wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Młodzieżowy Budżet Obywatelski Wrocławia [WSZYSTKIE PROJEKTY]

Trzynaście pomysłów w pierwszej turze i szesnaście w drugiej otrzymało dofinansowanie w pierwszej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia. W sumie wpłynęło 40 projektów od wrocławskiej młodzieży.

Reklama

Zasady Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, którego organizatorem jest Instytut Edukacji Społecznej (IES) i Urząd Miejski Wrocławia, są nieco inne niż „dorosłego” WBO. Przede wszystkim nie ma głosowania na projekty, które otrzymają dofinansowanie. Projekty wybiera specjalnie powołana kapituła.

– W zespole Instytutu Edukacji Społecznej założyliśmy 25 projektów, które zostaną przysłane przez młodych aktywnych wrocławian. Tymczasem było ich aż 40! 29 otrzymało wsparcie i na początku tego tygodnia zakończyła się ich realizacja – mówi Paweł Dębek, prezes IES.

– Biorąc pod uwagę krótki czas na promocję i wykonanie projektów oraz fakt, że był to właśnie debiut, nieskromnie sobie gratulujemy tego wyniku, pokazuje on potencjał aktywności, jaki jest wśród młodych obywateli Wrocławia – nie wolno go pozostawić bez wsparcia – dodaje Dębek.

Do udziału w projekcie była zaproszona młodzież w wieku do 21 lat. Grupy mimum 3-osobowe walczyły o tysiąc złotych dofinansowania do swoich projektów. – W tym konkursie jednak to nie pieniądze są najważniejsze, realizacja każdego projektu wymaga ważnych umiejętności: diagnozowania lokalnych potrzeb, planowania i dobrej pracy zespołowej, umiejętności organizacyjnych – podkreślają organizatorzy.

 

Projekty z drugiej tury Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego:

  1. Wystawa grafiki w Księgarni Hiszpańskiej Elita – zaprezentowanie artystycznej sylwetki jednego z członków grupy projektowej. Wystawa jego prac w Księgarni Hiszpańskiej Elita.
  2. Warsztaty o zdrowym trybie życia – przeprowadzenie warsztatów o zdrowym żywieniu, na przerwach będą rozdawane jabłka oraz marchewki a także ulotki.
  3. Mikołaj dla dzieci z placówek wsparcia dziennego – zorganizowanie mikołajek dla dzieci ze świetlic środowiskowych oraz ogniska wychowawczego.
  4. Mikołajkowe Rugby – uczniowie z gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii organizują mikołajkowy turniej Rugby. Mają nawiązaną współpracę z drużyną Rugby Wrocław.
  5. Turniej gier planszowych – organizacja turnieju gir planszowych w ZOW Stowarzyszenie Pomocy „Iskierka”.
  6. Operacja Dehejtyzacja – jak radzić sobie z przemocą w sieci – młodzież z ogniska wychowawczego nr 5 przeprowadzi działania zwiększające świadomość o przemocy słownej w internecie. Chcą kształtować umiejętności komunikacyjnych, rozróżnienie hejtu od konstruktywnej krytyki. Nakręcenie filmów instruktażowo-informacyjnych o agresji w sieci. W trakcie projektu będą nakręcane filmy i stopniowo udostępniane na profilu na portalu społecznościowym.
  7. Kampania promocyjna w ramach czasopisma Druga Strona – rozreklamowanie czasopisma internetowego prowadzonego przez młodzież.
  8. Radiowęzeł dla 6 – zakup głośników do szkolnego radiowęzła. Na przerwach będą podawane informacje z życia szkoły, a także osiedla.
  9. Tydzień bez stresu – tydzień bez stresu w GIM 2, pokazanie uczniom wielu sposobów i metod radzenia sobie ze stresem, a także zwiększenie świadomości uczniów dotyczących skutków stresu. Przygotowanie pokoi relaksacyjnych aktywne przerwy (joga, pilates).
  10. Andrzejkowy bieg jako początek cyklicznych biegów dla dzieci i młodzieży – zachęcenie młodzieży do cosobotnich biegów.
  11. Gra w klasy i inne wygibasy – czyli dzień gier planszowych – młodzież z ośrodka socjoterapii chciałaby pokazać kolegom z ośrodka, że można za pomocą planszy i innych dodatków bardzo ciekawie i konstruktywnie spędzić czas.
  12. Ogrodnisko  spotkanie edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania połączone z sadzeniem warzyw i ziół – spotkanie edukacyjne dla dzieci z placówek wsparcia dziennego, zapoznanie się z zasadami zdrowego żywienia, zapoznanie się z zaletami jedzenia warzyw i ziół, dekorowanie doniczek a także sadzenie warzyw i ziół.
  13. Konkurs wiedzy o kraju i regionie – przygotowanie konkursu dla dzieci ze SP 45 z dziedzin takich, jak historia, geografia, kultura i tradycja Polska. Zachęcenie dzieci do nauki tych przedmiotów.
  14. I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem – zorganizowanie mikołajek dla dzieci z Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży.
  15. Na tropie gwiazdkowych prezentów – zimowe zabawy na sportowo – uczniowie gimnazjum organizują gry i zabawy dla dzieci z Przedszkola nr 71. Chcą rozwinąć wśród rówieśników postawy opiekuńcze względem młodszych dzieci, a także zainteresować maluchy sportem.
  16. Ergometry w GIM 15 – zawody mikołajkowe dla wszystkich klas – młodzież z klubu wioślarskiego PEGAZ zorganizuje zawody dla wszystkich klas na ergometrach wioślarskich.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl