Nad Odrą powstaje uniwersytecki Bulwar Fizyków - Ogród Doświadczeń

Bulwar nad Odrą w pobliżu placu Maxa Borna przekształci się w „Bulwar Fizyków – Ogród Doświadczeń”. Przedsięwzięcie firmują Uniwersytet Wrocławski i władze Wrocławia przy wsparciu resortu nauki.

  • Fot. Bulwar Fizyków – Ogród Doświadczeń według projektu pracowni LAX Architects/archiwum UWr

    Fot. Bulwar Fizyków – Ogród Doświadczeń według projektu pracowni LAX Architects/archiwum UWr


Projekt Ogrodu Doświadczeń, który już powstaje na bulwarze nad Odrą w pobliżu mostów Pomorskich, opracowali naukowcy z Wydziału Fizyki i Astronomii i architekci z LAX Architects.

Bulwar Fizyków, bo tak nazywa się to miejsce (chociaż formalnie nazwa tego miejsca brzmi Bulwar Zwierzyckiego), to plenerowe laboratorium wyposażone w instalacje i sprzęty, za pomocą których można obserwować zjawiska z zakresu fizyki i nauk pokrewnych. Pierwszy etap pomysłu został zrealizowany już w ubiegłym roku, w części w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Na bulwarze stanęły zwierciadła akustyczne. Stajesz w jednym miejscu, mówisz do kropki namalowanej w zwierciadle i słychać cię kilkadziesiąt metrów dalej, a wszystko brzmi, jakbyś stał obok – opowiada dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr.

Naukowcy zamierzają zagospodarować cały Bulwar Zwierzyckiego. M.in. zaplanowali urządzenie z opóźnionym dźwiękiem, platformę obrotową, zegar słoneczny, segment ze złudzeniami optycznymi, a także lapidarium geologicznym z kamieniami wydobytymi na Dolnym Śląsku oraz Scenę Nauki, czyli mini salą wykładową na wolnym powietrzu.

Dr Matyka: – Chcemy Tu dawać wykłady popularnonaukowe dla wrocławian. Taki ciągły festiwal nauki na świeżym powietrzu – mówi.

W realizację projektu „Bulwar Fizyków – Ogród Doświadczeń” zaangażowały się władze Uniwersytetu Wrocławskiego, Miasta Wrocławia, wrocławskiego Zarządu Zieleni Miejskiej. Pomoc zaoferowało także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Wrocławski. Przedstawiciele instytucji podpisali list intencyjny, w którym deklarują współdziałanie na rzecz powstania bulwaru.

Inicjatywa wpisuje się kalendarz wydarzeń związanych z Rokiem Fizyki, który ustanowił Senat RP z okazji stulecia powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Uwr/wZgłoś uwagę