Powstał ośrodek opieki dla ozdrowieńców z powikłaniami

Przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc rusza pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Pomoc uzyskają tam liczni pacjenci, u których występują powikłania po zarażeniu koronawirusem.

  • Ośrodek Kompleksowej Opieki Nad Pacjentem z COVID-19

    fot. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc


Osoby, które mimo przebytego już zakażenia, wciąż odczuwają skutki choroby, w nowym ośrodku mogą liczyć m.in. na badania czynnościowe układu oddechowego (spirometrię, dyfuzję, pletyzmografię, wysiłkowe badanie płuc), badania obrazowe układu oddechowego (RTG, TK, angioTK, scyntygrafia) oraz serca (USG serca, MRI serca). Na miejscu wykonywane będą także badania laboratoryjne (gazometria włośniczkowa, gazometria tętnicza, przeciwciała, troponina). W zależności od potrzeb, możliwe są także bezpłatne konsultacje rehabilitanta, psychologa, dietetyka czy pracownika socjalnego.

Ośrodek zapewnia także wysokospecjalistyczne diagnostyczne hospitalizacje jednodniowe na oddziale pulmonologicznym Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Kwalifikuje też do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w warunkach szpitalnych. Pacjenci mają też zapewnione bezpłatne wypożyczenie koncentratora tlenu i tlenoterapii biernej w domu w ramach NFZ.

Holistyczne i kompleksowe podejście do pacjentów

Koordynacją opieki nad pacjentem, polegającą na umawianiu wizyt, konsultacji oraz kontakcie z chorym zajmują się wykwalifikowane asystentki medyczne. 

– To co wyróżnia nasz Ośrodek Kompleksowej Opieki na Pacjentem po COVID-19, to holistyczne i skoordynowane podejście do problemów zdrowotnych naszych podopiecznych – mówi Marcin Murmyło, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. – W ramach naszej placówki pacjent będzie pod opieką specjalistów chorób płuc, którzy dysponują szerokimi możliwościami diagnostycznymi i leczniczymi. Mamy coraz więcej ozdrowieńców po COVID-19, u których choroba zostawiła trwały ślad, przede wszystkim w płucach, ale również w stanie psychicznym, układzie krążenia czy ogólnej sprawności. Chcemy im pomóc w powrocie do normalnego życia – dodaje. 

Płuca dokładnie przebadane

Samorząd województwa przekazał 200 tys., złotych na specjalistyczny sprzęt do diagnostyki dla powstałej placówki. Będzie to najnowszy system do badania funkcji wentylacyjnej płuc w warunkach wysiłku.

– Zależy nam na zapewnieniu kompleksowej opieki dla wszystkich naszych pacjentów. Zakażenie koronawirusem to w wielu przypadkach dopiero początek walki o powrót do pełni zdrowia – mówi marszałek Cezary Przybylski. – Późniejsze powikłania po chorobie mogą być bardzo niebezpieczne. Miejsca takie jak to, zapewniają profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt. Pamiętajmy, aby obserwować się i zgłaszać w razie wystąpienia niepokojących objawów.

Usługi medyczne świadczone dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Oznacza to, że nie ponoszą oni żadnych kosztów wynikających z korzystania z ośrodka.

Dodatkowo DCChP we Wrocławiu nawiązało współpracę dotyczącą kierowania pacjentów do jedynego w Polsce szpitala, w którym w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia prowadzone są stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po COVID-19. Mowa tutaj o Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Szpital przy ulicy Grabiszyńskiej podjął również współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu w ramach kwalifikacji dawców osocza od ozdrowieńców.   

Konieczna rejestracja 

Aby zarejestrować się do Ośrodka Kompleksowej Opieki Nad Pacjentem z COVID-19 należy zadzwonić pod numer 71 33 49 683 lub 71 33 49 684 w godz. 7.30-15.00.

Potrzebne jest skierowanie, które może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego - rodzinny, z ambulatorium, izby przyjęć lub ze szpitala, w którym wcześniej leczył się pacjent.

Szpital przyjmuje e-skierowania - konieczne jest wówczas wpisanie kodu resortowego 1270 (Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc).Zgłoś uwagę