Nagroda Wielkiego Kalibru 2019 przyznana

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019 zakończyła się 1 czerwca wręczeniem Nagrody Wielkiego Kalibru – zdobył ją Robert Małecki za powieść „Skaza”. Byli jeszcze inni laureaci uhonorowani podczas uroczystej gali.  

  • Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2019 Robert Małecki, fot. mat. prasowe

    Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2019 Robert Małecki, fot. mat. prasowe


W tym roku – oprócz głownego laureata Roberta Małeckiego – nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru byli: Igor Brejdygant („Rysa”), Wojciech Chmielarz („Cienie”), Wojciech Chmielarz („Żmijowisko”), Mariusz Czubaj („Dziewczynka z zapalniczką”), Marta Guzowska („Ślepy archeolog”), Maciej Siembieda („Miejsce i imię”). 

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru pracowała zaś w skladzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Witold Bereś, prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula.

Wielki Kaliber i małe miasto

Robert Małecki za powieść „Skaza” odebrał nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia, oraz statuetkę z rąk Jacka Sutryka.

Przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko w laudacji zaznaczył, że „opinia jury była mocno jednoznaczna”, a nagrodę przyznano, po pierwsze, że „Skaza” to opowieść o małym mieście, po drugie – to opowieść socjalna, po trzecie – za poruszenie problemu skazy, niezawinionej winy.

Jury uznało również, że powieść została przez Robeta Małeckiego doskonale skonstruowana. 

Robert Małecki, rocznik 1977, to politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz... czytnika ebooków.

Uczestnik warsztatów kreatywnego pisania, realizowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, oraz organizowanych przez Maszynę do Pisania. Laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). 

Festiwal kryminału forever

Prezydent zapewnił organizatorów, literatów i festiwalową publiczność, że Międzynarodowy Festiwal Kryminału został już stałym elementem wrocławskiego kulturalnego pejzażu.

Wielka w tym zasługa – podkreślił Jacek Sutryk – Ewy Mańkowskiej-Grin i Irka Grina.

Honorowy Wielki Kaliber

Bernard Minier to laureat tegorocznej Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. Podczas gali wręczył ją francuskiemu autorowi siedmiu powieści (hitowej, także w Polsce – „Bielszy odcień śmierci”; Prix Polar za najlepszy kryminał 2011 r. we Francji; została zekranizowana; „Paskudna historia, „Krąg”, „Nie gaś światła”, „Noc” oraz „Siostry”) – dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki Radosław Michalski.

Teraz Minier wydał we Francji kolejną książkę pt. „M, le bord de l'abîme”

Bernard Minier, dziękując za honory, przyznał, że uszczęśliwia go odbieranie nagrody, którą wcześniej dostali wielcy, podziwiani przez niego pisarze, jak Mankell czy Nesbø. Francuski pisarz zadedykował nagrodę swoim polskim czytelnikom, dzięki którym do Polski trafił.

Czytelnicy nagrodzili

Statuetka – Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru przypadła Wojciechowi Chmielarzowi, któremu w tym roku udało się zdobyć podwójną nominację do Nagrody.

Według czytelników wygrało „Żmijowisko”. Nagrodę wręczył Michał Fajbusiewicz – legenda dziennikarstwa kryminalnego w Polsce, ambasador i prowadzący telewizji Crime+Investigation Polsat.

Chmielarz otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł, której fundatorem jest telewizja Crime+Investigation Polsat, a także roczną prenumeratę „Polityki” i miesięcznika „Kraków” – od Fundacji Świat ma Sens.

Wojciech Chmielarz, dziękując za nagrodę, zaznaczył, że jest ona dla niego bardzo ważna, ponieważ stanowi dowód, że czytelnicy doceniają to, co pisze.

W 2015 r. Wojciech Chmielarz odebrał we Wrocławiu Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „Przejęcie” 

Specjalne wyróżnienie

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Fundacja Świat ma Sens przyznała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.

Igor Brejdygant na spotkaniu w klubie Proza podczas tegorocznego MFK, fot. Max Pflegel

Laureatem tego wyróżnienia został Igor Brejdygant za powieść „Rysa”, a wręczyła je była minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska, mówiąc, że autor stworzył w powieści znakomitą, przekonującą postać kobiecą. Książka zaś została napisana bardzo konsekwentnie i spójnie.

Wrocław – uczestnikom warsztatów kryminalnych

Po raz drugi miasto ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich.

W bieżącym roku odbyła się 11. edycja konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowana przez miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG. Laureaci wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas MKF od 30 maja do 1 czerwca.

Nagrody dla opowiadań, w których Wrocław został pokazany najpiękniej, autorstwa: Anny Bernaczyk, Anny Kowalskiej i Katarzyny Zielińskiej, wręczyła Joanna Rańda z Biura Promocji Miasta i Turystyki.

 mat. organizatora, FacebookZgłoś uwagę