Nie żyje Maria Koterbska, śpiewała „Wrocławską piosenkę” o niebieskich tramwajach

W wieku 96 lat w Bielsku-Białej zmarła Maria Koterbska, popularna zwłaszcza w latach 50. i 60. polska piosenkarka. Artystkę wrocławianie znali i kochają za „Wrocławską piosenkę”, której wykonanie rozsławiło samą wokalistkę i miasto w całej Polsce. Do dzisiaj turyści kojarzą niebieskie tramwaje i nazwy dzielnic – Sępolna, Zalesia, Krzyków. Artystka zostanie upamiętniona przez wrocławskie MPK.


Maria Koterbska-Frankl, ur. 13 lipca 1924 w Bielsku, była szczególnie popularna w latach 50. i 60. XX w.; jej największe przeboje to m.in. „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Wrocławska piosenka”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i wiele innych” - napisał na Facebooku prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

W 2015 r. Wrocław uhonorował artystkę medalem „Merito de Wratislavia-Zasłużony dla Wrocławia”.

 

Powrót „Wrocławskiej piosenki”. Dokument Michała Majerana o szlagierze z lat 50.

W 2015 r. Michał Majeran nakręcił film dokumentalny o „Wrocławskiej piosence”. Wokalista i kompozytor Me Myself And I nie tylko stworzył nową wersję szlagieru Jerzego Haralda i Eugenii Wnukowskiej, ale zadał sobie trud, by pojechać śladami przeboju z lat 50. Wrocławianie sporo się z jego filmu dowiedzą.

Tramwaj imienia Marii Koterbskiej

Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder wystąpił z prośbą do prezydenta miasta, Jacka Sutryka, aby jeden z pierwszych z nowej partii tramwajów nosił imię artystki, która rozsławiła wrocławskie tramwaje. 

– Od dawna myślałem o tym, by przyjazd 46 nowych tramwajów wykorzystać do upamiętnienia osób ważnych dla Wrocławia – mówi Balawejder. – Chciałbym zaangażować mieszkańców do zgłaszania oraz wybrania kandydatów do upamiętnienia. Zależy mi na kandydatach, którzy nie będą wywoływali kontrowersji. Jestem pewien, że w wielowiekowej historii miasta znajdziemy wiele takich osób, jak choćby Adam Wójcik, Bartek Skrzyński czy Izabela Skrybant-Dziewiątkowska.

Pierwszy nowy, niskopodłogowy i niebieski Moderus Gamma ma pojawić się we Wrocławiu najpóźniej jesienią 2022 roku. Systematycznie nowe wagony mają trafiać do Wrocławia do połowy 2024 roku.

Wszystkie nowe tramwaje, zarówno remontowane Protramy 205 i Skody 16T, jak i kupowane Moderusy Gamma, będą tradycyjnego, niebieskiego koloru. To właśnie o wrocławskich, niebieskich tramwajach śpiewała we „Wrocławskiej piosence” Maria Koterbska. Powrót wrocławskiego przewoźnika do tradycyjnej barwy spotkał się bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Wrocławia.Zgłoś uwagę