wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przejście Świdnickie już otwarte

W sobotę, 13 lutego, przejście Świdnickie zostało otwarte dla pieszych. Tym samym zakończyła się trwająca rok przebudowa, a słynne nietypowe schody „na półtora kroku” przeszły do historii. W porównaniu do dawnego przejścia, nowe jest węższe i nie ma wyjść na przystanek tramwajowy. Nowe są kamienne okładziny ścian. Inne są też schody: mają mniejsze stopnie i są wygodniejsze od starych. 

Reklama

Przy okazji otwarcia przejścia ponownie uruchomiono przystanek tramwajowy Świdnicka - jest on podwójny. 

Przebudowane przejście Świdnickie wzbudza różne odczucia wśród pieszych. Jedni, zwłaszcza starsi, chwalą nowe schody. – Patrz, wreszcie lepiej się idzie. Wygodnie – komentowały starsze panie, które mieszkają w pobliżu. –  Schludnie i czysto – chwaliło małżeństwo w średnim wieku. Drudzy woleli skorzystać z  przejścia górą. Jeszcze inni piesi narzekali, że w korytarzu jest trochę za ciemno. Wiele osób intrygowało, co się będzie znajdować w miejscu za szybami. Muzeum czy galeria?

Pierwotnie w oddzielonej szklanymi taflami części przejścia, biegnącej wzdłuż korytarza, planowano utworzyć galerię sztuki, ale ostatecznie ma powstać tam księgarnia. 

Piesi zyskali

Dzięki przebudowie przejścia Świdnickiego wiele zyskali piesi: przede wszystkim możliwość przejścia ulicą Świdnicką na dwa sposoby – górą i dołem. Usprawni to przede wszystkim poruszanie się osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami. Górą  zostało już jakiś czas temu stworzone klasyczne przejście z sygnalizacją świetlną, o szerokości 10 m. Piesi mają też szersze azyle, aby móc bezpiecznie przeczekać między jeżdżącymi tramwajami. 

Co istotne przebudowa nie pogorszyła sytuacji kierowców. Dalej są trzy pasy ruchu na nitce północnej i południowej.

Więcej o tej inwestycji

Odrobina historii

Przejście naziemne przez Kazimierza Wielkiego zostało zlikwidowane w 1975 r. podczas budowy drogi szybkiego ruchu przez ścisłe centrum miasta. Trasa W-Z była często poddawana krytyce, gdyż dzieli Stare Miasto i skutecznie utrudnia poruszanie pieszych. Wszelkie działania wokół Przejścia Świdnickiego są prowadzone zgodnie z uchwaloną w 2013 roku Polityką Mobilności dającą priorytet pieszym do poruszania się w poziomie ulicy. Przebudowa przejścia Świdnickiego jest kolejnym elementem aktywizacji ul. Świdnickiej.

zdjęcia Eliza Głowicka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl