Wrocławscy strażnicy miejscy patrolują na rowerach [WIDEO]

Z początkiem maja na wrocławskie ulice wyjechały patrole rowerowe Straży Miejskiej Wrocławia. To trzy dwuosobowe zespoły, które dbać będą o bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych, ale nie tylko.

  • rowerowe-patrole-strazy-miejskiej-we-Wrocławiu

    Patrole rowerowe Straży Miejskiej Wrocławia


Wrocławscy strażnicy do dyspozycji mają rowery ze wspomaganiem elektrycznym i rowery tradycyjne. Dziennie każdy patrol przejeżdża trasę ok. 50 km.

– Sprawdzamy przede wszystkim to, czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego, czy na ścieżkach nie ma szkła lub innych niebezpiecznych elementów, a także czy przypadkiem nie są one blokowane przez nieprawidłowo zaparkowane auta – opowiada Robert Paluch z patrolu rowerowego Straży Miejskiej Wrocławia.

Czytaj też: Straż miejska z nowymi blokadami na koła

Nie tylko ścieżki rowerowe

Funkcjonariusze, poza ścieżkami rowerowymi, patrolują także: osiedlowe uliczki, tereny rekreacyjne, bulwary i wały nad Odrą. W tym przypadku skupią się na utrzymaniu ładu i porządku publicznego w mieście.

– Takie patrole szybciej zauważą nieprawidłowości i podejmą natychmiastową reakcję, podjeżdżając tam, gdzie nie można wjechać samochodem. Strażnicy są przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy, mogą także zabezpieczać miejsca wypadku – dodaje Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej Wrocławia.

Jak przyznaje Sandra Kowalska, strażniczka z patrolu rowerowego, wrocławianie w większości pozytywnie reagują na ich widok.

– Niektórzy są zdziwieni i zaskoczeni widząc strażników na rowerach, ale raczej odbierają nas pozytywnie. Większość rozumie, że takie patrole są potrzebne w naszym mieście – wyjaśnia.

Przypomnijmy, rowerowe patrole to uzupełnienie patroli zmotoryzowanych, pieszych oraz konnych wrocławskiej straży miejskiej.

Patrol rowerowy Straży Miejskiej Wrocławia, fot. SM Wrocławia

Rowerowe patrole policji

We Wrocławiu patrole rowerowe pełnią także policjanci – głównie z wydziału prewencji i wydziału patrolowego.

– Działają przede wszystkim w okresie letnim, kiedy warunki atmosferyczne umożliwiają pełnienie tego typu służby. Zatrzymują m.in. osoby podejrzewane o przestępstwa przeciwko mieniu, ale również te, które posiadały substancje zabronione – wyjaśnia sierż. szt. Krzysztof Marcjan z zespołu komunikacji społecznej KMP we Wrocławiu.Zgłoś uwagę