Pomoc dla dzieci na Kresach. Trwa zbiórka darów

Podręczniki, bajki, lektury szkolne, wydawnictwa multimedialne, sprzęt sportowy i zabawki można przekazać uczniom na Ukrainie. Warunek jest jeden – muszą być w dobrym stanie. Zbiórkę darów, już po raz czternasty, organizuje Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • zbiórka darów

    – Wszystko co zbierzemy zawieziemy Ukrainę – mówi współorganizator akcji prof. Maciej Marszał z Uniwersytetu Wrocławskiego.


Zbiórka jest prowadzona w ramach akcji „Zostań polskim Świętym Mikołajem – Podaruj książkę dziecku na Kresach”. Patronat objęli – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Wszystko co zbierzemy, zawieziemy na Ukrainę, do polskiej szkoły w Stryju – mówi prof. Maciej Marszał, współorganizator akcji z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławianie pomagają od 14 lat

Zbiórkę darów dla polskich dzieci na Kresach, prof. Maciej Marszał i Tadeusz Juchniewicz, kustosz biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego organizują od 14 lat.

Dary z Wrocławia trafiły m.in. do polskiej szkoły w Trembowli na Ukrainie, fot. organizatorzy

– Zaczynaliśmy od zawiezienia do Lwowa zabawek. Za pośrednictwem proboszcza katedry lwowskiej, otrzymały je dzieci z polskich placówek edukacyjnych. Teraz zależy nam na podręcznikach do nauki języka polskiego, np. bardzo przydatne są „Elementarze” Falskiego – dodaje prof. Maciej Marszał.

Przez lata w akcji pomocy uczestniczył, zmarły w 2014 r. ks. dr Janusz Czarny, proboszcz par. pw. św. Jadwigi we Wrocławiu-Kozanowie oraz wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego.

– Gdy jego zabrakło zawieźliśmy dary do szkoły w Trembowli miejscowości, z której pochodziła rodzina ks. Janusza – mówi Maciej Marszał i dodaje, że Polacy na Ukrainie są bardzo wdzięczni za każdą pomoc.

Pomoc dla dzieci na Litwie i Ukrainie

Obecnie oprócz książek poszukiwane są urządzenia do odtwarzania wydawnictw multimedialnych. Można także przekazać sprzęt sportowy, zabawki i papier do kserokopiarek. 

– W poprzednich latach zawieźliśmy farby, dzięki którym pomalowano kilka polskich szkół – wylicza prof. Maciej Marszał.

W ubiegłych latach dary zostały zawiezione do szkół na Litwie i Ukrainie, m.in. Polskiego Centrum Metodycznego w Drohobyczu i szkoły polskiej w Borysławiu na Ukrainie. Na Litwie książki otrzymali: polskie gimnazjum w Niemenczynie, koło Wilna i szkoła w Bezdanach. Wrocławskie dary trafiły także do Trembowli i Czortkowa na Ukrainie oraz Podbrodzia na Litwie. W 2017 r. dzięki wrocławskiej akcji pomocy ufundowany został sztandar do polskiego gimnazjum w Bezdanach (na zdjęciu poniżej). Szkoła im. Juliusza Słowackiego ma swój sztandar.

źródło: Wiadomości znad Wilii www.zw.lt

Dary można przynosić do 20 lutego 2018 r., w godzinach od 9.00 do 17.00 do czytelni (III piętro) na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii (Budynek D), przy ul. Uniwersyteckiej 22/26. Wyjazd na Ukrainę zaplanowano na 22 lutego. 

Zgłoś uwagę