Uczniowie z SP nr 8 i absolwenci LO nr X – najlepsi na świecie!

Pisaliśmy, że po zwycięstwie w Polsce mogą triumfować na świecie. I spełniło się! Aż dwie drużyny z Wrocławia zdobyły tytuły Mistrzów Świata w konkursie kreatywności podczas Finałów Światowych Odysei Umysłu w Ames, Iowa, w USA. Drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz grupa absolwentów X Liceum Ogólnokształcącego są najlepsi w swoich kategoriach.

 • Polska reprezentacja – wśród nich wrocławianie, fot.

 • odyseja umysłu

  Parada drużyn, fot. Odyseja Umysłu

 • sp nr 8

  Tak drużyna z SP nr 8 we Wrocławiu cieszyła się z tytułu najlepszej w Polsce. Teraz okazała się też najlepsza na świecie, fot. FB

 • odyseja umysłu

  Tak wyglądało miejsce uroczystej ceremonii ogłoszenia wyników, fot. Odyseja Umysłu


Polska młodzież, biorąca udział w konkursie kreatywności Odyseja Umysłu 2016, pokazała, że w skali globu niemal nie ma sobie równych. Podczas 37. Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych nasi rodacy zdobyli aż 11 najwyższych lokat (w sumie 9 medali), w tym cztery pierwsze miejsca – dwa z nich należą do wrocławian, trzy drugie, dwa trzecie i dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność. Tegoroczny wynik Polaków jest rekordowy w 25-letniej historii przedsięwzięcia w naszym kraju.

Tysiące młodzieży z wielu krajów...

...przyjechało na konkurs twórczego rozwiązywania problemów Odyseja Umysłu w kampusie Iowa State University w Ames, Iowa. Aż 830 grup młodych ludzi przybyło z Chin, Hongkongu, Indii, Japonii, Kanady, Korei, Meksyku, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Singapuru, Słowacji, Szwajcarii, Togo, Wielkiej Brytanii, USA i oczywiście z Polski. Nasz kraj reprezentowało 28 kilkuosobowych drużyn uczniów i studentów (ok. 300 osób), które startowały w 17 różnych kategoriach. Uczestnicy przez trzy dni prezentowali swoje pomysły przed sędziami i publicznością, integrowali i korzystali z dodatkowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Młodzi ludzie musieli wykazać się nieszablonowym myśleniem, zgodną współpracą, efektywnym wykorzystaniem zasobów w tym wiedzy z różnych dyscyplin i umiejętnością rozwiązywania złożonych problemów. Odyseusze z Polski pokazali, że w tym zakresie prawie nie mają sobie równych, ustanawiając rekordowy wynik w dotychczasowej historii programu w naszym kraju.

Mistrzostwo świata w swoich kategoriach wywalczyli:

 • Pr1/Gr1: Zespół Szkół OMEGA z Katowic
 • Pr1/Gr2: Ośrodek Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska
 • Pr5/Gr1: Szkoła Podstawowa nr 8 z Wrocławia
 • Pr5/Gr4: Absolwenci X Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia

Srebrne medale zdobyli Odyseusze reprezentujący:

 • Pr3/Gr2: Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska
 • Pr3/Gr2: Zespół Szkół Społecznych STO z Łodzi
 • Pr4/Gr4: Fundacja Inicjatyw Społecznych ŁAJBA z Gdyni

Brąz i trzecie miejsce na podium zajęły zespoły z:

 • Pr2/Gr2: Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska
 • Pr3/Gr3: III Liceum Ogólnokształcące z Gdyni

Nagrodę Ranatra Fusca za wybitną kreatywność (będącą ekwiwalentem mistrzostwa i nawyższym wyróżnieniem w konkursie) otrzymały drużyna Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska za innowacyjny pojazd oraz indywidualnie, Anna Pawlicha z Gimnazjum nr 4 z Gdyni za stworzenie unikalnej struktury z drewna balsa.

Ponadto aż dziewięć innych grup znalazło się w pierwszych dziesiątkach w swoich kategoriach. Wyniki szczegółowe są dostępne tutaj (po wpisaniu w polu Assoc skrótu PD, wyświetlają się wyniki wszystkich polskich zespołów).

– Kolejne osiągnięcia polskich ekip to najlepszy dowód, że Polak potrafi… twórczo myśleć, efektywnie wykorzystywać zasoby, współdziałać, czerpać z energii grupy, szukać nieustannie pola do innowacji i ulepszeń. Z roku na rok poziom, który prezentują nasze zespoły, jest coraz wyższy. Widać też olbrzymie postępy w zakresie zadań technicznych i inżynierskich –  komentuje rezultaty krajowej reprezentacji w USA Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska. – Wyrazy uznania należą się osobom, bez których tak fantastyczny rozwój dzieciaków nie byłby możliwy. To dzięki nauczycielom z pasją i oddanym opiekunom drużyn młodzi uczestnicy mogą rozwijać skrzydła – dodaje Radziwiłowicz.

Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej, a jednym z partnerów Finałów Światowych Odysei Umysłu jest NASA.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie ma każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych, problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. Na konkursie drużyna prezentuje swoje pomysły i dodatkowo bierze udział w zadaniu-niespodziance, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie musi przygotować w ciągu kilku minut. Z biegiem lat Odyseusze znad Wisły weszli do ścisłej światowej czołówki. Do tej pory na finałach w USA drużyny z Polski 31-krotnie zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 23 razy sięgnęły po srebrne medale, 11 razy – po medale brązowe, 9 razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i 3 razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play. Więcej sukcesów odnoszą jedynie amerykańscy gospodarze oraz Chińczycy.

 

 

 

 

Zgłoś uwagę