wrocławski Znicz Pamięci”

 • Jarosław Charłampowicz

  Jarosław Charłampowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

 • cmentarz

  Pamiętają o groby zasłużonych dla miasta


W tym roku akcja rozpocznie się w poniedziałek, 28 października i potrwa do piątku 1 listopada. Kwiaty złożone zostaną na ponad 80 grobach osób zasłużonych dla miasta na cmentarzach przy ul. Osobowickiej, Grabiszyńskiej, Bujwida, Bardzkiej i Smętnej oraz w miejscach pamięci a także na cmentarzach: Żydowskim, Żołnierzy Armii Radzieckiej i Żołnierzy Włoskich.

–  Akcję zainicjował przed 20 laty ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Obremski. To dobra tradycja, bo świadczy o naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy mieli wpływ na historię naszego miasta – mówi Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej Wrocławia, który w akcji uczestniczy od samego jej początku od 1998 r. 

W tym roku znicze zapalone zostaną m.in. w kościołach patronackich Rady Miejskiej w Bazylice św. Elżbiety i katedrze Marii Magdaleny. Jarosław Charłampowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia złożył wiązanki na grobach honorowych obywateli Wrocławia Tadeusza Różewicza i Henryka Tomaszewskiego pochowanych na cmentarzu parafii ewangelickiej w Karpaczu.

Zasłużeni dla Wrocławia

Wrocławscy radni zapalą znicze na grobie Grażyny Tomaszewskiej w Wojanowicach k/Czernicy. Grażyna Tomaszewska (1953-2015), działaczka opozycji demokratycznej, internowana, w latach 90-tych XX w. Kurator Oświaty we Wrocławiu,  radna Rady Miejskiej Wrocławia III kadencji, Przewodnicząca Rady Miejskiej w latach 2001-2002, m.in. inicjatorka akcji „Wrocławski Znicz Pamięci”. Dzięki jej działaniom umieszczono na II piętrze Nowego Ratusza: rotę przysięgi radnych z 1344 r., herb Wrocławia, a w Klubie Radnego historyczne pamiątki Rady Miejskiej Wrocławia (m.in. Krucyfiks Przysiężnego i pieczęcie miejskie). 

We Wrocławiu znicze zapalone zostaną m.in. na grobach Jana Kaczmarka - kompozytora, satyryka i felietonisty; Kazimierza Michalczyka, zastrzelonego przez ZOMO w sierpniu 1982 roku podczas manifestacji Solidarności na ul. Legnickiej we Wrocławiu; Piotra Bednarza, współzałożyciela wrocławskiej Solidarności; Andrzeja Waligórskiego, satyryka i felietonisty; Andrzeja Baborowskiego, byłego rektora Uniwersytetu Ekonomicznego; Rafała Maszkowskiego, kompozytora i dyrygenta; Wacława Wdowiaka, byłego radnego; Barbary Wawrzyniak, byłej radnej; Lothara Herbsta, byłego opozycjonisty i pierwszego dyrektora Polskiego Radia Wrocław po 1989 r.; Zygfryda Zaporowskiego, byłego wiceprezydenta Wrocławia w latach 90.; Andrzeja Beckera, byłego dyrektora Wydziału Edukacji w UM Wrocławia; Bolesława Jurkiewicza, byłego przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ „Solidarność”.

Wszystkich Świętych 2019 WrocławZgłoś uwagę