Matura we Wrocławiu… 43 lat temu [ZDJĘCIA]

Prezentujemy maturę pisemną z języka polskiego z 05.05.1975 r., w II Liceum Ogólnokształcącym przy ówczesnej ul. Rosenbergów (dziś ul. Parkowa). Zdjęciach są autorstwa fotografa Stanisława Kokurewicza. To część fotograficznej kolekcji Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

  • 05.05.1975 r. matura pisemną z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu


W PRL-u matura była sprawą wagi państwowej. Najlepiej świadczą o tym tematy z j. polskiego. Portal poranny.pl informuje, że w 1969 r. maturzyści w oparciu o dowolnie wybrane utwory z literatury XX wieku mieli uzasadnić słowa I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki: "Dzieła wielkie powstawały zawsze w najściślejszej więzi z losami narodu, z jego najgłębszymi pragnieniami, z walką przeciw krzywdzie i upodleniu człowieka, z walką o wolność, o urzeczywistnienie postępu i ogólnoludzkich ideałów".

Na zdjęciach: 05.05.1975 r. matura pisemna z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym przy ówczesnej ul. Rosenbergów (dziś ul. Parkowa), fot. Stanisław Kokurewicz, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Matura w PRL-u we Wrocławiu

W latach 50. pisano m.in. o narodowym i humanistycznym charakterze poezji Jana Kochanowskiego, obrazach życia dzieci i młodzieży w utworach Marii Konopnickiej oraz pięknie i wartościach duchowych ulubionego bohatera ze współczesnej powieści polskiej.

O Wrocławiu na starych zdjęciach czytaj więcej:

Zgłoś uwagę