Płyta Lutosławski Quartet z szansą na ważną nagrodę

Album z kwartetami Grażyny Bacewicz w wykonaniu wrocławskiego Lutosławski Quartet został nominowany do prestiżowej brytyjskiej BBC Music Magazine Awards w kategorii „Muzyka kameralna”. Nagrania do short listy znajdują krytycy słynnego pisma, wybierają czytelnicy i internauci. Głos na płytę Lutosławski Quartet mogą też oddać polscy fani (do 17 lutego) rejestrując się na specjalnej stronie.

  • lutosławski quartet

    Lutosławski Quartet jeszcze w starym składzie z Jakubem Jakowiczem jako prymariuszem/fot. NFM


Płyta z czterema kwartetami Grażyny Bacewicz (nr 1, 3, 6,7) zarejestrowana jeszcze w 2012 roku w Filharmonii Wrocławskiej dla wytwórni Naxos jest częścią większego projektu. Powstały już dwa albumy ze wszystkimi kwartetami smyczkowymi polskiej kompozytorki. „BBC Music Magazine” nominował pierwszy z nich nagrany w składzie: Kuba Jakowicz i Marcin Markowicz (skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Maciej Młodawski (wiolonczela). Oprócz wrocławskiego zespołu o nagrodę powalczą czeski Pavel Haas Quartet i angielski The Royal Consort. Konkurencja we wszystkich siedmiu kategoriach była wyjątkowo ostra, bo 21 nominowanych nagrań (po trzy z każdej kategorii) krytycy „BBC Music Magazine” wyselekcjonowali spośród 200 płyt.

Sama nominacja jest sukcesem, zwłaszcza że Lutosławski Quartet to stosunkowo młoda formacja (założona w 2007 roku). Jurorzy podkreślają, że kolejne kwartety (komponowane w najbardziej mrocznych latach komunizmu) wrocławski zespół gra z wielkimi sukcesami. Cieszy też fakt, iż za granicą dostrzega się wyjątkową rolę Grażyny Bacewicz, której kwartety są wyjątkowym wkładem w ten gatunek w historii muzyki XX wieku, jak podkreśla znakomity muzykolog Adrian Thomas.

Wyniki głosowania zostaną opublikowane w majowym numerze pisma „BBC Music Magazine”, a głosować można do 17 lutego na stronie nagrody.

Zgłoś uwagę