Radni pamiętają o zasłużonych [ZDJĘCIA]

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, w ramach organizowanej od 1998 r. akcji „Wrocławski Znicz Pamięci”, radni Rady Miejskiej Wrocławia, pracownicy Biura Rady oraz uczniowie z Młodzieżowej Rady Miasta w dniach 27-31 października, zapalą  znicze na grobach zasłużonych mieszkańców Wrocławia, zmarłych radnych minionych kadencji, wybitnych uczonych, a także żołnierzy, artystów i pisarzy.

 • Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej i uczniowie z Młodzieżowej Rady Miasta

  Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej i uczniowie z Młodzieżowej Rady Miasta

 • cmentarz

  Pamiętają o groby zasłużonych dla miasta

 • Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej i uczniowie z Młodzieżowej Rady Miasta

 • Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej i uczniowie z Młodzieżowej Rady Miasta

 • Jacek Ossowski

  Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia zapalił znicz, na cmentarzu przy ul. Bujwida, na grobie prof. Stanisława Miękisza, pierwszego przewodniczącego RM Wrocławia.

 • Jacek Ossowski

  Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia zapalił znicz, na cmentarzu przy ul. Bujwida, na grobie prof. Stanisława Miękisza, pierwszego przewodniczącego RM Wrocławia.

 • Jerzy Skoczylas, radny Rady Miejskiej Wrocławia

  Jerzy Skoczylas, radny Rady Miejskiej Wrocławia

 • Robert Pieńkowski radny Rady Miejskiej Wrocławia

 • Robert Pieńkowski radny Rady Miejskiej Wrocławia

 • Robert Pieńkowski radny Rady Miejskiej Wrocławia pod pomnikiem Witolda Pileckiego


W tym roku akcja rozpocznie się w piątek, 27 października i potrwa do wtorku, 31 października. Kwiaty złożone zostaną na ponad 80 grobach osób zasłużonych dla miasta na cmentarzach przy ul. Osobowickiej, Grabiszyńskiej, Bujwida, Bardzkiej i Smętnej oraz w miejscach pamięci. 

– To dobra tradycja, bo świadczy o naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy mieli wpływ na historię naszego miasta – mówi Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

W poniedziałek, 30 października Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia zapali znicz, na cmentarzu przy ul. Bujwida, na grobie prof. Stanisława Miękisza, pierwszego przewodniczącego RM Wrocławia.

– W tym roku, tak jak w poprzednim, wysłaliśmy znicze do Karpacza do parafii ewangelickiej. Zapalone zostaną na grobach honorowych obywateli Wrocławia Tadeusza Różewicza i Henryka Tomaszewskiego – mówi Zbigniew Magdziarz, z-ca dyr. Biura Rady Miejskiej i dodaje, że pamiętają także o byłych miejskich rajcach i zapalone będą znicze w kościołach patronackich Rady Miejskiej w Bazylice św. Elżbiety i katedrze Marii Magdaleny.

Zasłużeni dla Wrocławia

Wrocławscy radni zapalą znicze na grobie Grażyny Tomaszewskiej w Wojanowicach k/Czernicy. Grażyna Tomaszewska (1953-2015), działaczka opozycji demokratycznej, internowana, w latach 90-tych XX w. Kurator Oświaty we Wrocławiu,  radna Rady Miejskiej Wrocławia III kadencji, Przewodnicząca Rady Miejskiej w latach 2001-2002, m.in. inicjatorka akcji „Wrocławski Znicz Pamięci”. Dzięki jej działaniom umieszczono na II piętrze Nowego Ratusza: rotę przysięgi radnych z 1344 r., herb Wrocławia, a w Klubie Radnego historyczne pamiątki Rady Miejskiej Wrocławia (m.in. Krucyfiks Przysiężnego i pieczęcie miejskie). 

We Wrocławiu znicze zapalone zostaną m.in. na grobach Jana Kaczmarka - kompozytora, satyryka i felietonisty; Kazimierza Michalczyka, zastrzelonego przez ZOMO w sierpniu 1982 roku podczas manifestacji Solidarności na ul. Legnickiej we Wrocławiu; Piotra Bednarza, współzałożyciela wrocławskiej Solidarności; Andrzeja Waligórskiego, satyryka i felietonisty; Andrzeja Baborowskiego, byłego rektora Uniwersytetu Ekonomicznego; Rafała Maszkowskiego, kompozytora i dyrygenta; Wacława Wdowiaka, byłego radnego; Barbary Wawrzyniak, byłej radnej; Lothara Herbsta, byłego opozycjonisty i pierwszego dyrektora Polskiego Radia Wrocław po 1989 r.; Zygfryda Zaporowskiego, byłego wiceprezydenta Wrocławia w latach 90.; Andrzeja Beckera, byłego dyrektora Wydziału Edukacji w UM Wrocławia; Bolesława Jurkiewicza, byłego przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ „Solidarność”.

Serwis specjalny Wszystkich Świętych 2017

Zgłoś uwagę