Podpisano ostateczną umowę sprzedaży Fagor Mastercook

W piątek, 6 listopada, podpisana została ostateczna umowa sprzedaży upadłego zakładu Fagor Mastercook przy ul. Żmigrodzkiej koncernowi BSH (Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH).

  • Fagor Mastercook

    Upadły zakład Fagor Mastercook przy ul. Żmigrodzkiej kupił koncern Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH.


Ostateczna umowa sprzedaży i przeniesienia własności składników majątkowych oraz wydania przedsiębiorstwa podpisana został pomiędzy syndykiem Fagor Mastercook a BSH Wrocław. Niemcy zapłacili za zakład 95 mln zł i zobowiązali się zainwestować kolejne 120 mln zł.

– Po drodze mieliśmy różne prawne „rafy koralowe”, ale statek szczęśliwie dopłynął do portu. Podpisana umowa to zakończenie trwającego dwa lata procesu – mówi dr Marcin Dudarski, z kancelarii JP Weber, reprezentujący BSH.

W kwietniu 2015 r., gdy podpisana został przedwstępna umowa sprzedaży, przedstawiciele BSH informowali, że do końca 2019 r. zakład wznowi produkcję i powstanie 500 miejsc pracy. Teraz te plany mogą się zmienić.

– Można się spodziewać ze strony BSH interesujących zapowiedzi rozpoczęcia produkcji w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Podpisanie umowy oznacza, że będą teraz pieniądze na wypłatę zaległych wynagrodzeń – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który jest przedstawicielem miasta w radzie wierzycieli.

– Mamy pomysł na zakłady dawnego Fagora i plan ich modernizacji oraz przywracania zatrudnienia – mówił w kwietniu tego roku Konrad Pokutycki, prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. – Inwestycja we Wrocławiu jest elementem długofalowej strategii podwojenia globalnych obrotów naszego koncernu w perspektywie do 2025 r. Firma ma wieloletnie doświadczenie prowadzonych z sukcesem procesów modernizacji, rozwoju i innowacji w swoich zakładach. Doświadczenia Łodzi, Rzeszowa i Warszawy oraz innych lokalizacji na całym świecie gdzie działa BSH pokazuje, że jesteśmy odpowiedzialnym inwestorem.

O trwającym dwa lata procesie sprzedaży zakładu, czytaj więcej – Umowa sprzedaży Fagor Mastercook podpisana.

BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH to największy producent sprzętu gospodarstwa domowego w Europie i jedna z czołowych firm tej branży na świecie. W roku 2013 firma uzyskała przychód roczny w wysokości 10,5 mld euro. Obecnie BSH posiada 42 fabryki w 13 państwach w Europie, USA, Ameryce Łacińskiej i Azji. Jak podaje Puls Biznesu, BSH zainwestował w Polsce 500 mln euro. Ma w Łodzi fabryki: zmywarek, pralek i suszarek do ubrań, w których zatrudnia 2 tys. osób. Kupił też fabrykę Zelmera. Ma W Polsce osiem centrów usług wspólnych, w których pracuje 500 osób oraz trzy centra logistyczne.Zgłoś uwagę