Parkingi rowerowe z Wrocławia podbijają Polskę

Jacek Firliciński z Wrocławia podbija Polskę, budując parkingi rowerowe w miejscach pracy. Jest jedynym dystrybutorem na nasz kraj wysokiej jakości holenderskich rozwiązań – FALCO. Zarządcy największych biurowców coraz chętniej instalują je dla pracowników. 

  • fot. FALCO

  • fot. FALCO


Wszystko zaczęło się od miłości do sportu i rowerów. – Rower zawsze mi towarzyszył, a pojawiające się nowe drogi dla rowerzystów tylko potęgują chęć jazdy. Pomysł na parkingi rowerowe zrodził się właśnie z obserwacji i niestety braku nowoczesnych miejsc parkingowych dla rowerzystów w naszym kraju – mówi Jacek Firliciński.
I nie chodzi tutaj o zwykłe stojaki rowerowe, bo tych we Wrocławiu i w innych miastach jest sporo. Mowa tu o piętrowych systemach parkingowych, które ze względu na swoją funkcjonalność pozwalają zaparkować w tym samym miejscu podwójną ilość rowerów.
– Wzorców nowoczesnych parkingów szukaliśmy w całej Europie. Chcieliśmy brać przykład z najlepszych, dlatego wybraliśmy ostatecznie Holandię – kraj, w którym rower jest nieodzownym partnerem w życiu każdego mieszkańca – podkreśla przedstawiciel na Polskę firmy FALCO B.V. 

Ale co to jest?

Początki jak zawsze w każdym biznesie są ciężkie i wymagają cierpliwości. Nie inaczej było w tym przypadku.
–  Kiedy po raz pierwszy pokazałem nasz piętrowy parking rowerowy potencjalnym klientom, usłyszałem wtedy: ale co to jest? jak to działa – wspomina Jacek Firliciński.

Po trzech latach działalności jest nieco łatwiej. Firmie z Wrocławia udało się zrealizować parkingi w kilku podziemnych garażach nowoczesnych biurowców w Polsce. To o tyle trudne, że tam każdy metr kwadratowy jest bardzo cenny.

Firma ma na swoim koncie realizacje w Warszawie czy Krakowie. Trzy inwestycje powstały też we Wrocławiu. Nowym piętrowym parkingiem rowerowym dla pracowników może się pochwalić biurowiec Dominikański Center czy Green Day z ul. Szczytnickiej. Wiata rowerowa typu Falco Span powstała też przy placu Teatralnym 7-8. Firma dostarczyła też non profit stojaki rowerowe do Szkoły Podstawowej nr 34 we Wrocławiu przy ulicy Gałczyńskiego. 

Z roku na rok więcej chętnych

Coraz więcej firm we Wrocławiu dba o pracowników dojeżdżających do pracy na rowerach. W 2014 roku specjalny strzeżony parking wraz z miniserwisem rowerowym przy swoim biurowcu otworzył Credit Agricole i Europejski Fundusz Leasingowy. Na miejsce dla jednośladów mogą liczyć również w biurowcu IBM przy ul. Muchoborskiej czy Aquarius Business House.
O rowerzystach myślą też urzędy i uczelnie oraz zarządcy dworców. I właśnie w tym firma FALCO też widzi potencjał.  

– Chcemy nadal aktywnie uczestniczyć w budowie nowoczesnej infrastruktury rowerowej w Polsce. Chcielibyśmy, aby naszymi produktami zainteresowały się też Urzędy Miast, szkoły, PKP S.A., PKS  dla których moglibyśmy zrobić pilotażowe projekty (np: parking rowerowy + wiata rowerowa) – podkreśla właściciel.

Zbacz więcej zdjęć – FALCO na Faceeboku

Rowerzystów na wrocławskich ulicach z roku na rok przybywa i musi przybywać też miejsc, w których bezpiecznie zostawią swój rower.Zgłoś uwagę