Od 12 piknik w parku Stromiejskim

Piknik w parku Staromiejskim, pokaz filmu „Ida” i prelekcje w Domu Europy – to tylko niektóre atrakcje Dnia Europy we Wrocławiu, który odbędzie się 9 maja. Wstęp wolny. 


Na sobotę, 9 maja, od godz. 12.00 do 17.00, zaplanowano Piknik Europejski w parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek. Na pikniku będzie można dowiedzieć się o działalności Unii Europejskiej i kulturze krajów europejskich. Przewidziane są prezentacje, zabawy edukacyjne i konkursy. Organizatorzy zapewnią wygodne leżaki i muzykę, graną na żywo przez DJ-a. Miłośników ekologii mogą zainteresować warsztaty recyklingowe. Chętni będą mogli samodzielnie wyprodukować sok owocowy za pomocą specjalnego Energo-roweru. We współpracy z policjantami i ratownikami medycznymi przygotowany będzie punkt znakowania rowerów i lekcje udzielania pierwszej pomocy. Ponadto Doktor Bike (projekt Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej) za darmo zrobi przegląd i naprawi rower.

  • Czytaj również: Przejazd Stylowych Rowerzystów uczci Dzień Europy

W godzinach 13.00-19.00 będzie można wziąć udział w grze miejskiej Choco Game. W trakcie gry uczestnicy będzie okazja do sprawdzenia, jak powstaje czekolada, i dowiedzenia się więcej o sprawiedliwym handlu (Fair Trade).

O godzinie 20.30 na scenie plenerowej Teatru Lalek zostanie wyświetlony film „Ida”, laureat tegorocznych Oscarów.

Dodatkowo przygotowano dwa wydarzenia specjalne. Bill Martin, urzędnik Komisji Europejskiej, poprowadzi zajęcia w Domu Europa przy ul. Widok 10. Tam również będzie można zobaczyć wystawę fotografii w ramach projektu „Wielokulturowi wrocławianie”, zorganizowaną przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Tegoroczne obchody Dnia Europy związane są z 65. rocznicą podpisana tzw. Planu Schumana, czyli deklaracji powołującej Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. EWWiS była pierwszym krokiem do powstania Unii Europejskiej.

Organizatorami obchodów Dnia Europy są: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Wrocław.

Anna Malta

Zgłoś uwagę