wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Pierwszy dzień zdalnego nauczania we Wrocławiu

Ponad 49 tys. wrocławskich uczniów i blisko 5 tys. nauczycieli rozpoczęło 26 października nauczanie zdalne.

Reklama

Nauczanie zdalne rząd zaplanował wstępnie do 8 listopada. Obowiązuje ono w klasach IV-VIII szkół podstawowych, szkołach ponadpodstawowych oraz w szkołach podstawowych dla dorosłych, placówkach kształcenia ustawicznego i centrach kształcenia zawodowego.

W klasach młodszych i przedszkolach bez zmian

Bez zmian funkcjonują żłobki (pod pieczą Wydziału Zdrowia i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej), przedszkola oraz klasy I-III, a także różnego rodzaju placówki specjalne i centra terapeutyczne. Blisko 17 tys. przedszkolaków i niemal 16,5 tys. uczniów najmłodszych klas podstawówek ma zajęcia prowadzone - w miarę możliwości – stacjonarnie.

Ile szkół we Wrocławiu

Wrocławska oświata to w sumie 246 placówek, w tym 80 szkół podstawowych i 36 ponadpodstawowych, które musiały zmienić tryb nauczania. To ponad 49 tys. uczniów klas starszych szkół podstawowych oraz średnich. Zajęcia zdalne prowadzi ok. 4800 nauczycieli. Miasto rekomenduje dyrektorom wrocławskich jednostek oświatowych korzystanie w edukacji na odległość z Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej (pe.edu.wroclaw.pl), opartej na systemach Office 365 z Microsoft Teams, Moodle oraz e-Czytelnia IBUK Libra, która odpowiada na różne potrzeby zdalnego nauczania oraz daje możliwość systematycznej komunikacji z uczniami, a nie tylko wysyłania prac i ich oceniania. Dzięki temu przejście na nauczanie zdalne powinno być łatwiejsze zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.Obecnie w ramach Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej konta Micrsoft Teams ma już założonych blisko 60 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 80 placówek.

Przygotowania od wiosny

Jeszcze w czasie pierwszych obostrzeń związanych z pandemią miasto rozpoczęło szereg działań, aby przygotować szkoły do spodziewanego zdalnego nauczania, m.in.:

  • Integrację Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej z usługą Microsoft 365 (MS Teams),
  • pilotażowe wdrożenie Office 365 w jednej ze szkół podstawowych oraz równolegle w innych placówkach,
  • audyt Microsoft 365 dokonany przez PwC i analiza raportu z wdrożenia,
  • rozbudowę systemów o nowe rozwiązania wskazane w audycie PwC,
  • opracowanie dobrych praktyk dla dyrektorów,
  • opracowanie instrukcji logowania dla rodziców/uczniów i nauczycieli,
  • przeprowadzenie szkoleń dla placówek przy wsparciu Fundacji Cyfrowy Dialog,
  • przeprowadzenie szkoleń dla placówek oświatowych z metod pracy zdalnej oraz szkoleń z aspektów technicznych wykorzystania aplikacji MS Teams,
  • rozbudowę systemów o nowe rozwiązania – szybsze zakładanie zespołów.

Wrocławska Platforma Edukacyjna

WPE obejmuje kilkadziesiąt tys. osób i blisko 100 szkół i jednostek organizacyjnych: uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół, szkolnych liderów, szkolne zespoły zdalnego nauczania. System wspierają: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Usług Informatycznych czy Departament Edukacji.Na większą skalę platforma jest wykorzystywana od września tego roku. Początkowo było tak w szkołach, w których decyzje o zwieszeniu pracy stacjonarnej podejmowane były w oparciu o opinie Sanepidu. Nauka zdalna przebiegała tam bez zakłóceń.

Obecnie, ze względu na to, że większość szkół w kraju korzysta ze zdalnych technik nauczania, mogą występować przejściowe utrudnienia w korzystaniu z narzędzi zdalnych, tak jak miało to miejsce wiosną. Dlatego też wszystkie jednostki są w gotowości, by służyć wsparciem uczniom i nauczycielom. Same szkoły, poza pracą w oparciu o rekomendowaną przez miasto Wrocławską Platformę Edukacyjną, mogą również decydować się na korzystanie z innych platform do nauki zdalnej oraz używają dzienników elektronicznych do kontaktu z rodzicami i uczniami. Decyzja o przyjętych rozwiązaniach należy zawsze do dyrektorów placówek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl