Nie żyje Tomasz Skrzypek – mistrz sportu, trener, pedagog

W niedzielę, 13 października zmarł we Wrocławiu Tomasz Skrzypek, świetny kickbokser i pierwszy zawodowy mistrz Polski, trener kadry Polski w kick-boxingu, założyciel klubu Fighter Wrocław. Jako zasłużony dla rozwoju wrocławskiego i polskiego sportu, w roku 2018 został uhonorowany Nagrodą Wrocławia. Miał 52 lata. 

  • fot. P. Załęczny/www.wroclaw.pl

  • Laureat Nagrody Wrocławia 2018 r., fot. mawi/www.wroclaw.pl


Urodził się we Wrocławiu w 1967 r. Swoją przygodę ze sportem zaczynał od gry w piłkę nożną w klubie Włókniarz Wrocław. Jako nastolatek pod wpływem filmów z Brucem Lee zaczął trenować karate.

Najważniejszy moment w jego karierze sportowca to rok 1990, gdy zdobył tytuł pierwszego zawodowego mistrza Polski w kick-boxingu. Zanim został szkoleniowcem, wywalczył pięć tytułów mistrza kraju, w tym dwa zawodowe, zdobył wicemistrzostwo Związku Radzieckiego w 1990 r. oraz mistrzostwo Bułgarii w 1990 r. Trzykrotnie walczył na mistrzostwach świata. Przez największe organizacje zawodowe w kick-boxingu był klasyfikowany na 3. miejscu na świecie.

W 1992 r. wraz z Krzysztofem Polaczkiem założył działający do dziś klub Fighter Wrocław, który jest kolebką wrocławskiego kick-boxingu i wychował ok. 5000 zawodników. W jego barwach sportowcy zdobyli 16 tytułów mistrza świata, 10 tytułów mistrza Europy oraz wiele tytułów mistrza Polski, 14 razy wygrywając klasyfikację medalową mistrzostw Polski.

W pracy zarówno nauczyciela wychowania fizycznego, jak i szkoleniowca stawiał przede wszystkim na prawidłowy rozwój młodych ludzi, zwłaszcza tych, wywodzących się z najtrudniejszych środowisk społecznych.

Czytaj też: Tomasz Skrzypek - wychowawca wojowników

Ponad 20 lat trenował zawodników reprezentacji Polski K1. Jego podopieczni zdobyli 25 tytułów mistrza świata i 23 tytuły mistrza Europy, pięciokrotnie wygrywając klasyfikację medalową mistrza świata. Podsumowaniem jego pracy był rok 2017, w którym prowadzona przez Tomasza Skrzypka i Tomasza Mamulskiego kadra Polski w K1 zdobyła dwa złote, dwa srebrne i trzy brązowe medale podczas igrzysk The World Games we Wrocławiu i została najlepszą drużyną K1 tego wydarzenia.

W 2017 r. kadra Polski K1, prowadzona przez Tomasza Skrzypka i Tomasza Mamulskiego, wróciła z mistrzostw świata w Budapeszcie z rekordową liczbą medali: 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych, osiągając najlepszy wynik w historii.

Sportowiec zdobył szereg nagród. Wśród nich zwycięstwo w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” na najlepszego trenera roku na Dolnym Śląsku w 2013 r., pierwszego „Herosa” Polskiego Związku Kickboxingu w 2017 r., a także Nagrodę Stanleya w 2007 r. – prestiżowe wyróżnienie w świecie sportów walki.

W latach 2010-2014 był trenerem przygotowania ogólnego żużlowców Betardu Sparty Wrocław, a następnie ekstraligowych Włókniarz Częstochowa i ostatnio Fogo Unii Leszno. 

W lutym 2018 r. Tomasz Skrzypek otrzymał też za swoją 25-letnią działalność pamiątkową paterę, którą wręczył mu ówczesny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, a dziś prezydent naszego miasta Jacek Sutryk.

Nagroda Wrocławia

W 2018 r., na uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia 24 czerwca, Tomasz Skrzypek został uhonorowany Nagrodą Wrocławia, która jest przyznawana osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta.

Tomasz Skrzypek z dyplomem. Obok, po lewej, wiceprzewodniczący RM Rafał Czepil, który odczytał laudację na cześć laureata, fot. mawiZgłoś uwagę