„Mock. Ludzkie zoo”. Nowy kryminał Marka Krajewskiego

Już 23 sierpnia ukaże się najnowsza powieść Marka Krajewskiego – „Mock. Ludzkie zoo”. Akcja rozgrywa się we Wrocławiu w roku 1914 oraz w… Kamerunie.


Trzydziestojednoletni Eberhard Mock zastanawia się nad założeniem rodziny. Młodsza od niego o dziesięć lat ekspedientka Maria jest idealną kandydatką na żonę. Ebiego niepokoi jednak jej stan psychiczny. Marii wydaje się bowiem, że w nocy w swym mieszkaniu słyszy głosy zmarłych – potępieńcze jęki i płacz dzieci. Mock, racjonalista, wielbiciel logiki i potęgi ludzkiego rozumu, postanawia wyjaśnić owe nocne hałasy. Odkrywa szokującą prawdę, którą kryją piwnice nieczynnego dworca. Wkracza w sam środek piekła, choć nie wie jeszcze, że jego przeciwnik – Gad – ma potężnych mocodawców, którzy nie cofną się przed niczym.

Premiera nieco wcześniej

W ubiegłym roku autor powrócił do opisywania detektywistycznych przygód Mocka, cofnął się jednak do jego młodości. W „Mocku” (poprzedniej części cyklu) opowiada bowiem o wydarzeniach z 1913 r., kiedy bohater jako młody wachmistrz kryminalny musi rozwiązać zagadkę pięciu ciał znalezionych w Hali Stulecia. Tym razem będzie sporo o wrocławskim zoo i prezentowanych tam wystawach plemion afrykańskich. Krajewski porusza przy okazji kwestię brutalnego kolonizowania przez Niemców rdzennej ludności Afryki. 

Książka miała ukazać się dopiero we wrześniu. Jak poinformował autor na swoim profilu facebookowym, na prośbę czytelników postanowiono przyspieszyć premierę. „Ludzkie zoo” to osiemnasty tytuł w dorobku pisarskim Marka Krajewskiego. Ukaże się nakładem wydawnictwa Znak.

Rozwiąż zagadkę jak Mock

W oczekiwaniu na premierę fani mrocznych historii z Wrocławiem w tle mogą wziąć udział w grze miejskiej „Mock. Przeszłość powraca”. Rozpocznie się ona 19 sierpnia o godz. w Przejściu Świdnickim. Wiadomo tylko tyle, że uczestnicy będą mieli do rozwiązania zagadkę tajemniczego listu adresowanego do Eberharda Mocka. Jego treść nawiązuje do zniknięcia Grety Langer, kuzynki Marietty von der Malten, zamordowanej w 1933 roku.

Żeby przyłączyć się do śledztwa, trzeba mieć ze sobą smartfon lub tablet w systemie Android albo iOS z zainstalowaną darmową aplikacją ActionTrack. Konieczna będzie włączona usługa lokalizacyjna GPS i dostęp do internetu. Dla najbardziej skutecznych detektywów przewidziano nagrody, m.in. czytniki e-booków.

Organizatorami gry są: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, wydawnictwo Znak i miasto Wrocław. Więcej informacji na stronie wydarzenia

Weź udział w konkursie i wygraj powieść

Zajrzyjcie na stronę konkursową i zobaczcie, jak wygrać najnowszą książkę Marka Krajewskiego „Mock. Ludzkie zoo”. Konkurs trwa do 1 września do godz. 9.00.

Zgłoś uwagę