wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławscy seniorzy zaszczepieni przeciw COVID-19 w ponad 94 procentach
Kliknij, aby powiększyć
Wrocław jest w czołówce polskich miast, pod względem zaszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19 fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Wrocław jest w czołówce polskich miast, pod względem zaszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19

Liczba osób, które przyjęły we Wrocławiu pierwszą i drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przekroczyła już 71 proc. Jednak zdecydowanie wyróżnia się grupa powyżej 70 roku życia. Wśród seniorów zaszczepiło się aż 94,2 proc. osób. 

Reklama

W związku z tak dużym współczynnikiem zaszczepienia, gmina Wrocław dostała nagrodę 100 tys. zł w konkursie -  Gmina na medal #SzczepimySię. W konkursie założono, że wspomniane pieniądze wypłacone zostaną pierwszym 500 gminom w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 proc., przed końcem 2021 r. Ostatecznie taki poziom szczepień, we wspomnianym czasie, osiągnęło tylko 9 gmin w naszym kraju, wśród nich Wrocław. 

Wrocławscy seniorzy zaszczepili się w ponad 94 proc.

Dane statystyczne dotyczące wyszczepienia mieszkańców Wrocławia przeciw COVID-19 pokazują, że zastrzyki przyjęło u nas więcej osób niż średnia dla całego kraju. Jednak wszelkie rekordy pobiły osoby powyżej 70 roku życia, wśród których stopień wyszczepienia wynosi już 94,2 proc. Nasi seniorzy dali niesamowicie pozytywny przykład reszcie mieszkańców.

– Oczywiście, że się zaszczepiłam – mówi pani Leokadia Zawadzka, emerytka z Sępolna. – Zrobiłam to od razu, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość. To było jeszcze w lutym zeszłego roku. Trzecią dawkę, przypominającą, przyjęłam w listopadzie. Nie rozumiem ludzi, którzy się nie szczepią. Myślę zwłaszcza o tych w moim wieku, czyli takich powyżej 70 lat.

Pani Leokadia zachęcała też swoich znajomych do szczepień. Okazuje się, że miała w tym dużo samozaparcia i była skuteczna.

– Przecież w szpitalach wśród tych, którzy leżą pod tlenem lub pod respiratorami najwięcej jest właśnie seniorów, takich jak ja, albo starszych. Namawiałam mojego znajomego, żeby się zaszczepił. Ma już prawie 80 lat, jest schorowany i ze sporą nadwagą. Czyli jest w grupie osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Tak długo wierciłam mu dziurę w brzuchu, aż w końcu jakiś miesiąc temu poszedł się zaszczepić. Na szczęcie wszyscy inni moi znajomi już dawno przyjęli szczepionki – dodaje pani Leokadia.

Lekarze dumni z wrocławskich seniorów i reszty mieszkańców miasta

Jedną z kluczowych ról podczas trwającej cały czas akcji szczepień przeciw COVID-19 odgrywają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej, którzy chętnie opowiadają o najstarszych mieszkańcach.

– Taki stopień zaszczepienia osób powyżej 70 roku życia należy traktować, jako duży sukces, który stanowi jednocześnie piękny przykład dla innych, także tych osób, które nie chciały się szczepić – mówi dr Edwin Kuźnik z kliniki angiologii, przewodniczący zespołu szczepień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. 

Punkt szczepień przy Tarczyński Arena Wielu wrocławian zaszczepiło się w punkcie przy stadionie Tarczyński Arena / fot. T. Hołod, www.wroclaw.pl

– Muszę przyznać, że grupa osób 70 plus była wyjątkowo zdyscyplinowana, najbardziej punktualna. Należy pogratulować i podziękować tym osobom, że dają tak piękny przykład odpowiedzialności społecznej wszystkim wrocławianom – dodaje. 

– To niezwykle istotne dla seniorów, bo wiemy, że im starsze grupy wiekowe, tym bardziej zwiększa się śmiertelność. Zwłaszcza wśród osób, które mają dodatkowe czynniki towarzyszące, takie jak cukrzyca, otyłość, czy schorzenia sercowo-naczyniowe, czyli choroby, które sprzyjają ciężkiemu przebiegowi COVID-19 – kończy dr Edwin Kuźnik.

Poziom zaszczepienia mieszkańców Wrocławia na koniec stycznia 2022 r.

  •  I dawka - 73,9 proc.
  •  II dawka - 71,1 proc.
  •  w wieku od 0 do 11 lat - 14,5 proc.
  •  w wieku od 12 do 19 lat - 59,9 proc.
  •  w wieku od 20 do 39 lat - 82,9 proc.
  •  w wieku od 40 do 59 lat - 78,8 proc.
  •  w wieku od 60 do 69 lat - 71,2 proc.
  •  powyżej 70 lat - 94,2 proc.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl