PTV Echo nadaje na fali wspomnień [ZDJĘCIA, WIDEO]

To we Wrocławiu powstała pierwsza w Europie Wschodniej prywatna telewizja. Dokładnie 25 lat temu, 6 lutego 1990 r., PTV Echo zaczęła regularne emisje programów, które wrocławianie mogli oglądać każdego dnia przez cztery godziny – od 16.00 do 20.00. Pięć lat później, w marcu 1995 r., wrocławska stacja musiała pożegnać się z widzami.

 • ptv echo

  Od lewej: Henryk Pacha, Andrzej Zygmunt i Marek Młynarczyk – pomysłodawcy i właściciele na uroczystej inauguracji Telewizji Echo w hotelu Wrocław 6 lutego 1990 roku

 • ptv echo

  Magdalena Furman-Turowska i Daniel Tumanowicz na montażu, 1990 r.

 • ptv echo

  Ryszard Szołtysik (na montażu, 1990 r.) był szefem bardzo szerokiej redakcji sportowej. Echo słynęło z transmisji meczów żużlowych Sparty Wrocław. Za żużlowcami Ryszard z ekipą jeździli z kamerą po całej Polsce

 • ptv echo

  W studiu podczas nagrania talk show „Kloss kontra Brunner” z udziałem Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza

 • ptv echo

  Wizyta Tadeusza Mazowieckiego we Wrocławiu, jesień 1990 r. Echo nadało z nim wywiad na żywo. Tu w gabinecie szefów tv: Magdalena Furman-Turowska rozmawia z T. Mazowieckim w obecności Waldemara Kuczyńskiego (doradca premiera i minister przekształceń własnościowych), Jacka Ściobłowskiego i właścicieli Echa Marka Młynarczyka i Andrzeja Zygmunta

 • ptv echo

  Wycinek z niemieckiej prasy z lutego 1990 r. (nie zachował się tytuł gazety). Właściciele-pomysłodawcy na dachu akademika Arka

 • ptv echo

  Gość inauguracji PTV Echo, zastępca dyrektora biura prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego - Jarosław Szczepański podkreślał, że dokładnie w 1. rocznicę obrad Okrągłego Stołu powstaje pierwsza niezależna, prywatna tv w Polsce

 • ptv echo

  Happening na Świdnickiej: Leszek Turowski rozmawia z przechodniami, na ścianie dawnego baru Barbara transparent wymalowany przez „Mniamka” (dziś znany jako DVJ Mniamos)

 • ptv echo

  Sztandarowy programu publicystyczny Echa „Czas dla Prezydenta”, prowadzony przez Jacka Ściobłowskiego. Cotygodniowe spotkania na żywo z prezydentem Wrocławia Bogdanem Zdrojewskim. Tu 1991 rok, później prowadzenie programu przejął Adam Stefanik

 • ptv echo

  Maj, 1990, na dachu budynku Żeglugi przy Wita Stwosza, rozmowa z Januszem Korwinem-Mikkem. Od lewej: Leszek Turowski, wróżka zaproszona jako niespodzianka (wróżyła Korwinowi wielką polityczną przyszłość), JKM, Katarzyna Dyner, Małgorzata Trzcionkowska i Waldemar Szewc

 • ptv echo

  Od lewej: Tomasz Kurzewski, Henryk Jurecki, Przemysław Brzezinka i Daniel Tumanowicz – ekipa dyżurująca, czerwiec, lipiec 1990 r.

 • ptv echo

  Jacek Żukowski (po lewej) i Mariusz Piesiewicz – operatorzy przy pracy w studiu Echa – 1990 r.

 • ptv echo

  Marta Łaszkiewicz – pierwsza w Echu dziewczyna operator, tu podczas pracy dla serwisu informacyjnego „Echa Miasta” z dziennikarzem Adamem Rosińskim (1991 r.)

 • ptv echo

  Tak PTV Echo starała się o zgodę na nadawanie przed inauguracją w lutym 1990 r.

 • ptv echo

  Naklejka reklamowa

 • ptv echo

  Druga siedziba PTV Echo - budynek Poltegoru z lotu ptaka, zdjęcie z ok. 1988 r.

 • ptv echo

  Wóz transmisyjny włoskiej stacji VideoLina rejestrował 29.06.1990 r. przy przejściu na ul. Świdnickiej rozmowy z mieszkańcami Wrocławia. Szukano wsparcia dla Echa, bo 30 czerwca wygasało tymczasowe pozwolenie na nadawanie i Echu groziło zamknięcie. Stoją od lewej: Witold Świętnicki, dwaj Włosi i Dariusz Wasilewski – szef tv techniki

 • ptv echo

  Szukając poparcia dla idei prywatnej telewizji ekipa Echa odwiedziła w Gdańsku Lecha Wałęsę i nagrała z nim wywiad. Rozmowę przeprowadzali Katarzyna Dyner, dziennikarka, i Ireneusz Orzechowski, współwłaściciel Echa, czerwiec 1990 r.

 • ptv echo

  Ekipa realizująca pierwszy teleturniej „Krzyżówka Szczęścia”. U dołu od lewej: Adam Osiński, Witold Świętnicki, Jacek Żukowski, Dariusz Dyner; stoją od lewej: uczestnik programu, Mariola Jeznach, Marzena Szołtysik, Marcel Skowronek; z tyłu, od lewej: Piotr Orłowski, Jan Kubica, Marek Obszarny, Emil Zgraja, Marta Łaszkiewicz

 • ptv echo

  Ekipa studia, u góry, od lewej: Tomasz Olszewski – realizator wizji, Emil Zgraja – realizator dźwięku, siedzą od lewej: Krzysztof Bębenek i Antoni Mizak – technicy emisyjni, leży na kolanach: operator Mariusz Piesiewicz

 • ptv echo

  Iwona Świerczek-Bażańska i Adam Stefanik prowadzą serwis informacyjny Echa Miasta, za kamerą Robert Felińczak

 • ptv echo

  Tomasz Kurzewski za kamerą, czerwiec 1990 r.

 • ptv echo

  Wydanie specjalne Pandy

 • ptv echo

  30.09.1990 r. w studiu, podczas odczytywania przez Andrzeja Zygmunta komunikatu dla widzów, że Echo przestaje nadawać, bo nie ma kolejnego przedłużenie zezwolenia. Odbyły się wtedy kolejne protesty. Echo uzyskało też wtedy przydomek pierwszej pirackiej stacji telewizyjnej

 • ptv echo

  Spotkanie Echowiczów w 2003 r. w kawiarni Agawa w parku Południowym. To była 13. rocznica PTV Echo

 • ptv echo

  Spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Inicjatyw Medialnych ECHO 25


PTV Echo to znaczący kawałek wrocławskiej historii. Może niezbyt długi, bo zamknięty w pięciu latach działałności tej pierwszej prywatniej – nie tylko w Polsce – stacji telewizyjnej, ale nie da się go pominąć w miejskich kronikach. Inicjatywa, o której mówiono, że powstała „na wariackich papierach”, rzeczywiście wywróciła do góry nogami rynek medialny, zdominowany w tamtym czasie przez tylko jedną i przez wiele lat jedynie słuszną telewizyjną opcję. PTV Echo w 1990 r. była na tyle „egzotycznym”, czytaj: zaskakującym, przedsięwzięciem, że trafiła na języki nie tylko w Europie – mówiono bowiem o niej nawet w dalekiej Japonii!

Dziś, po 25 latach od chwili, gdy niektórzy wrocławianie po raz pierwszy zobaczyli na ekranach swoich telewizorów błękiną planszę PTV Echo, założyciele i dawni pracownicy tej telewizji „skrzyknęli się” w Stowarzyszeniu Inicjatyw Medialnych ECHO 25. Będą nie tylko żyć wspomnieniami. Chcą, przywołując, nieco zakurzoną pamięć o Echu, m.in. propagować niezależną twórczość multimedialną (lokalnie i w regionie), edukować i brać udział w tworzeniu programów telewizyjnych. Na początek na pewno zarchiwizują cyfrowo wszystko, co w dorobku PTV Echo było najcenniejsze, w tym obraz miasta i życie jego mieszkańców sprzed ćwierć wieku. Można Stowarzyszeniu w tym dopomóc własnymi archiwaliami z tamtego czasu, warto więc zajrzeć na stronę i dowiedzieć się więcej, także o pionerskich czasach PTV Echo. 

  

PTV Echo ruszyła 25 lat temu we wrocławskim akademiku Arka, czyli skrót informacji o pierwszej prywatnej tv 

Marek Młynarczyk, Henryk Pacha i Andrzej Zygmunt mieli pomysł nieznanego nikomu biznesu, jakim miała być pierwsza prywatna telewizja w Polsce. Jeszcze na etapie przygotowań, do tej grupy właścicieli ECHA dołączyli kolejni: Waldemar Szewc – ekonomista, który zajął się stroną organizacyjną biznesu, oraz Ireneusz Orzechowski, Ireneusz Bisikiewicz, Mirosław Jakubiak i Michał Ogonowski – przedsiębiorcy, którzy wzięli na siebie organizację finansowania przedsięwzięcia. Od września 1990 r. pozostała tylko czwórka wspólników: Marek Młynarczyk, Andrzej Zygmunt, Ireneusz Orzechowski i Waldemar Szewc.

 • Zespół w składzie Andrzej Zygmunt, Marek Młynarczyk oraz Dariusz Wasilewski buduje pierwszy nadajnik ECHA, który miał moc 20 W, emitował on sygnał telewizyjny w systemie PAL,  nowocześniejszym niż wtedy TVP, nadająca w systemie SECAM. Nadajnik ten otrzymał roczną homologację od instytucji czuwających nad ładem w eterze. 
 • Pierwszym redaktorem naczelnym stacji zostaje Henryk Pacha wywodzący się z wrocławskiego ośrodka państwowej telewizji.  
 • Lokalizacja nadajnika na dachu Domu Studenckiego Akademii Rolniczej ARKA na Biskupinie skupia wokół ECHA oraz jego prowizorycznego studia nadawczego grono chętnych do współpracy i zabawy w telewizję studentów. Wyłoniły się trzy dwuosobowe ekipy reporterów.

Właściciele, twórcy i dziennikarze PTV Echo oraz założyciele Stowarzyszenia Inicjatyw Medialnych ECHO 25 podczas konferencji prasowej 4 lutego w ATM-ie 

 • Październik 1989  podanie do ówczesnego prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji Andrzeja Drawicza o zgodę na uruchomienie prywatnej, eksperymentalnej radiowo-telewizyjnej stacji nadawczej.
 • Listopad 1989 – styczeń 1990 – pertraktacje z Ministerstwem Łączności i Zakładem Radiokomunikacji i Teletransmisji o przydział częstotliwości na nadawanie programu. Umowa na nadawanie sygnału telewizyjnego na kanale 28 do 30 czerwca 1990 r. Po tym czasie mają być już nowe przepisy i kolejne decyzje.
 • Za namową dziennikarzy Słowa Polskiego od 29 stycznia 1990 roku rozpoczęto próbną retransmisję programu satelitarnego, tak by dać czas widzom na odnalezienie ECHA w eterze.
 • 6 lutego 1990 roku uroczystość inaugurująca start Telewizji ECHO z udziałem miejscowych władz, rektorów wrocławskich uczelni, dostojników kościelnych oraz gwiazdy, czyli Maryli Rodowicz. Rozpoczęła się regularna emisja programów w godzinach 16.00-20.00.
 • ECHO w eterze: pierwsze dzienniki prowadzone przez Grażynę Krzywik i Dorotę Michalak-Kurzewską, reportaże z miasta przygotowywane przez Marka Hamerę oraz relacje sportowe Ryszarda Szołtysika. Uzupełnieniem godzin emisji były retransmisje programów z satelity. 
 • Marzec 1990 – utworzenie szerszego zespołu redakcyjnego, nowym redaktorem naczelnym zostaje Witold Świętnicki, a jego zastępcą Leszek Turowski – obaj właśnie skończyli Łódzką Szkołę Filmową. Zapadły decyzje o nowej ramówce i wydłużeniu programu własnego. 
 • Kwiecień 1990 – zaczęła obowiązywać ramówka, w której poszczególne dni do zagospodarowania otrzymali pierwsi dziennikarze Echa. 
 • Maj/czerwiec 1990 - redakcja i studio przenoszą się z Arki do budynku Poltegoru na XXII piętro. Antena nadawcza zostaje zainstalowana na dachu, czyli 24. piętrze najwyższego wówczas budynku we Wrocławiu. Telewizję ECHO można już było oglądać w promieniu 50 km od Wrocławia.
Spotkanie z historią... Iwona Świerczek-Bażańska i Leszek Turowski
 • 30 czerwca 1990  pierwsza akcja w obronie Telewizji ECHO w związku z wygasaniem pierwszego pozwolenia
 • 30 września 1990  druga akcja w obronie ECHA po kolejnym trzymiesięcznym tymczasowym pozwoleniu na nadawanie.
 • W czerwcu 1990 w ECHU pojawiają się Włosi z Nicole Grauso jako potencjalnym inwestorem. Rozpoczyna się budowanie wokół ECHA sieci prywatnych telewizji pod hasłem Polonia 1.
 • Styczeń 1991  zgoda Ministra Łączności na działalność do 30 kwietnia 1991, w nadziei na to, że sejm w końcu uchwali niezbędne dla ładu w eterze przepisy. Nowe przepisy pojawiają się jednak dopiero pod koniec 1992 r. w postaci Ustawy o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 r. W związku z utworzeniem w połowie 1993 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji konieczne stało się uzyskanie koncesji na nadawanie programu Telewizji ECHO.
 • 1994 rok to początek procesu koncesyjnego według nowych przepisów. 
 • Do walki o częstotliwość telewizyjną we Wrocławiu stanęły PTV ECHO oraz Telewizja Dolnośląska TeDe utworzona przez, niezadowolonych z utraty autonomii telewizji miejskiej na rzecz idei Polonii 1, byłych dziennikarzy ECHA. Ostatecznie koncesję uzyskała Telewizja Dolnośląska TeDe, która rozpoczęła nadawanie programu od czerwca 1995. Jej program nawiązywał do pierwotnych założeń redakcyjnych Telewizji ECHO.
 • Telewizja ECHO nie uzyskała koncesji, mimo odwołań do KRRiT, poskutkowało to zakazem działalności i ostatecznym zaprzestaniem nadawania programu w marcu 1995.
PTV Echo nie nadaje już od 20 lat...

 

 

Zdjęcia: archiwum PTV Echo, Miłosz Turowski/www.wroclaw.pl

Wideo: arch. PTV Echo, Miłosz Turowski/www.wroclaw.plZgłoś uwagę