Podwyższony stan wody w rzekach

Poziom wody w Odrze zbliżył się do stanu alarmowego. Jak wynika z danych IMGW-PIB, w czwartek o godzinie 6.50 wodowskaz w Trestnie pokazywał 442 cm. Stan ostrzegawczy to 380 cm, a stan alarmowy 450 cm. Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, kulminacyjna fala wezbraniowa przejdzie przez Wrocław w czwartek 25 czerwca około południa, nie należy jednak obawiać się powtórki powodzi z lat 2010 czy 1997.

  • Jaz Opatowice, 24 czerwca 2020. Fot. Maciej Wołodko


Na wodowskazie przy Jazie Opatowice w środę o godzinie 9.20 widać dziś było nawet 600 cm. Sytuację monitorują na miejscu pracownicy RZGW. - Choć wygląda to w tym miejscu na pierwszy rzut oka groźnie – taka masa wody, to proszę być spokojnym. Kierujemy wodę Kanałem Powodziowym, kontrolujemy na bieżąco sytuację – zapewniają pracownicy RZGW.

wodowskaz przy Jazie Opatowice

Wodowskaz przy Jazie Opatowice, 24.06.2020, godz. 9.20. Fot. Maciej Wołodko

W górnym biegu Odry woda powoli opada. Na wodowskazie Miedonia (Racibórz) w czwartek o godzinie 8.00 odnotowano 459 cm. Dla porównania – w 2010 roku było to 903 cm, a w 1997 roku aż 1045 cm. 

Zmniejsza się również poziom wody w Ślęzie, a w Widawie utrzymuje się bez zmian. Przybywa z kolei wody w Oławie. Z danych IMGW-PIB (25.06. godz. 6.50) wynika jednak, że do stanu ostrzegawczego na tej rzece brakuje jeszcze ponad 20 centymetrów.

Kanał Powodziowy 24 czerwca 2020

Kanał Powodziowy między Swojczycami a Wielką Wyspą, 24 czerwca 2020. Fot. Maciej Wołodko.

Deszczowy tydzień

Deszcz padał od ubiegłego tygodnia. W środę 24 czerwca w całym województwie dolnośląskim i w zachodnich powiatach województwa opolskiego wydano ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia. W wyniku ulewnych deszczy zalane zostały fragmenty ulic we Wrocławiu. W przypadku zauważenia niedrożności studzienek lub kanalizacji burzowej, możemy zgłosić to pod następującymi numerami telefonów:

Fala kulminacyjna w czwartek koło południa

- Według najnowszych prognoz podawanych przez IMGW-BIP kulminacyjna fala wezbraniowa (która dzięki pracy między innymi zbiorników retencyjnych w górnych odcinkach dopływów Odry jest spłaszczona) dotrze do Wrocławia jutro tj. 25.06.2020 w godzinach około południa. Sytuacja jest stabilna i nie ma zagrożenia przerwania lub przelania się wody przez wały na Odrze, ani innych rzek w rejonie Wrocławia. Na wodowskazie w Trestnie na Odrze według szacunków woda nie powinna przekroczyć  stanu alarmowego, będzie więc wyższa o maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów niż obecnie. Sytuacja jest bardziej korzystna niż w 1997 czy 2010 roku, gdy Wrocław ucierpiał z powodu wysokiej wody – mówi Anna Tarka, rzecznik prasowy Wód Polskich RZGW we Wrocławiu.

Szlaki żeglowne zamknięte

Zgodnie z komunikatami Wód Polskich RZGW we Wrocławiu całkowicie zamknięte zostały wszystkie szlaki żeglowne na Odrze od Ujścia Nysy Kłodzkiej do Brzegu Dolnego.Zgłoś uwagę