Nie żyje aktor Ryszard Kotys

Z 27 na 28 stycznia po ciężkiej chorobie odszedł aktor, którego widzowie kojarzyli chyba najlepiej z granej przez wiele lat roli Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich” realizowanym w Bielanach Wrocławskich. Ale 88-letni aktor miał za sobą blisko siedemdziesięcioletnią karierę na scenach teatralnych całej Polski. 

  • Ryszard Kotys/fot. za Wikipedią


Ryszard Kotys pochodził z Mniowa w województwie świętokrzyskim, szkołę teatralną ukończył w Krakowie, a karierę na deskach teatralnych rozpoczynał w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Potem grywał na scenach w Gdańsku, Krakowie-Nowej Hucie, Białymstoku, Tarnowie, Łodzi, Opolu i Wrocławiu (w Teatrze Polskim w latach 1964-1972, 1978-1982 oraz 1986-1990).  

Mogliśmy go zobaczyć na ekranie w ponad 150 filmach fabularnych, m.in. słynnym „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego, „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland, „Vabanku” Juliusza Machulskiego, a jedną z ostatnich filmowych ról kreował w obrazie „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. 

Ryszard Kotys stworzył też wiele kreacji serialowych, a do najbardziej uwielbianych przez widzów należała rola Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”. 

Laureat nagród aktorskich i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Zgłoś uwagę