Olga Tokarczuk z nagrodą „La storia in un romanzo 2020"

Olga Tokarczuk z nagrodą „La storia in un romanzo 2020”. Noblistka został wyróżniona na włoskim festiwalu książki Pordenonelegge. Jury podkreślało, że porusza w swoich powieściach ważne problemy współczesnego świata.

  • fot. fb/pordenonelegge.it

    fot. fb/pordenonelegge.it


Nagrodę „La storia in un romanzo 2020” przyznawana jest od 13 lat dla najlepszych twórców współczesnej prozy przez środowiska pisarzy i dziennikarzy.

Olga Tokarczuk mówiła: „Jestem szczęśliwa dlatego, że ta nagroda pokazuje, że literatura działa. To co napisałam wiele kilometrów stad, w lasach na północy Polski, nagle jest rozumiane  docenione na południu we Włoszech i czytelnicy są wstanie zrozumieć to co próbowałam wyrazić w sowim języku innym niż wasz. Dziękuję wszystkim tłumaczom świata, że potrafią, niczym posłannicy Hermesa, przewodzić, przekazywać informacje z jednego języka, jednej kultury na druga.

Pordenonelegge.it , festa del libro con gli autori (po włosku: PordenoneReads: Celebrating Books and their Authors , znany po prostu jako Pordenonelegge ) to festiwal książki odbywający się co roku wmieście Pordenone na północy Włoch. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Italii.

Jesień w mieście literatury

W październiku 2019 r. Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Równiez rok temu  Wrocław przyjęto do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasta Literatury.

Pandemia roku 2020 wymusiła przeniesienie wielu projektów kulturalnych – w tym tych literackich, właśnie na jesień - w październiku dojdzie do niespotykanej dotąd kumulacji wydarzeń literackich.

Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury

Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury

Termin od 3 października 2020 do 25 października 2020

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz


Zgłoś uwagę