Nagroda dla ambasadorów wolności

Lista laureatów Nagrody Wolności to grono osób, instytucji i organizacji, które w różnych warunkach na całym świecie propagują ideę wolności, niosą pomoc potrzebującym, wspierają proces demokratyzacji. Podczas piątkowej gali Freedom Awards na zakończenie Wrocław Global Forum 2016 dołączyli do niego kolejni. 

  • Laureaci Freedom Awards i organizatorzy Wrocław Global Forum 2016, fot. jk

  • Ojciec Maciej Zięba, fot. jk

  • Horts Teltschik (po prawej), fot. jk

  • Nighat Dad, laureatka Nagrody Wolności, z byłym premierem Pakistanu, fot. jk

  • Przedstawiciele Białych Hełmów, fot. jk


Nagrody Wolności odebrali: ojciec Maciej Zięba, dominikanin, niemiecki polityk Horst Teltschik, orędownik integracji europejskiej, syryjska organizacja charytatywna Białe Hełmy oraz pakistańska aktywistka, walcząca o wolność słowa i prawa kobiet Nighat Dad.

Dokonania ojca Macieja Ziębę, teologa i filozofa, wrocławianina, przedstawił Jan Krzysztof Bielecki, były polski premier. – Ojciec Zięba urodził się w 1954 roku, w tym samym roku urodzili się także Władysław Frasyniuk, Zbigniew Bujak, Jacek Merkel, to był dobry rocznik – żartował Bielecki, i dodał: - Maciej Zięba zaangażował się w ruch solidarnościowy, był obiecującym fizykiem, mniej obiecującym piłkarzem, nadawał się na jednego z najpoważniejszych liderów niepodległej Polski, ale został powołany.

Już jako zakonnik był autorem wielu książek. – Ojciec Zięba przypominał nam, że wybory gospodarcze są zawsze wyborami moralnymi – wspomniał były lider Kongresu Liberano-Demokratycznego.
Odbierając wyróżnienie dominikanin przywołał postaci Jana Pawła II, Władysława Bartoszewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, których nazwał swoimi przyjaciółmi i mentorami. – To od nich nauczyłem się mądrego patriotyzmu – mówił. – Oni także dali świadectwo, że zawsze trzeba stać po stronie prawdy, dbać o słabszych.

Odbierając Freedom Awards Horts Teltschik, niemiecki polityk i dyplomata, stwierdził bezpretensjonalnie, że to wyróżnienie mu się należało. Przypomniał, że już w latach 70. polityka RFN wobec komunistycznej NRD i innych państw bloku wschodniego miała w perspektywie doprowadzić  do zjednoczenia Niemiec i harmonijnej współpracy z Polską.  – To cud, że mogliśmy połączyć Niemcy pokojowo – mówił Teltschik. – Otrzymuję tę nagrodę we Wrocławiu. To szczególnie ważne, bo Polacy wiele razy pokazali, że ukochali wolność.

Nighat Dad, pakistańska działaczka na rzecz wolności słowa i praw kobiet, założycielka Fundacji Praw Cyfrowych, w swoim wystąpieniu po odebraniu nagrody wielokrotnie powtarzała słowo „wolność”. – Życie i wolność to największe wartości, musimy walczyć z brakiem swobód – akcentowała. – Wolność słowa jest fundamentalnym prawe, w Internecie i poza nim. Bezpieczeństwo nie może być zapewniane kosztem wolności.

Najbardziej wzruszające było uhonorowanie przedstawicieli syryjskiej organizacji humanitarnej Białe Hełmy. Licząca trzy tysiące osób formacja uratowała życie ponad 50 tysięcy Syryjczyków na terenach objętych wojną. Podczas akcji i w wyniku ataków wojsk rządowych zginęło 120 członków Białych Hełmów. – Pokazujemy odważnych Syryjczyków, którym nic nie przeszkodzi w ratowaniu innych – padło w laudacji. – Jesteśmy bojownikami o wolność. Staramy się obronić ludzi, których rząd w Damaszku morduje – wyznali skromnie przedstawiciele Białych Hełmów.

Projekt Wrocław Global Forum 2016 jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zgłoś uwagę