Kolejowy piknik w Jaworzynie Śląskiej

Dobiegł końca remont jedynej normalnotorowej lokomotywy parowej na Dolnym Śląsku. Z tej okazji 19 i 20 lipca, na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, odbędzie się kolejowy piknik „Para Buch!”, którego główną gwiazdą i ozdobą będzie lokomotywa TKt48-18.

  • Parowóz TKt48-18; fot. Patryk Białow

    Parowóz TKt48-18; fot. Patryk Białow


Program

Wszystko rozpocznie się w południe uroczystym przejazdem parowozu po tzw. Trasie Parowozowej.

 

Następnie odbędzie się krótka prezentacja lokomotywy na obrotnicy kolejowej. Przez cały weekend będzie można przejechać się składem prowadzonym przez parowóz po terenie bocznicy Muzeum.  Będzie to również okazja, żeby poznać tych, którzy brali udział w remoncie parowozu. Muzeum planuje również organizację wystawy – „Kolej dawniej i dziś”. Historyczne, zabytkowe lokomytywy parowe zaprezentowane zostaną ze współcześnie użytkowanym na polskich kolejach taborem kolejowym. Około godziny 16.00 w stylowym wnętrzu hali dawnej parowozowni odbędzie się koncert muzyki bluesowej.

Godziny otwarcia Muzeum:

Sezon letni (maj-wrzesień)
codziennie od 10.00 do 18.00

Bilet wstępu do Muzeum
dorośli: 11,00 zł/os.
*dzieci i młodzież ucząca się: 9,00 zł/os.
bilet grupowy (min. 8 os.): 10,00 zł/os.

Cena biletu obejmuje samodzielne zwiedzanie wystawy taboru kolejowego zgromadzonego na terenie bocznicy kolejowej Muzeum oraz hali parowozowni.

 

Parowóz TKt48-18

Parowóz TKt48-18 pochodzi z tzw. pierwszej serii, tzn. został wyprodukowany w 1951 roku w Zakładach Metalowych im. Józefa Stalina w Poznaniu. Ma numer fabryczny producenta 1544. Na lokomotywie zamontowany jest pochodzący z 1955 roku kocioł parowy z Zakładów Urządzeń Kotlarsko-Mechanicznych w Sosnowcu. W 1995 roku lokomotywa trafiła do Skansenu Lokomotyw Parowych w Jaworznie Śląskiej, gdzie po wyłączeniu z eksploatacji, popadła w ruinę. W 2006 roku poddana została naprawie głównej i powróciła na kolejowe szlaki Dolnego Śląska. Lokomotywa wykorzystywana jest do organizacji okolicznościowych przejazdów retro oraz realizacji produkcji filmowych, m.in. filmu „Afonia i Pszczoły” Jana Jakuba Kolskiego z 2006 roku oraz „Letniego Przesilenia” Michała Rogalskiego z 2013 roku.

23 września 2013 roku rozpoczęła się naprawa główna jaworzyńskiego parowozu, polegająca m.in. na wymianie zasadniczych części kotła parowozowego oraz remontowi podwozia lokomotywy. Część prac została zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

arc

Zgłoś uwagę