Praca dla latarnika. Zapala lampy gazowe na Ostrowie Tumskim

Jest przetarg na obsługę, eksploatację i konserwację oświetlenia gazowego na terenie Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta szuka nowego wykonawcy, który zatrudni również latarnika.

  • latarnik we Wrocławiu

    archiwum


Na Ostrowie Tumskim pozostało 99 latarni gazowych, które trzeba ręcznie zapalać każdego dnia. Stolica Dolnego Śląska jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie lampy gazowe nadal są w użyciu. Pierwszą we Wrocławiu zamontowano w 1843 r. w restauracji „Złota Gęś”.

Jak wygląda dzień latarnika

Latarnik wykonuje swoje obowiązki zgodnie z kalendarzem oświetleniowym. Lampy musi zapalać o zmierzchu i gasić o wschodzie słońca. Przykładowo, od 9 do 18 października należy je zapalić o godzinie 17.35 i zgasić o godzinie 5.45 dzień później.

Najszybciej latarnik przystępuje do pracy w grudniu - z powodu szybko zapadających ciemności lampy zapala już o godzinie 16.15 i świecą aż do godziny 7.20 następnego dnia. W sumie w ciągu roku lampy świecą przez 3900 godzin - najdłużej w listopadzie, grudniu i styczniu. Najkrócej w maju, czerwcu i lipcu. Tutaj pracuje się każdego dnia - w dzień roboczy oraz w święta.

Składanie ofert

Zgodnie z wytycznymi ZDiUM latarnik w czasie pracy musi nosić czarny cylinder w stylu kominiarskim oraz dwuczęściową czarną pelerynę - długą do kolan i krótką zakrywającą ramiona. Peleryny muszą być wodoodporne, ze stójką oraz wykonane z tego samego materiału. Ponadto, peleryna zapinana jest na dwa złote metalowe guziki. Na krótkiej pelerynie należy wyszyć herb Wrocławia. Latarnik w pracy powinien nosić ciemne spodnie z materiału krawieckiego oraz czarne skórzane buty. Buty muszą być czyste.

Obecnie we Wrocławiu pracuje trzech latarników. Przypomnijmy, że w okresie powojennym na Ostrowie Tumskim pozostało zaledwie kilka sztuk przedwojennych lamp gazowych. Ich renowacja wykonana w latach 1995/96, przywróciła blask najstarszemu zakątkowi miasta. 

Oferty można składać do 16 października.Zgłoś uwagę